Контакт

Актуелно

Свет9 часа

Папата се ракуваше со верниците во Ватикан, а тие носеа маски

Ватикан продолжува со плановите на папата Франциск по повод одбележувањето на „пепелава среда“ или првиот ден од велигденскиот пост, иако...

Свет9 часа

Италија повика на поддршка: Вирусите не познаваат граници

Италија побара меѓународна поддршка за напорите во сузбивање на епидемијата на коронавирусот во земјата, во која бројот на смртни случаи...

Свет11 час

Експертите од Рим порачуваат: Здрав разум, миење раце и кашлање во марамче

Претставниците на ЕУ, италијанските власти, СЗО и Европскиот центар за превенција и контрола на болести од состанокот во Рим порачаа...

Свет12 часа

Ердоган му постави ултиматум на Асад

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, постави ултиматум до Башар ал-Асад да ги повлече своите воени сили зад линијата на турските...

Црна хроника14 часа

Дваесет и тригодишен гевгеличанец силувал малолетно девојче

Дваесет и тригодишно момче од Гевгелија со употреба на сила извршил обљуба врз малолетно девојче. Случајот го пријавила мајката на...