Контакт

Општество

Меѓународен балкански универзитет доделува 500 стипендии за најуспешните матуранти

Објавено пред

Во рамки на активностите за одбележување на десетгодишнината од неговото основање, Меѓународен балкански универзитет организира испит за доделување на 500 стипендии за најуспешните матуранти од средните училишта во Македонија и земјите од балканскиот регион за академската 2016/2017 година.

Централното тестирање за матурантите од Македонија ќе се одржи на 23 април 2016 година (сабота) со почеток во 10 часот во Скопје. Кандидатите ќе полагаат испит за стипендија кој содржи прашања од општа култура, историја, географија, математика и интелегенција, како и испит за познавања на англискиот јазик.

 

Кандидатите ќе имаат можност да изберат една помеѓу 20-те студиски програми на додипломски студии кои им се нудат на студентите за новата академска година.

 

Сите заинтересирани матуранти можат да аплицираат за испитот за стипендии преку онлајн порталот www.ibu.edu.mk/scholarships/крај/мф/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Царовска: Езерото Младост станува паметно езеро – прва иновативна туристичка атракција во земјата

Објавено пред

Вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори, Мила Царовска, придружена од повеќечлена делегација, денес го посети езерото Младост, каде што се спроведува прокет за локлана и регионална конкурентност, со кој се подобрува туристичката понуда.

Со проектот со вкупна вредност од речиси милион евра, односно 62 милиона денари, од кои 55,5 милиони денари се грант, а другите се обезбедени од Општината, езерото Младост станува паметно езеро, кое ќе биде прва иновативна туристичка атракција во земјата, објаснуваат од владината прес-служба.

„Со поддршка од ваков тип на проекти создаваме атрактивни локации, кои секако ќе бидат посетени од домашни посетители, но и од странски. Со воведувањето на овие паметни елементи во опркужувањето на езерото, како што е менаџирање со паркингот, детско игралиште, велосипеди што исто така се управуваат преку одредени паметни модели, сметам дека на општините им се олеснува менаџирањето со ваков тип туристички локации, кои се многу значајни. Значајноста не е само поради тоа што тие стануваат актрактивни и ќе бидат посетени од повеќе посетители, туку директно влијаат и на економскиот развој, но со тоа директно влијаат и на регионалниот развој“, рече Царовска.

Покрај вицепремиерката, дел од делегацијата беа и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, преставникот на Европската комисија, Никола Бертолини, и градоначалникот на Велес, Аце Коцевски.

Министерот Манчевски истакна дека станува збор за извонреден пример како дигитализацијата и интернетот на нештата може да се примени и во рурални средини и во туристички места.

Прикажи повеќе...

Македонија

Браќа од Битола обвинети за ширење детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Објавено пред

Битолското Јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот се товари за продолжено кривично дело – прикажување порнографски материјал на дете, а двајцата како соизвршители сториле и кривично дело – производство и дистрибуција на детска порнографија.

Првиот обвинет во периодот од јули до септември 2016 година злоупотребил девојче, кое тогаш било на возраст од 13 години, за изработување слики со порнографска содржина.

Преку фејсбук-профил со друго име во повеќе наврати комуницирал со девојчето преку лажни онлајн-адреси физички лоцирани во Нов Јужен Велс, Австралија, каде што обвинетиот престојувал од 30 март 2016.

Притоа го убедил девојчето, за кое знаел дека е малолетно и нема навршено 14 години, да направи интимни видеоклипови со порнографска содржина.

Кога девојчето му ги испратило снимките зимата 2017 година, тој овие видеа со детска порнографија ги прикажал на друго девојче, кое не наполнило 14 години, испраќајќи му ги од истиот фејсбук-профил во порака.

Во периодот меѓу 9 септември 2010 година и 30 март 2016 година во Битола, обвинетите браќа, како соизвршители, преку компјутерски систем набавиле и поседувале над 8.000 слики и видеа со содржина на детска порнографија, сочувани на харддиск и ДВД, кои биле пронајдени и одземени при претрес на нивната куќа.

Фотографии со детска порнографија биле пронајдени и при проверка на нивните мобилни телефони.

Еден од обвинетите во текот на истражната постапка подолго време им бил недостапен за органите на прогонот, па неговото присуство во текот на постапката било обезбедено во постапка за екстрадиција со помош на Интерпол и надлежните органи на Грција.

Некои од доказите во прилог на обвинителниот акт биле обезбедени преку инструментите на меѓународна правна помош од Австралија.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Битола доставил и предлог за продолжување на мерката притвор за првиот обвинет, кој се наоѓа во притвор по апсењето во Грција и екстрадирањето во земјата.

Како основ за продолжување на притворот се наведува опасност од бегство, можност за влијание врз сведоците, како и можност да го повтори делото што му се става на товар.​

Прикажи повеќе...

Македонија

Од понеделник стапува во сила нов протокол за влез во Грција преку Евзони

Објавено пред

Граничната служба на граничниот премин Богородица од грчките служби добила дополнителни информации за новиот протокол за влез во Грција преку граничниот премин Евзони, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Почнувајќи од понеделник (17 август), па до крајот на овој месец, на граничниот премин Евзони, во периодот од 6 до 22 часот по македонско време, влез во Грција ќе може да остварат само грчки државјани, државјани на трети земји што имаат регулиран престој во Грција, дипломатски персонал и членови на нивните семејства, лица што патуваат од медицински и деловни причини, а кои претходно биле најавени и добиле одобрување за патување, како и возачи на товарни возила.

Сите овие лица, за да остварат влез во Грција, на преминот Евзони потребно е да приложат негативен PCR-тест на Ковид-19 од сертифицирана лабораторија на англиски јазик, не постар од 72 часа.

Исто така, останува обврската за претходна електронска најава и добивање PLF-документ (Passenger Locator Form).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија4 часа

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ6 часа

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија6 часа

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија8 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија9 часа

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија9 часа

(Видео) Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија10 часа

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е уверен дека ќе успее да состави влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија10 часа

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотелот „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија10 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското Јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ11 час

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија11 час

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет13 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија13 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа13 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет14 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија14 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет1 ден

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет1 ден

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Досие