Контакт

Политика

Ахмети: Преговорите за употребата на албанскиот јазик се заокружени, за сè останато се чека доделувањето на мандатот

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети во средата се сретна со шведскиот амбасадор Матс Стафансон, со кого разговараа околу состојбата во Македонија и за преговорите меѓу политичките партии, соопштуваат од партијата.

 

Ахмети го информираше Стафансон дека ДУИ успеа да ги заокружи преговорите за законот за употреба на албанскиот јазик како и точките од заедничката изјава на албанските политички партии, додека за другите прашања се чекаат процедурални случувања во земјата во врска со мандатот за формирање на влада, додаваат од партијата.

 

Ахмети истакна дека во ДУИ сé уште не е одлучено дали партијата ќе остане во опозиција во исто време поддржувајќи малцинска влада или ќе биде дел од новата влада, исто така, ги образложи предностите и недостатоците на двете опции, велат од ДУИ.

 

Говорејќи за развојот на настаните во земјата, Ахмети посочи дека протестите се демократско право на изразување на незадоволство, но не треба да земат етничка и насилна димензија, со што го осуди нападот врз новинарите на вчерашниот протест./крај/мф/бс

Македонија

Случајот „Империја“ поврзан со Цветан Панделески е класичен пример за недозволена правна конструкција, велат адвокатите на бизнисменот

Објавено пред

Адвокатскиот тим на одбраната на Цветан Панделески на денешното судење истакна дека станува збор за класичен пример за недозволена правна конструкција.

dobivaj vesti na viber

Целиот обвинителен акт, како што велат, има три нелогични и проблематични точки:

„Прво, рокот од 18 месеци за спроведување на истрага на СЈО е прекршен со овој обвинителен акт. Тој рок е обврзувачки со одлуката на Врховниот суд од 30.1.2019, каде што јасно е наведено дека преземањето предмети на ОЈО од СЈО се однесуваат само на оние за кои СЈО било овластен тужител, а овој случај е надвор од тој рок.

Втор проблематичен факт е дека нема поднесено обвинение во согласност со член 303 од ЗКП. Членот пропишува дека во рок од 30 дена од завршената постапка треба да се поднесе обвинителен акт. За Цветан Панделески добиена е информација дека е завршена истражна постапка на 26.4.2022, а обвинението е поднесено 8 месеци подоцна.

Трето, прекршен е уште еднаш ЗКП, каде што се предвидува дека за дела од организиран криминал максималната истражна постапка треба да се спроведе во рок од 21 месец од наредбата за истрага. За Цветан Панделески почната е истрага на 8.11.2018. По закон таа постапка истекла на 8.8.2020. Односно, обвинение требало да има до тој датум, а не тоа да се поднесе дури една и пол година по овој рок.

Доколку се прочита обвинението и самиот диспозитив за однос на злоупотреба на службената положба и овластувањето, нема ниту еден опис за противправно дејство на Панделески. Односно, Панделески се обвинува како неизвршен член на одборот на директори за одлука донесена од сосем друг орган – Собранието на акционери, каде што ниту учествувал ниту гласал“, велат од адвокатскиот тим на одбраната.

Од таму додаваат дека за наводното обвинение за измама во диспозитивот исто така нема противправно дејство на Панделески.

„Таму има сè за сите други лица, но не и за Панделески. Во огромното образложение Панделески се споменува само еднаш дека со негови средствата се купувале акции во ‘Фершпед’. Поставуваме прашање: Од кога купувањето акции е кривично дело во Македонија?

Згора на тоа, ЈО на добивањето средства од продажбата и исплата на дивиденда ги квалификувале како кривично дело. Станува збор за редовно финансиско работење, односно трансакции извршени легално преку сметки преку платен промет и нема ништо незаконско“, наведуваат адвокатите.

Поради тоа, како што велат, ова е класичен пример за недозволена правна конструкција.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Митева: Груби да каже дали 9 пратеници не сакаат да гласаат уставни измени и дали еден пратеник од ДУИ барал пари за да гласа

Објавено пред

Марија Митева, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, на новинарско прашање каков е ставот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на коментарот на Груби дека имаат план како да ја придобијат опозицијата да гласа за уставните измени, без притоа да се користат уцени и притисоци, потенцира дека Груби не треба да работи на ВМРО-ДПМНЕ, туку да поработи на тоа дали сите пратеници од неговата втора партија СДС се спремни да гласаат за уставни измени.

