Контакт

Политика

Заев: Од 2017-та почнуваме да го создаваме животот што го избравме

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во новогодишното обраќање до македонските граѓани, порача дека 2017-та ќе биде „година на нашиот живот, избравме живот и цврсто одлучивме да си го вратиме животот, успеавме заедно“.

 

„Ја почнавме 2016-та со надеж дека ќе си го вратиме животот.  Дека ќе успееме да ги мотивираме нашите деца да живеат и работат дома. Дека ќе создадеме услови да бидеме еднакви и спокојни. И тргнавме во остварување на таа цел. Се излеавме на улиците, различни, од сите страни, сплотени во желбата за слобода. Заедно носевме и донесовме важни политички одлуки за Македонија. Бевме солидарни кога беше најпотребно. Покажавме заедно почит кон борците кои го трасираа нашиот пат денес. Избравме црвено – избравме храброст – и живот“, вели Заев во своето обраќање.

 

„Ние се боревме со нашиот глас за праведна и правична Македонија за сите. Во меѓувреме: младите фудбалери ја пласираа Македонија на Европското првенство во 2017-та во Полска, лицата со Даунов синдром од танцовото студио Денсерс Јунајтед ја искачија Македонија на 6 место на Светското првенство за модерни танци, Дарко, Коста и двајца Филиповци, средношколци од Македонија со својот успешен инженерски проект влегоа во натпревар за меѓународна награда на НАСА. Сите овие вредни искуства од 2016 ги пренесуваме во 2017. Во нив се темелите на нашата верба и нашата надеж – дека можеме. Во овие заеднички и индивидуални искуства е и нашата обврска“, додаде Заев.

 

„Од 2017-та почнуваме да го создаваме животот што го избравме. За слободно да живееме. Слободно да избираме. Слободно да се изразуваме и слободно да дејствуваме. Семејствата да ни се финансиски стабилни. Децата да ни се насмеани. Македонија да биде општество на среќни граѓани. Да ја водат мудри и ведри луѓе, кои сакаат и знаат како да се издигнат над своите интереси. Тоа е нашата задача и тоа ќе го направиме. Македонија ќе ја поставиме на здрави основи. Ќе подигнеме институции за граѓаните. Ќе се отвориме за сите. И за оние со кои марширавме по улиците, и за оние со кои одлучувавме за добрата иднина на Македонија, и за Цако, и за младите фудбалери како Енис, и за тие како Филип, Коста, Дарко, Елена… и уште многумина други млади луѓе кои ги бранеа боите на Македонија во светот, додека ние тоа го правевме дома“, рече лидерот на СДСМ во новогодишното обраќање.

 

„Ние знаеме дека шансите што ќе ги отвориме за секој човек, се прозорец за целото општество. И знаеме дека перспективите на Македонија се во концепотот на заедништво што го избравме. Секој беше важен. Секој е важен. И секој ќе биде важен. Продолжуваме заедно. Нека ни е среќна новата 2017-та година“, порача Заев во новогодишното обраќање./крај/мф/бс

Македонија

(Видео) Ахмети прави спектакл во сала, улиците претворени во паркинг

Објавено пред

Засилено полициско присуство на дел од улиците во Чаир, а колони од автомобили се паркирани на улицата Христијан Тодоровски Карпош во оваа општина. Очевидци коментираат дека ДУИ запоседна дел од улиците за свои паркинзи.

dobivaj vesti na viber

Причината е најавуваниот митинг од страна на ДУИ.

Во Чаир пристигна лидерот на ДУИ Али Ахмети придружуван од неговите партиски колеги, Талат Џафери и владините министри.

„Синиот океан Чаир му припаѓа само на Али Ахмети! Те сакам многу“, напиша на социјалните мрежи Артан Груби пред почетокот на настанот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Со СДСМ и Ковачевски земјата стана фактор на стабилност на Балканот, велат од владејачката партија

Објавено пред

Со СДСМ и претседателот Димитар Ковачевски, Македонија се потврдува како фактор на стабилност во регионот, велат од владејачката партија.

dobivaj vesti na viber

„Денеска сме земја членка на НАТО, земја што преговара со ЕУ, земја што претседава со најголемата регионална безбедносна организација ОБСЕ и држава во која се депонираа договорите потпишани во рамките на Берлинскиот процес помеѓу земјите од Западен Балкан.

Сите прашања со соседите ги имаме решено, притоа цврсто штитејќи ги и зајакнувајќи ги националните интереси и државните позиции.

Признание и потврда дека Македонија е почитувана и вреднувана од страна на САД и Европската Унија е што постигнувањето на договорот за анексот за нормализација на односите помеѓу Косово и Србија се случи токму во Охрид.

Од држава, која во времето на ВМРО-ДПМНЕ беше скарана со соседите, заборавена и изолирана од меѓународната заедница, Македонија сега претставува фактор на стабилност на Балканот“, порачаа од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Артан Груби ѝ дал пари на фирмата на братот Ветон Груби

Објавено пред

Криминалот на Артан Груби нема крај. Груби ги полни џебовите на својот брат со буџетски пари, а Ковачевски го аминува, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Според документите од отворени финансии, може да се увиди како Артан Груби од позиција на министер ѝ исплаќа средства на ‘ЕТЦ травел’ ДООЕЛ Скопје, фирма во сопственост на братот. Вкупната вредност што фирмата на братот на Артан Груби ја добила од државата е над 1 милион денари.

Од 2020 до 2022 година, во точно 8 наврати, владините институции, односно Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците и Министерството за економија се јавуваат како даватели на услуга кон фирмата на братот на Груби, „ЕТЦ травел“ ДООЕЛ Скопје.

„ЕТЦ травел“ ДООЕЛ Скопје е фирма што во периодот од 2016 до 2020 година има минусно салдо. Поточно, фирмата на братот на Груби работела во загуба. Груби ја докажува нераскинливата врска со својот брат, при што и со народни пари сака да го збогати. Артан Груби за ова треба да одговара пред законот, а ЈО да се охрабри и веќе да не молчи“, велат од партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 часа

Фон дер Лаен: ЕУ и дава милијарда евра на Турција за помош по земјотресот

Европската комисија ќе обезбеди милијарда евра помош за Турција која беше погодена од земјотресот, изјави претседателката на тоа тело Урсула...

Македонија5 часа

(Видео) Градилиште зад Универзалната проголта дел од улицата 9 Мај, инспекцијата третпат направи увид

Дел од улицата 9 Мај зад Универзалната сала во Скопје се одрони и пропадна во градилиште за нова зграда. Градежната...

Македонија7 часа

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделески не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на првото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, а третиот бараше и доби...

Свет7 часа

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот...

Македонија7 часа

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија8 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија9 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата го блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левицата денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на четирите закони со кои се предвидува зголемување...

Македонија9 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и за Рамазан-бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Топ11 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија11 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија12 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет12 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет12 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа1 ден

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...