Контакт

Политика

Пораст на сексуалната злоупотреба на малолетници од родителите

Објавено пред

Јавноста секојдневно останува вчудовидена од честите и грозоморни случаи на родосквернавење и педофилија, чијшто број се зголемува од ден на ден. Никој не остана рамнодушен по откривањето и обелоденувањето на трагичната судбина на 16 годишното девојче, кое по неколкумесечните сексуални злоупотребувања забремени од сопствениот татко, како и од страшната судбина на мајката која беше злоставувана од својот син, кој во алкохолизирана состојба ја малтретирал и сексуално ја злоупотребувал својата мајка

dobivaj vesti na viber

Научните истражувања досега не откриле како еден човек станува сексуален злосторник врз сопствените деца. Во прашање е патолошка појава, смета невропсихијатарот Антони Новотни.Педофилството и родосквернавењето е појава што се повторува, објаснува д-р Новотни.„Сторителите на такви полови злоупотреби се со извитоперени мисли во главите. Една од основните причини е ненаоѓање интерност со возрасен сексуален партнер“вели д-р Новотни.Јозеф Фрицал ја шокира светската јавност- „Фрицли“ и во Колумбија, Италија… Во текот на судењето на австрискиот монструм Јозеф Фрицал, сите  странски и домашни медиуми редовно пишуваа за инцестот на Фрицл и седумте деца што ги ги имаше со неговата ќерка Елизабет. Како и што се очекуваше, австрискиот монструм Јозеф Фрицл е осуден на доживотна казна затвор, која ќе ја издржува во психијатриска установа.Поротата едногласно го прогласила за виновен за инцест, силување, злоставување, држење во заточеништво и за убиство на едно од седумте деца кои ги имал со својата ќерка Елизабет, која 24 години ја држел заклучена во визбата од семејната куќа.Согласно судската одлука, остатокот од својот живот, 73-годишниот Фрицл ќе го помине во институција за ментално здравје, откако неговиот психијатар предупреди дека се чувствувал „роден да силува“.Во Италија, пак, татко верувал дека негово право е да ја злоупотребува својата ќерка и тоа верување го пренел на својот син, кој пак ја силувал својата сестра и сопствните деца. Човекот кој медиумите го нарекоа италијански Фрицл, својата ќерка ја затворил во соба без прозорци и ја силувал 25 години. Полицијата не открила многу од случајот, но соопштила дека девојката 25 години била сексуално малтретирана, и држена во заробеништво од нејзиниот брат и од таткото. Италијанските медиуми објавуваат дека жртвата, кој е наречена како „Лаура“, сега има 34 години и се наоѓа на психијатриски третман. Лаура го открила овој случај на полициските службеници, во кој се верува дека синот е осомничен и за сексуална злоупотреба на четири деца кој ги родила Лаура. Се смета дека со сексуалното злоупотребување е започнато кога имала девет години. Лаура имала многу мало образование и била присилена да живее во замрачена соба без струја, кој можела да ја напушти собата само со одобрение на нејзиниот татко. Исто така полицијата открила дека нејзиниот брат, сексуално ги злоупотребувал децата на возраст од шест, осум, 12 и 20 години, кои ги принудувал да гледаат како ја злоупотребува својата сестра.Ваков случај на повеќегодишно родосквернавење беше отркиен и во Колумбија.  Пронајден македонскиот ФрицлВо Невропсихијатриската болница во Демир Хисар се наоѓа 48-годишниот Бајрам. В, кој според полицијата, ја силувал и забременил сопствената 16-годишна ќерка со нарушено ментално здравје.Полицијата вчера таму го пронашла македонскиот Фрицл кој бил на лекување од 26 јануари годинава. Според лекарите, Бајрам четири пати бил хоспитализиран во болницата. Прв пат во 2006 година, два пати во 2007. и четвртиот, последен пат, во февруари лани.„Од тогаш, пак, цело време е во болницава, со тоа што добива повремени терапевтски викенди и во повеќе наврати беше пуштен во домашна средина, затоа што се однесува во границите на дозволеното однесување“, вели Лазе Кузмановски, директор на болницата во Демир Хисар.Таткото силувач во болницата не зборувал за овој случај.