Контакт

Политика

Пратеничката Дардишта од ДУИ си поднесе оставка

Објавено пред

Пратеничката од редовите на Демакратската унија за интеграција (ДУИ), Шкодране Дардишта, во средата писмено го известила Собранието дека се повлекува од пратеничкиот мандат, ненаведувајќи притоа причини за ваквата нејзина олука.

Дардишта беше втора на листата на ДУИ во Втората изборна единица, а сега на нејзиното столче ќе го наследи  Калтрина Азизи, која е следна на листата во Втората изборна единица, којашто опфаќа општини од скопско-кумановскиот регион.

 

Доколку Азизи, поради некој внатрепартиски договор не прифати, тогаш на пратеничкото столче ќе седне Халиде Палоши.

 

Дардишта пред изборите беше директор на службата за заеднички услуги во клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје.

 

Се очекува таа да се врати на нејзината претходна функција која ќе се официјализира на 8-ми јули, за кога е закажана владина седница за именување на директори и нивни заменици./крај/мф/ап

 

Македонија

(Видео) Арсовски: Во телефонскиoт разговор со лажната Грета Тунберг, Заев ја понижи Македонија

Објавено пред

Тажното и понижувачко аудио кое се појави на „Jутјуб“ каде што Зоран Заев како премиер разговара со наводната Грета Тунберг, е само реална слика за начинот на кој Заев ја води и ја претставува оваа држава и овој народ, рече денеска на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Како што кажа тој, мислејќи дека разговара со активистката Грета и нејзиниот татко, односно во разговор со лажни соговорници, Заев ја раскажал целата тажна слика на Република Македонија.

„Заев во само еден т.н. пранк, успеа да изнесе навреди кон францускиот претседател Макрон и призна дека загадени се Скопје и државата, а во рок од 10 секунди, за да ја покаже својата моќ, успеа само низ телефонски разговор да затвори 2 аеродрома во Република Македонија“, посочи Арсовски.

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ објасни дека Заев со најголема гордост и како приоритет број 1 во разговорот се фали како го сменил името на својата држава.

„Дури и ја призна тажната вистина дека Република Македонија е сиромашна и неразвиена земја која не е атрактивна за мигрантите, но и покрај тоа тој се уште е отворен за населување и за отворање на живеалишта за мигранти“, посочи Арсовски.

На крајот тој потести, на како што рече, неуспешната ПР стратегија на Владата која на крајот на минатата година објави дека спречила хибриден напад од пранкери посочувајќи токму разговор на Заев со наводната Грета Тунберг.

Прикажи повеќе...

Македонија

Трета фаза од авионското прскање против комарци во Скопје

Објавено пред

Градот Скопје информира дека третата фаза од авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци, ќе се изврши на 11.07.2020 година (сабота), во раните утрински часови.

Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, истата ќе се изврши во истиот термин првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни.

Се известуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Силјановска-Давкова: Нам не ни требаат туѓи глетки, туѓи фотографии, зашто нашите го одземаат здивот

Објавено пред

Нам не ни требаат туѓи глетки, туѓи фотографии, зашто нашите го одземаат здивот. Знам зошто Константин Миладинов тагувал за југот, ваквите глетки ги носел во срцето и душата, спремен бил и да умре, ама среде ваква убавина, изјави Гордана Силјановска-Давкова.

„Тука човек помислува на победата на 15 јули. За да почне нова македонска ера, сè што ќе правиме, ќе биде во хармонија со убавината. На 15 јули ќе зачекориме во ера од која нема да се срамиме, ера што ќе ја споменуваат по добро, ера што ќе биде пресвртница кон нови демократски чекори што никој не ќе може да ги запре“, порача Силјановска-Давкова.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, 137 дена откако...

Регион2 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ2 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово-Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово-Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе „мерцедес спринтер“,...

Свет2 часа

Русија одобри нов лек против коронавирусот

Русија одобри нов антивирусен лек, „коронавир“, за лекување на пациенти со Ковид-19, соопшти во средата руската фармацевтска компанија Р-Фарм, во...

Македонија2 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион3 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија4 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион4 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија5 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион14 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион16 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион16 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет19 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион21 час

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија22 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија22 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион1 ден

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион1 ден

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Досие