Контакт

Општество

Регионална конференција Заштита на просторот за мирен јавен собир во југоисточна Европа

Објавено пред

Првата регионална и национална конференција „Заштита на просторот за мирен јавен собир во Југоисточна Европа“ ќе се одржи следните два дена (понеделник и вторник, 25-ти и 26-ти август) во Скопје во хотелот „Холидеј Ин“.

Конферецијата ќе овозможи претставниците на граѓанските организации од Балканот, претставници од ОБСЕ/ОДИХР, Европската унија, експерти и претставници на институциите, да ги истражат и дискутираат можностите и предностите поврзани со правните и практичните аспекти на примената на слободата на јавен собир во Југоисточна Европа. Постојната законска рамка и заштитните механизми кои го гарантираат правото на јавен собир во практиката ќе бидат разгледувани. Исто така, на конференцијата ќе се идентификуваат начините за подобра соработка помеѓу граѓанското општество, медиумите и властите, со цел унапредување на правото на јавен собир во регионот. Конференцијата ја организира „Реактор – Истражување во акција“ во соработка со Европскиот центар за непрофитно право (ECNL), ОБСЕ/ОДИХР, и е дел од Проектот на УСАИД за граѓанско општество кој го спроведува Фондацијата Отворено општество – Македонија. На неа учество ќе земат низа клучни говорници, вклучително и претставници од ОБСЕ/ОДИХР, ECNL, Уставниот суд на Република Македонија, претставници на релевантни институции, како и проминентни организации на граѓанското општество од регионот ќе учествуваат на конференцијата.Конференцијата ќе се осврне на темите за стандардите и практиките од областа на јавните собири, како и можностите за правна заштита; експертски ставови за предизвиците кои произлегуваат од глобалните трендови од остварувањето на правото на јавен собир; прецизен увид на потребите и перспективите на различните релевантни чинители; и за јавните собири во дигиталната ера: нови технологии за организирање и следење јавни собири. Една од главните цели на конференцијата е да понуди можности за вмрежување и да поттикне дебата меѓу учесниците од државите од југоисточна Европа и Македонија./крај/мф

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Објавено пред

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче.

Ќе се примаат по две дози, а на 21. ден по втората доза се очекува лицето да стекне имунитет.

„Во делот на набавката на вакцините, да повторам дека се веќе се обезбедени 833 илјади вакцини за 400 илјади граѓани преку Ковакс-механизмот. Тоа е механизам на СЗО и глобалната Алијанса за имунизација, во која учествуваат сите соседни земји, освен членките на ЕУ. Покрај овој механизам, веќе доставивме барања за директни договори до две светски компании – ‘Астра зенека’ и ‘Фајзер’ за нивните вакцини и по нивните иницијални одговори, сега ја чекаме и дефинитивната потврда дека дополнтелна количина ќе можеме да набавиме директно од компаниите“, рече Филипче.

Освен тие вакцини, министерот вели дека ќе биде искористен и механизмот што го понудија некои од членките на ЕУ.

„Беа договорени 400 милиони дози за граѓаните на ЕУ, а од кои 100 милиони за земјите што не се членки на Унијата. Иницијална понуда добивме од Полска и од Грција. Освен тоа, аплициравме за 800 илјади допоплнителни дози“, истакна министерот.

Фрижидерите на -70 степени, кои служат за чување на вакцините, се набавени од американска фондација, која министерот не ја именува, и тие ќе пристигнат на почетокот на јануари.

„Вакцинацијата ќе се врши во постојните наши капацитети, а тоа се вакциналните пунктови и болниците. Ќе се спроведе брз процес на тренинг за вакцинирање, сите здравствени работници ќе бидат соодветно обучени. Веќе имаме соодветна експертиза во делот на здравствените работници што работат на вакциналните пунктови“, рече Филипче.

Цената на вакцината изнесува 10 долари, но таа за граѓаните ќе биде бесплатна.

Пациенти што прележале Ковид-19 ќе може, доколку сакаат, да се вакцинираат, но сепак ќе постои приоритетна листа.

Како приоритет ќе се вакцинираат сите здравствени работници што работат во ковид-центрите или се директно изложени или работат со заболени или суспектни. Понатаму, здравствените работници што работат на земање брисеви, граѓаните над 65 години и пациентите со хронични болести во делот на хронично белодробни и кардиоваскуларни болести според шифрите на дијагноза преку системот „Мој термин“, како и вработените во критичната инфраструктура и транспортот.

„Епидемијата е сѐ уште многу силна. Има навистина многу голем број заразени. Пред нас претстои период на традиционални семејни собири и слави. Апелирам и замолувам – сите да се воздржиме од такви прослави и собири, сигурен сум дека в година новогодишните и сите други празници практично ќе се слават како што тоа било порано. Но, оваа година сите да ги почитуваме мерките, да не се групираме заради тоа што тоа е најефикасниот начин на спречување на патот на заразата“, апелира Филипче.