„Се работи за емоционално незрела личност, со пореметувања во личноста и со симптоматски алкохолизам, кој што нормално и натаму треба да се третира“, додава Кузмановски.Како се справуваме со родосквернавењето Новинската агенција Аssociated Press во контекст на ваквите случаи донесе поширок напис за тоа како земјите на Европската Унија ги третираат инцестните односи и наидоа на изненадувачко откритие дека инцестините сексуални односи кои биле од обострана желба меѓу полнолетни лица во Франција, Шпанија и Португалија не подлегнуваат на казнен процес.Сите други инцестни сексуални односи, како што е со сопственото малолетно дете со закон се забранети и подлегнууваат на казнен процес.Во Република Македонија за силување и инцест со измената на кривичниот законик судот одлучува од минимум десет години затвор и максимална казна доживотен затвор.Со цел спечување на родосквернавењето МВР во соработка со Француската амбасада работи на проект на едукација на инспектори за малолетничка деликвенција, исклучиво што ќе работат на расчистување на случаи  на сексуални деликти и на Правилник за водење разговор со дете кое било жртва на сексуален деликт.Психолозите објаснуваат дека и родосквернавењето постои одамна, но овие потресни приказни останувале затворени во кругот на семејството. Денес се поотворено и полесно се обелоденува овој проблем, од што во јавноста се добива впечаток дека ситуацијата е веќе загрижувачка. – Состојбата одамна е алармантна, но сега сме посвесни за овој феномен бидејќи и децата што се жртви, но и нивните најблиски, се почесто се охрабруваат да зборуваат за проблемот, кој веќе не е табу-тема. Тоа е сигнал дека се прави чекор напред кон решавањето на овој проблем – сметаат психолози.Според Секторот за криминалистичка полиција при Министерството за внатрешни работи и Заводот за статистика  во последниве три месеци во државава регистрирани се четири дела „родосквернавење“ или инцест. Два случаи се регистрирани во Скопје, едно во Струмица и едно во Велес.„Оваа појава годинава доби загрижувачки размери, бидејќи само за три месеци регистрирани се четири дела, додека изминативе години вообичаено беа регистрирани по три или помалку дела во текот на цела година“, вели Лилјана Јаковчевска, виш полициски советник за малолетничка деликвенција во МВР.Сепак бројот на пријавените случаи се разликува од вистинскиот број на секслуално малтертирани деца. Повеќето од тоа што се случува останува прикриено или целосно сокриено.„Анализирајќи ги делата можеме да заклучиме дека според начинот на извршување сторителите најчесто половите злоупотреби ги вршеле со употреба на физичка сила и искористувње на физичката немоќ на децата или нивната подредена позиција“, вели Јаковчевска.Децата останвуаат сами и незаштитениПрвата детска амбасада во светот „Меѓаши“ реагира на како што посочуваат се позачестените случаи на родосквернавење и сексуално злоставување на децата во Македонија и несоодветниот третман на децата жртви на инцест и педофилија.„Децата жртви на родосквернавење, по обелоденувањето остануваат сами на себе, во уште покомплицирана семејна ситуација. Обично остануваат со другиот родител кој понекогаш не сака да се соочи со вистината и да го признае насилството, па поради најразличните проблеми, манифестира насилно однесување сакајќи да го казни сметајќи го како причина за новонастаната ситуација во семејството. Кај детето жртва се мултиплицира почетниот проблем соочувајќи се со низа нови сериозни проблеми меѓу кои сослушувањата лице во лице со злоставувачот, кои ја прават траумата уште подлабока. Наместо да биде охрабрено за тоа што не молчи, детето станува осудено за својата искреност отфрлено е од семејството и стигматизирано од средината во која живее. Неможејќи да се справи со целата ситуација, траумата ја закопува длабоко во себе, загрижено е за иднината на целото семејство, дури и за родителот силувач дали тој ќе оди во затвор или не. На крајот детето ја повлекува изјавата!,“, велат од Меѓаши.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

