Контакт

Политика

Пратениците ќе ја одржат 11 – та седница

Објавено пред

Пратениците во Собранието на Република Македонија во среда ќе ја одржат 11 – та седница на која на дневен ред поставени се повеќе закони кои ќе се разгледуваат во второ читање.

Пред народните избраници ќе се најдат дополнетите предлози за измени и дополнувања  на Законот за регистрирање на готовиснки плаќања, на Законот за постапување со бесправно изградени објекти, на Законот за градење, на Закон за спортска академија, на Законот за катастар на недвижности, дополнувањето на Кривичниот законик и дополнувањето на Законот за прекршоци, сите во второ читање.

 

На дневен ред на седницата ќе се најдат и измените и дополнувањата на Законот за рибарство и аквакултура, по скратена постапка и измените и дополнувањата на Законот за додадена вредност, во прво читање. 

 

Предвидено е пратениците да расправаат и за извештајот на Агенцијата за супервизија за капитално финансирано пензиско осигурување во 2013 година и барањето за автентично толкување на членовите 17 и 18 од Законот за ДДВ поднесено од градоначалникот на Град Скопје./крај/мф/ап

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Манчевски: ВМРО-ДПМНЕ во својата програма ветува проекти што СДСМ веќе ги спроведе

Објавено пред

„Безидејноста на ВМРО-ДПМНЕ и отсуството на допир со реалноста се чита на секоја страна од нивната програма. За мене беше големо изненадување, но и разочарување кога согледавме дека нивната програма е всушност збир на веќе реализирани проекти само ставени во идно време. Просто е и неверојатно да се поверува. И додека ние се надевавме на противник со кого ќе можеме да дебатираме за кој нуди подобри политики за подобар живот на граѓаните се соочивме со програма која како да е пишувана пред неколку години“, изјави Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ и кандидат за пратеник од ИЕ 1.

„Направиве анализа на нивната програма во делот на дигитализацијата. Еве што велат:

1. НАМАЛУВАЊЕ НА ЦЕНИ ВО РОАМИНГ ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН 2020 И 2021 ГОДИНА И УКИНУВАЊЕ ВО 2022 ГОДИНА

– Реалноста е дека веќе една година во земјите од Западен Балкан, нашите граѓани користат услуги во роаминг по цени до 99% поевтини. Од 1-ви јули 2021 година цените во роаминг целосно ќе се укинат. Во координација со Европската Комисија веќе се изработува план со рокови за „роаминг како дома“ во земјите од ЕУ.

2. ЦЕНТРИ ЗА ЕДНА ТОЧКА ЗА УСЛУГИ

– Реалноста е дека веќе се отворени 2 центри, во Скопје и Тетово, а во завршна фаза се во Охрид и Куманово.

3. ПОРТАЛИ ЗА Е-УСЛУГИ И АПЛИКАЦИИ ЗА МОБИЛНИ УСЛУГИ

– Реалноста е дека националниот портал за е-услуги uslugi.gov.mk беше пуштен во употреба на 16.12.2019 година преку кој веќе се нудат 136 електронски услуги. Бројот секојдневно расте.

4. ИСПОРАКА НА УСЛУГИ И ИКТ ПОДДРШКА НА АДМИНИСТРАЦИЈАТА. Достапност 24/7 на услугите кои ги нуди јавната администрација.

– Услугите се веќе достапни 24/7 од електронските уреди на граѓаните преку порталот uslugi.gov.mk

5. Е-ИНСПЕКТОРАТИ

– Реалноста е дека во август 2017 година започна процесот на модернизација на инспекциските служби. Веќе е развиен софтвер за инспекциските служби со поддршка на USAID. Чек листите за инспекциски надзор се веќе воведени во 2019 година со новиот Закон за инспекциски надзор.

6. НОВ ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОНСКИ КОМУНИКАЦИИ СОГЛАСНО ЕВРОПСКАТА РЕГУЛАТИВА

– Реалноста е дека во 2019та година оваа активност е пријавена во Националната програма за усогласување со европското законодавство и веќе се работи на транспозиција со европското законодавство.

7. ДИГИТАЛЕН ФОРУМ ЗА ИНФОРМАЦИСКО-КОМУНИКАЦИСКИ ТЕХНОЛОГИИ/ Буџет: 10 милиони денари годишно.

– Реалноста е дека Дигиталниот форум е веќе е формиран и има активна улога. Во моментот ДФ е задолжен за определување на Листа на даватели на дигитални вештини кои ќе можат да ги користат младите помеѓу 18 и 29 години. Дигиталниот форум функционира веќе како советодавно тело и работи без надоместок.

