Контакт

Општество

Регионална конференција Заштита на просторот за мирен јавен собир во југоисточна Европа

Објавено пред

Првата регионална и национална конференција „Заштита на просторот за мирен јавен собир во Југоисточна Европа“ ќе се одржи следните два дена (понеделник и вторник, 25-ти и 26-ти август) во Скопје во хотелот „Холидеј Ин“.

dobivaj vesti na viber

Конферецијата ќе овозможи претставниците на граѓанските организации од Балканот, претставници од ОБСЕ/ОДИХР, Европската унија, експерти и претставници на институциите, да ги истражат и дискутираат можностите и предностите поврзани со правните и практичните аспекти на примената на слободата на јавен собир во Југоисточна Европа. Постојната законска рамка и заштитните механизми кои го гарантираат правото на јавен собир во практиката ќе бидат разгледувани. Исто така, на конференцијата ќе се идентификуваат начините за подобра соработка помеѓу граѓанското општество, медиумите и властите, со цел унапредување на правото на јавен собир во регионот. Конференцијата ја организира „Реактор – Истражување во акција“ во соработка со Европскиот центар за непрофитно право (ECNL), ОБСЕ/ОДИХР, и е дел од Проектот на УСАИД за граѓанско општество кој го спроведува Фондацијата Отворено општество – Македонија. На неа учество ќе земат низа клучни говорници, вклучително и претставници од ОБСЕ/ОДИХР, ECNL, Уставниот суд на Република Македонија, претставници на релевантни институции, како и проминентни организации на граѓанското општество од регионот ќе учествуваат на конференцијата.Конференцијата ќе се осврне на темите за стандардите и практиките од областа на јавните собири, како и можностите за правна заштита; експертски ставови за предизвиците кои произлегуваат од глобалните трендови од остварувањето на правото на јавен собир; прецизен увид на потребите и перспективите на различните релевантни чинители; и за јавните собири во дигиталната ера: нови технологии за организирање и следење јавни собири. Една од главните цели на конференцијата е да понуди можности за вмрежување и да поттикне дебата меѓу учесниците од државите од југоисточна Европа и Македонија./крај/мф

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Интервју) Грковска за Маричиќ: Сите имаме обврска да кажеме како ги трошиме јавните пари

Објавено пред

Очекувам одговорно, професионално и чесно работење од сите луѓе во мојот кабинет. Во текот на мојот цел ангажман не се случило нешто што практично ќе биде црно петно во мојата биографија и би сакала тоа така и да остане, вели во интервју за „Макфакс“ вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска.

dobivaj vesti na viber

Осврнувајќи се на состојбата со бројот на вработени во државната и јавната администрација, Грковска истакнува дека превработеност постои, но во одредени сегменти, како што дополни, има и недостиг од работна сила. Објасни дека сега со скрининг-процесот уште повидливо ќе биде каде има превработеност, а каде недостигаат луѓе за работа и дека „дефинитивно ќе бидат потребни промени околу ова прашање“.

Во делот на корупцијата нагласи дека правосудните органи се меѓу првите три кои од страна на граѓаните се препознаени како институции во кои тие немаат доверба и во кои има голема корупција.

„Не можам да прифатам независноста на институциите да биде параван за самоволие“, потенцира Грковска.

Според неа, граѓаните не треба да бидат жртва на бирократијата и институционалниот хаос.

„Нема веќе шетање од шалтер до шалтер туку вработените во институциите треба да одговорат на нивните обврски“, децидна е Грковска.

„Политичарите би требало да бидат пример за граѓаните“, нагласува вицепремиерката.

За корупцијата меѓу политичарите, што ќе следува за Милевски и вработувањата кои ги правел во министерството коешто го предводеше, за Маричиќ и неговите сметки, во интервјуто за „Макфакс“ со вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Герасимовски: „Сервисот за одмена на семејна грижа“ ќе згрижува возрасни лица со Алцхајмерова болест и деменција 15 дена во годината

Објавено пред

На денешниот Интернационален ден на Алцхајмеровата болест градоначалникот на Центар Горан Герасимовски беше гостин на настанот организиран од Граѓанското здружение Институт за Алцхајмерова болест по повод подигнување на јавната свест за лицата заболени од оваа болест.

dobivaj vesti na viber

Алцхајмеровата болест е болест на целото семејство затоа што негата и грижата за болниот траат 24 часа секој ден во неделата. Со години таа нега е дополнителен и сериозен удар врз семејниот буџет.