На прашањето во однос на тоа кои категории граѓани треба да се вакцинираат, претседателката на Комитетот за имунизација, д-р Александра Грозданова, потенцира дека правилото за примање вакцина, како за сите други вакцини така и за ковид-вакцината, е таа да се прими во општа добра здравствена состојба.

„Пациентите што прележале Ковид-19, во зависност од состојбата во која се наоѓаат и временскиот период, секако, доколку сакаат, може да ја примат вакцината, но имајќи предвид дека ќе имаме приоритетна листа, ќе треба на некаков начин да им се даде приоритет токму на тие категории. Како што спомна министерот, здравствените работници директно изложени на работа во ковид-центрите, тие што ги третираат или работат со пациенти, микробиолошките лаборатории и оние што ги тестираат и потоа, секако, хронично болните. Од хронично болните ќе се прави приоритет во зависност од нивната здравствена состојба, најчесто се тоа кардиоваскуларните заболувања, респираторните, малигните заболувања и, секако, еден параметар ќе биде возраста кај пациентите, поприоритетна ќе биде повозрасната група пациенти. Во моментот со оваа категорија вакцини не се опфатени децата. Врз основа на резултатите од клиничките испитувања, по 21. ден од втората доза, би можело да се очекува покачување на титарот на заштитните антитела. Кога вистински ќе дојде, ќе видиме индивидуално, меѓутоа повторно ќе кажам – како и за секоја вакцина, по примање на втората доза, најмалку во тој период од еден месец би се очекувал заштитниот ефект од вакцината“, истакна Грозданова.

Прикажи повеќе...

Македонија

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Објавено пред

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Освен нив, предност ќе имаат и здравствените работници што работат во ковид-центрите со заболени или суспектни и оние што работат на земање брисеви, вработените во критичната инфраструтура и во транспортот.

„Со овој процес на вакцинација почнува последната фаза од оваа пандемија. Сакам да информирам дека почнавме интензивни подготовки со цел да го припремиме здравствениот ситем за да имаме ефикасен систем за вакцинација“, изјави министерот Филипче по денешниот состанок на координативното тело, кое е задолжено за спроведување на вакцинацијата.

Оваа вакцина нема да биде задолжителна, но за граѓаните ќе биде бесплатна.

Министерот најави дека вакцинирањето ќе почне во првите два-три месеци в година.

„Цел е 60-70 отсто од населението да се вакцинира“, нагласи министерот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Русија подготвена да презема лица со незаконски престој во Македонија

Објавено пред

Во Министерството за внатрешни работи денеска се одржа средба помеѓу ресорниот министер Оливер Спасовски и рускиот амбасадор, Сергеј Александрович Баздникин.

Како што информираат од МВР, на средбата се разговарало за унапредување на билатералната соработка помеѓу двете земји, како и за подготвеноста од руска страна за потпишување договор за преземање лица со незаконски престој, што во иднина би претставувало законска рамка за борбата против илегалната миграција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Регистрирани 984 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11,...

Македонија9 часа

Маж од Дебар е нова жртва на измамниците со купопродажба на автомобили

Во последно време зачестени се кривичните дела – измами при купопродажба на патнички моторни возила. Четириесет и двегодишен маж од...

Македонија10 часа

Заев: Нема дилми во употребата на придавката „македонски“

Придавката „македонски“ е употреблива насекаде низ светот. Таа е идентитетска, и нема дилеми во нејзината употреба. Ова го изјави премиерот...

Македонија10 часа

Мицкоски: Заев преговара за идентитетот, ќе му се случи народ

Зоран Заев преговара за идентитетот, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешните протести, од каде му порача на премиерот...

Македонија11 час

Вкупно во Македонија се хоспитализирани 1.326 пациенти со коронавирус

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија12 часа

Се поставува модуларната болница во Гевгелија

Денеска во Гевгелија започна поставувањето на модуларната болница, а во текот на следната недела монтажа на објектите ќе започне во...

Топ12 часа

Две лица повредени во сообраќајна несреќа на Партизанска

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа помеѓу две возила што се случи на булеварот Партизански одреди, во близина на...

Македонија14 часа

Штип ќе добие модуларна болница и ново возило за итна помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека до крајот на месецов ќе биде готова модуларната болница во Штип. „Имајќи предвид...

Свет15 часа

Русија почна со вакцинирање на населението против коронавирус

Од утрово почна вакцинацијата против коронавирус во Москва со вакцината „Спутник 5“, со што Русија стана првата земја која го...

Македонија16 часа

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува едната страна да изврши политичко самоубиство

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и...

Македонија17 часа

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Македонија17 часа

Регистриран земјотрес во Скопје околу полноќ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија1 ден

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија1 ден

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија1 ден

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија1 ден

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа2 дена

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија2 дена

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Досие