dobivaj vesti na viber

„Груби рече дека работел на тоа цело време да се гласало за уставните измени. Порачуваме да не се мачи од ВМРО-ДПМНЕ. Груби да поработи на тоа дали сите пратеници од неговата втора партија СДС се спремни да гласаат за уставни измени. И, еве, поставуваме отворени прашања дали тројца пратеници од Првата и Втората изборна единица кажале дека ако е на маса ова, тие нема да гласаат, дали пак шестемина пратеници од внатрешноста на СДС им рекле дека уставните измени, цитирам: се најлошото нешто што може оваа Влада да го направи. Дали еден пратеник од ДУИ побарал пари за да гласа? Груби не треба да работи на ВМРО-ДПМНЕ, Груби треба да си поработи во својот двор“, рече Митева.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ѓорѓиевски: Кисела Вода е првата општина што вработи лице со Даунов синдром

Објавено пред

Стефан Трпковски од Скопје денешниот ден го почна малку поинаку од досегашните. Со градоначалникот Орце Ѓорѓиевски го потпиша договорот за негово вработување и со тоа Кисела Вода го вработи првото лице со Даунов синдром. Видно возбуден, Стефан му раскажа на градоначалникот за своите таленти, за кошарката, која била негова прва љубов, за модерните танци и освоеното второ место на Специјалната олимпијада за танцови игри, за пливањето, кое веќе 10 години е негово хоби. Рече дека се подготвува да плива на Параолимпијада во Берлин, каде што задно со уште три други деца ќе ги брани боите на Македонија. Посака и во својата земја да постојат такви натпревари. Истакна дека може да го постигне сето она што силно го посакува и дека е многу среќен што од денес ќе запознае нови колеги во Општина Кисела Вода, ќе извршува работни обврски, ќе почувствува дека општеството и нему му дава еднакви можности како и на другите.

dobivaj vesti na viber

Градоначалникот Ѓорѓиевски денес ја отвори Општината и за други лица со Даунов синдром. Десетина од нив им беа достојна помош на вработените на шалтерот, каде што има најголема фреквенција на луѓе. Издаваа документи, го следеа процесот на подготовка и архивирање на предметите, разговараа со странките… Сите тие се дел од здружението „Трисомија 21“ од Скопје, кое веќе десет години работи на подобрување на квалитетот на живеење на лицата со Даунов синдром, чиј ден светот го одбележува токму денес.

„Денес сме тука заедно со Стефан и уште десетина лица со Даунов синдром, кои на практичен начин покажаа дека може да бидат рамноправни фактори во системот, дека може да совладуваат вештини и да постигнуваат резултати. За жал, Дауновиот синдром, кој светот денес го одбележува, во Македонија сè уште е табу-тема. На овие простори преовладуваат стереотипи, кои овие лица ги држат на маргините на општеството. Интересно и крајно полезно е да ги запознаеме, да видиме каква е желбата кај нив, со каква трудољубивост настапуваат кога треба да совладаат некаква вештина. Како локална самоуправа, која прави сериозни чекори во овозможувањето еднакви услови за сите, Општина Кисела Вода презема крупни чекори во надминувањето на предрасудите и препознавањето на способностите на луѓето со Даунов синдром.

Од денес Стефан Трпковски е наш вработен. За него, ова е шанса да се афирмира како рамноправен член на заедницата. За другите наши вработени и за нас како институција, ова е можност да се надминат евентуалните заблуди и самите да дадеме свој придонес во изградба на општество во кое е обезбедено еднакво уживање на човековите слободи и права, општество во кое се почитува и уважува човековото достоинство. Воедно, како претседател на ЗЕЛС сакам да упатам апел до сите други единици на локалната самоуправа, но и до институциите од централната власт, да го следат нашиот чекор и да овозможат вработување лица со Даунов синдром. Заложбите за еднаков третман на различностите не смее да бидат само декларативни. Со дела да покажеме дека сме подготвени да го менуваме светот на подобро“, изјави градоначалникот Ѓорѓиевски по средбата со лицата со Даунов синдром.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија2 часа

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија3 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Свет4 часа

(Видео) Шји на заминување од Москва: Доаѓа промена каква што немало во последните 100 години

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг на заминување од Москва му рекол на рускиот колега дека доаѓаат промени. „Доаѓа промена што не...

Македонија5 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија5 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ6 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија7 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа7 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет8 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет8 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет8 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа8 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа9 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа9 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа9 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија20 часа

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...

Македонија24 часа

Два месеци се ковал планот за бегство од „Идризово” преку тунел кој бил копан под стари објекти

Затворениците осудени на високи казни со месеци го подготвувале планот за бегството од „Идризово“. Управата за извршување на санкциите информираше...

Македонија1 ден

Дете од Скопје натепано од дефектолог, модриците ги пријавиле родителите

Родители од Скопје забележале повреди околу ушите кај нивната малолетна ќерка. Осомниечна е дефектолог која му држела приватни часови на...

Македонија1 ден

(Видео) Снимка од тунелот во Идризово, полицијата со детали како осум осудени спремале бегство

Полицијата објави видео од тунелот и детали за планот за бегство на затворениците осудени на високи казни. Според информациите од...