8. ДОЛГОРОЧНА СТРАТЕГИЈА ЗА ИКТ

– Националната ИКТ стратегија веќе е во завршна фаза. Ја работиме со финансиска поддршка на ЕУ. Ангажирани се странски експерти и стратегијата треба да е готова до 30 септември.

9. ДИГИТАЛНА АГЕНЦИЈА

– Реалноста е дека процесот за основање на Дигиталната агенција е веќе започнат. Законот е веќе изготвен и објавен на ЕНЕР за консултации.

10. ИТ СОВЕТ

– ИКТ совет за прв пат e формиран во 2018 година.

11. УНИВЕРЗАЛНА ЕЛЕКТРОНСКА ИДЕНТИФИКАЦИСКА КАРТА И ВОВЕДУВАЊЕ НА ИНФРАСТРУКТУРА НА ЈАВЕН КЛУЧ

– Реалноста е дека е веќе воведена со Законот за електронски документи, електронска идентификација и доверливи услуги од 29.05.2020 година. Електронската идентификација веќе се употребува од 16.12.2019 година, како услов за функционирање на порталот uslugi.gov.mk.

12. СЕКТОРСКА ПЛАТФОРМА/ ПРОЕКТ и ONLINE ЈАВНИ ДЕБАТИ ЗА ПРЕДЛОГ-ЗАКОНИ

– Се ова веќе постои на ЕНЕР. Сега на ЕНЕР ова е возможно, дотолку повеќе што оваа година воведовме отворен модул за „Форум“ со сите засегнати страни.

13. МАПИРАЊЕ НА БЕЛИТЕ ЗОНИ И ОБЕЗБЕДУВАЊЕ НА БРЗ ИНТЕРНЕТ

Белите зони се веќе мапирани и ова се јавно достапни податоци. Ја формиравме и Националната канцеларија за бродбенд компетентност. Државата го донесе Националниот оперативен бродбенд план со кој се планира изградба на национална оптичка транспортна мрежа до 2025 година која треба да обезбеди брз интернет пристап од 100 Мбпс во сите делови од земјата. За ова добивме грант од Инвестицискиот фонд за Западен Балкан и сме во завршна фаза на преговорите за кредит од Светска банка во вредност од 35 милиони евра“, вели Манчевски.

Според него, за жал има уште многу вакви примери.

„Искрено сум разочаран. Навистина очекував после толку критики, многу повеќе. Очекував и можеби некоја добра идеја. Но нема. Се работи за неверојатна безидејност и непознавање, дури на граница на опасно.Но, ние покажавме дека можеме. Еве и програмата на ВМРО-ДПМНЕ како да е список на работи кои веќе сме ги направиле во областа на дигитализацијата. Можеме уште повеќе и уште подобро и тоа ќе го покажеме после 15 јули“, додава тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Зибери во Тетово вети стручни училишта и повеќе пари за општините

Објавено пред

Кандидатот за прв премиер албанец Насер Зибери, денес во Општина Тетово се сретна со градоначалничката Теута Арифи, а на состанокот присуствуваа и градоначалници од други општини како што се Хекуран Дука Градоначалник на Дебар, Висар Ганиу Градоначалник на Чаир и Еркан Арифи, градоначалник на Липково. На средбата се разговараше за неговите заложби како Премиер за побрз развој на регионите кои се најмногу погодени од иселувањето на младите луѓе.

„Регионите се најмногу погодени од миграцијата. Младите се селат во Скопје и во странство заради недостаток на можности и недостаток на инфраструктура. Тука мора да дејствуваме – и не само на централизирано ниво, туку и заедно со општините“, истакна Зибери.

За време на посетата, Зибери со градоначалничката на Тетово Теута Арифи, на Дебар Хекуран Дука, на Чаир Висар Ганиу и на Ликово, Еркан Арифи, потпишаа „Меморандум за иднината“ со кој се превземаат задолжениа за третирање на фискалната децентрализација за рамномерен регионален развој, со цел општините да имаат на располагање поголем буџет за важни инфраструктурни проекти.