„ Алцхајмеровата болест е тивок крадец на сеќавањата и тешко е да се соочиме или бидеме сведок на наш близок на кој полека му се одзема сето она кое го научил или стекнал во животот, сите спомени, сето знаење и умеење, сите достигнувања и признанија. Бидејќи болеста најчесто се јавува кај граѓаните над 60-годишна возраст Општина Центар високо ги позиционира највозрасните граѓани на својата општина. Од таа причина неодамна потпишавме Меморандум за соработка со УНДП преку кој на територија на Општина Центар ќе се отвори „Сервис за одмена на
семејна грижа“. Центарот ќе згрижува максимум 40 корисници кои ќе може да добијат 24-часовна грижа најмногу 15 дена во годината. Негователките за овој центар веќе ги посетуваат обуките за возрасни лица со Алцхајмерова болест и деменција“, изјави Герасимовски.

Тој исто така зборуваше и за проектот „Нега на стари лица во домашни услови“ во кој Општина Центар обезбедува нега во домовите на пензионерите два пати во неделата по 3 часа. Во овој проект највозрасни граѓани на Општина Центар добиваат нега од лиценцирани
физиотерапевти, психолози и негуватели.

„ Верувајте дека највозрасните граѓани се презадоволни од овој проект. За некои од нив оваа нега има исклучителна важност и претставува огромна помош, особено за оние кои живеат сами“, рече Герасимовски за овој проект.

За крај Герасимовски упати голема благодарност до Граѓанското здружение Институт за
Алцхајмерова болест и невронаука кое со години наназад преку различни активности се обидува
да ја разбуди јавната свест на граѓаните и институциите за отворање повеќе центри кои ќе ја
третираат Алцхајмеровата болест.
„Искрено се надевам дека вашиот напор за обезбедување грижа и посветеност за заболените од
деменција ќе го послушаат и останатите општини и градови“, заврши Герасимовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Не треба да чекаме некој да биде убиен, и моите деца тука поминуваат – Ангелов бара поширок пешачки остров во Ново Лисиче

Објавено пред

Поширок пешачки остров на крстосницата на булеварите Србија и Видое Смилевски-Бато во Ново Лисиче денес побара директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов. За овој проблем, вели дека добил пријава од граѓани, но и лично ги поддржува оти живее во близина.

dobivaj vesti na viber

„Добивме пријави од загрижени граѓани, на кои се приклучувам и јас бидејќи живеам овде во непосредна близина. Имам две малолетни деца, кои со велосипедите возат и на ова подрачје. Пешачкиот остров зад мене е исклучително тесен и на него кога ќе застане човек со велосипед, невозможно е целиот велосипед да се собере, односно предното или задното тркало останува на коловозната лента, освен доколку велосипедистот не го искоси велосипедот. Булеварот Србија е исклучително фреквентен, на крстосницата со Видео Смилевски-Бато возачите често возат со брзина поголема од дозволената и при движење право и при вртење во лево. Овој пешачки остров е многу фреквентен со пешаци затоа што овде луѓето од Ново Лисиче, кои се движат кон Аеродром, постојано застануваат, а семафорот е кус. Се случува по десетина-петнаесет па и повеќе луѓе да стојат на ова тесно и небезбедно место. Ако на тоа додадеме неколку велосипедисти, а често има и родители со колички со бебиња, се создава метеж на овој пешачки остров и граѓаните се изложени на зголемена опасност“, рече директорот Ангелов.

Потсети дека проблемот постои 30 години, но смета дека сега е поизразен оти во Реонскиот центар Аеродром живеат илјадници луѓе. Иницијативата до Град Скопје за проширување на пешачкиот остров ја поднел денес и очекува брза реакција од Градот.

„Може да се изведе многу едноставно со поставување пластични столбови и скратување на коловозните ленти, како што тоа се направи на повеќе места во градот, особено онаму каде што имаме велосипедски патеки. На стотина метри од овде во тешка сообраќајна несреќа една жена загина, а потоа се постави семафор. Не треба да чекаме некој да биде згазен, некој да биде убиен и да загине на ова место за да се поведе ваква иницијатива“, вели Ангелов.

Тој ги повика граѓаните да пријавуваат вакви и слични проблеми на бројот 112 во ЦУК, од каде што тие ќе го проследат барањето до Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет2 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет2 часа

Филипинските власти започнаа евакуација-Доаѓа супертајфун, брзината на ветерот од час во час се засилува

Филипинските власти почнаа да ги евакуираат луѓето од крајбрежните области додека главниот остров Лузон, вклучително и Манила, се подготвува за...

Свет2 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа2 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа2 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија15 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа16 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија16 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа17 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ18 часа

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа18 часа

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа21 час

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија22 часа

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија22 часа

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа23 часа

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион1 ден

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет1 ден

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...

Македонија1 ден

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на ПСЈИЕ

На маргините на 77 – та сесија на генералното собрание на ОН, министерот Бујар Османи учествуваше на традиционалниот состанок на...