СДСМ: Неспособните градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ удрија по џебот на граѓаните

Објавено пред

„Додека ВМРО-ДПМНЕ од Белата плата глуми загриженост за економскиот стандард на народот, нивни функционери тераат луксузни одмори, а нивните градоначалници дополнително им го загорчуваат животот на граѓаните“ обвинуваат од владејачката СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Оттаму порачуваат „освен што 10 месеци не работат ништо, неспособните локални власти на ВМРО-ДПМНЕ ги трошат парите на граѓаните на лускуз, ги партизираат општините и јавните претпријатија, кои тонат во долгови“.

„Со прст не мрднаа да им помогнат на граѓаните, напротив дополнително удрија по џебот на граѓаните, со покачување на цените на комуналните услуги.
Само во општина Штип за 100 проценти е зголемена цената на ѓубретарината. Покачени се давачките и во општина Виница, општина Радовиш, Прилеп.
Додека цените на услугите растат, јавните претпријатија раководени од ВМРО-ДПМНЕ се полнат со партиски кадри“ се вели во партиското соопштение на СДСМ.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара кривична одговорност за Бочварски и Ковачевски

Објавено пред

„Неспособноста на власта на СДСМ и ДУИ повторно излезе на виделина. 6,5 милиони евра државата платила за пенали поради нереализација на пругата, втората делница кон Бугарија. Ем нема пруга кон Бугарија, ем 6,5 милиони евра помалку во Буџетот. Бочварски, но и Ковачевски мора кривично да одговараат за оваа штета врз Буџетот на Македонија, како и штетата да ја платат со сопствениот имот. Одговорност за ова катастрофално работење мора да има“. Ова е ставот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението од партијата се вели и дека „министрите од оваа криминална власт ги бива само за сликање и потпишување на протоколи за соработка со соседите, но целосно се неспособни да изградат еден километар железничка пруга. Помпезно најавуваната изградба на пругата како дел од добрососедските односи со Бугарија остана заглавена во Протоколот со направена милионска штета врз џебот на граѓаните“.

„Со 6,5 милиони евра кои државата ги даде за камати и пенали можеа да се набават десетици патнички вагони, лакомотиви, а можеа да се реконструираат и десетина километри од железнички пруги во Македонија. Недомаќинското работење со државните пари, граѓаните ќе го казнат на следните парламентарни избори. Секој украден денар од Буџетот ќе биде вратен и секој кој украл од граѓаните ќе одговара“ обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

Објавено пред

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна на тогашниот претседател на државата Борис Трајковски, тогашниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, како и тогашните лидери на СДСМ, Бранко Црвенковски, на ПДП, Имер Имери и на ДПА, Арбен Џафери. Свои потписи на договорот ставија и специјалните претставници на ЕУ и на САД, Франсоа Леотар и Џејмс Пердју.

dobivaj vesti na viber

Во разговорите што започнаа во јули во Скопје, а потоа продолжија во Охрид, беа консултирани повеќе советници и експерти, а во одредени написи што излегоа во текот на годините и Али Ахмети, кој во тоа време ја предводеше ОНА.

Во основните принципи на документот се наведува дека „целосно и безусловно се отфрла употребата на насилство за остварување политички цели“.

„Само мирни политички решенија можат да ја загарантираат стабилната и демократска иднина на Македонија. Суверенитетот и територијалниот интегритет на Македонија и унитарниот карактер на државата се неповредливи и мора да се сочуваат. Не постојат територијални решенија за етничките прашања. Мултиетничкиот карактер на македонското општество мора да се сочува и да најде свој одраз во јавниот живот. Една современа демократска држава, во природниот тек на својот развој и созревање, мора постојано да обезбеди нејзиниот Устав целосно да ги исполнува потребите на сите нејзини граѓани во согласност со највисоките меѓународни стандарди, коишто и самите постојано се развиваат. Развојот на локалната самоуправа е од суштествено значење за поттикнување на учеството на граѓаните во демократскиот живот, и за унапредување на почитувањето на идентитетот на заедниците“ – се додава во документот.

Потоа следуваат точки што се однесуваат на прекин на непријателствата, развој на децентрализирана власт, недискриминација и правична застапеност, посебни собраниски процедури, образование и употреба на јазиците, изразување на идентитет и имплементација.

Договорот содржи и три Анекси: А. Уставни амандмани; Б. Измени во законодавството и Ц. Имплементација и мерки за градење доверба, како и завршни одредби.

Во контекст на спроведувањето на Договорот, во 2004 година беше основан Секретаријат за спроведување на Охридскиот рамковен договор, којшто подоцна прерасна во Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците. Секретаријатот имаше задача целосно да го спроведе договорот и да обезбеди административна и стручна поддршка на заменик претседателот на Владата задолжен за спроведување на Охридскиот рамковен договор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Свет1 час

Поради тајфунот во Јапонија евакуација на 72.000 луѓе

На повеќе од 72.000 луѓе во јапонската префектура Шизуока им е наредено да се евакуираат поради наближувањето на тајфунот Меари,...

Европа2 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија2 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Регион2 часа

Во Црна Гора тридневна жалост поради трагедијата во Цетиње

Во Црна Гора е прогласена тридневна жалост поради масакрот во Цетиње, каде вчера беа убиени 11 лица, меѓу кои и...

Свет2 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија14 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија14 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион15 часа

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа16 часа

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија18 часа

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет19 часа

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија20 часа

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија22 часа

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ22 часа

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија22 часа

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Топ24 часа

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа1 ден

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...

Македонија1 ден

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се грижат за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги...

Европа1 ден

„Вашингтон пост“: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со...