„Меморандумот предвидува зголемување на даночните приходи за општините: ДДВ од 4,5% на 9% и персонален данок од 3% на 9%; повторно разгледување на методологијата за распределување на даноците и субвенциите за општините; локални патишта (реконструкција, градење и рехабилитација на патиштата во земјата, 270 км локални патишта во вредност од 70 милиони евра); и проекти за енергетска ефикасност за општините во вредност од 25 милиони евра финансирани преку Светската банка“,објасни Зибери, повикувајќи ги сите градоначалници на општините во Северна Македонија, да се приклучат на оваа иницијатива со цел итно подобрување на инфраструктурата и квалитетот на животот на граѓаните во регионите.

„Вториот дел од Меморандумот за иднината, ќе создаде нови можности за младите. Правилното стручно образование е од суштинско значење за кариерите на нашите млади. Тоа е тоа што ние како држава треба да го обезбедиме. Тоа е наша обврска. Затоа, заедно со општините, ќе градиме стручни училишта во секоја општина, каде младите ќе бидат обучени за идните професии.Општините ќе обезбедат инфраструктура, овозможена преку фискална децентрализација, а државата ќе ги покрие сите оперативни трошоци“, додаде Зибери, потенцирајќи дека овој Меморандум за иднина, е само почеток на проширена соработка на централната со локалната власт.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јанушев од Лозово: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара организирање на референдум за изградба на кафилерија

Објавено пред

Носителот на изборна единица 3, Игор Јанушев денес оствари посета во општина Лозово каде што посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се залага преку своите советници да бара од општината организирање на референдум каде што граѓаните ќе се изјаснат по однос на ова прашање за изградба на кафилерија.

„Она што предизвикува огромен проблем и што буквално од секој овде човек во Лозово го слушнав е планот на градоначалникот на општина Лозово е да изгради кафилерија. Токму на ова место каде што се наоѓаме денес е предвидена изградбата на кафилеријата. Она што особено зачудува и изненадува е буквално насилничкиот начин кој што и овде во Лозово, ова мало место се обидува градоначалникот да го направи. Имено без никаква одлука на Советот на Општината, буквално по негова сопствена волја е предвидена изградба на кафилерија, која што е во непосредна близина на куќите во кои што луѓето живеат овде, на не цели 200 метри до црквата и основното училиште“, појасни Јанушев.
Јанушев додаде дека ВМРО-ДПМНЕ како предводници на новата влада најостро се спротивставува на ваквиот план и ќе ги преземе буквално сите чекори и сите мерки кои што може за да се запре овој чин на градоначалникот.

„Зошто е ова толку битно за граѓаните на Општина Лозово? Бидејќи се загрозува здравјето и животот на луѓето. Бидејќи со изградба на еден ваков капацитет во непосредна близина на објектите како што е училиштето, се загрозува здравјето на децата. Уште еднаш еден апел до градоначалникот да престане со овој начин на делување, видовме еднаш што направи изминатиот период. Имавме една случка кога заменик министерката на информатичко општество не и беше дозволено овде да дојде во локалните канцеларии. Насилничкото однесување мора да престане“, нагласи Јанушев.

Јанушев посочи дека ОК на ВМРО-ДПМНЕ Лозово преку својата советничка група ќе бара од општината организирање на референдум каде што граѓаните на Лозово ќе се изјаснат по однос на ова прашање.

„За десетина дена од денеска веќе нема да бидат власт во Република Македонија. Но вакви насилнички работи мора веднаш да престанат. ВМРО-ДПМНЕ е тука. ВМРО-ДПМНЕ секогаш ги штити интересите на граѓаните, впрочем и тоа што го предвидуваме со програмата е буквално секој еден граѓанин да живее подобро и да има повеќе за секој еден. Уште еднаш би сакал за Лозово како земјоделски крај да потенцирам се она што сакаме и планираме да го направиме за земјоделците. 640 милиони евра за четири години субвенции или по 160 милиони евра за секоја година. Но она што е најбитно за секој земјоделец навремена исплата за субвенциите за секој да може да ја планира својата иднина“, рече Јанушев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев: САД се нашиот најголем партнер во градењето на стабилна, демократска држава

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, испрати честитка по повод 4 јули, Денот на независноста на Соединетите Американски Држави. Во честитката...

Свет2 часа

Осумгодишно момче убиено во пукање во САД

Осумгодишно момче загина, а тројца други се повредени во пукање во трговски центар во Алабама, објави АП. Полицијата сè уште...

Свет2 часа

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет3 часа

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет3 часа

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет4 часа

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион14 часа

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет15 часа

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет16 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ20 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија20 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа22 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија22 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ23 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет23 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија24 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет1 ден

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија1 ден

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија1 ден

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион1 ден

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Досие