Контакт

Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Целта на СДСМ е воопшто да нема разговори за изнаоѓање решение

Објавено пред

Штом нема Зоран Заев да прифати разговори без условот техничка влада, тоа значи дека разговори нема да има, што всушност е и целта на СДСМ.

Ова беше истакнато во реакција на ВМРО-ДПМНЕ што во четвртокот партијата ја испрати до медиумите по однос на излагањето на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој рече дека не може да се постигне никаков договор без исполнување на условот техничка влада.

 

„Стратегијата да се направи штета на државата и граѓаните за да се освои власта, повторно ќе биде поразена од народот и на наредните избори. Ова не е изненадување за ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е СДСМ, тоа е Зоран Заев, тоа е Бранко Црвенковски, тоа е Радмила Шекеринска. Тоа е кодот, матрицата, политиката. Немање идеи за нормален натпревар и битка на нерегуларен начин да ја узурпираат власта, против волјата на мнозинството граѓани“, се вели во реакцијата на партијата.

 

Од таму додаваат дека ваквата стратегија е идеја на луѓе неспособни за работа и водење држава./крај/мф/ап

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Богојески: 10% ДДВ на храната во угостителството и воведување само на стандардни мерки од СЗО за Ковид-19 по 16 јули

Објавено пред

Намалување на ДДВ од 18% на 15% линеарно за сите сектори во државата, како и дополнително намалување на ДДВ на максимални 10% за туризмот и угостителството, исклучително во делот на храната, прелага Македонски концепт како дополнителни мерки за справување со последиците од здравствената криза.

„Се приближуваме до крајот на изборната кампања на предвремените парламентарни избори 2020 година, а со тоа доаѓа и моментот да се соочиме со реалноста и да се вратиме на секојдневниот живот почнувајќи од 16 јули. Тоа значи да се соочиме со големата здравствена криза во која се наоѓаме, а ја запоставивме во периодот на оваа изборна кампања. Големиот број заболени од Ковид-19 нужно најавува нови мерки за справување со вирусот, токму поради што и информациите до кои доаѓа Македонски концепт, но и очекувањата од јавноста се дека од страна на одредени политички партии, групи, односно оние кои во иднина ќе бидат дел од парламентот ќе дадат поддршка на враќање на долг карантин во градот Скопје”, изјави Богојески.

Македонски концепт предлага донесување мерки адекватни на безбедноста на граѓаните и потребни за македонската економија.

„Доколку добиеме факторизација на овие избори и доколку имаме свое политичко влијание во општеството, ние како Македонски концепт ќе се спротивставиме на воведување нестандардни мерки само за Република Македонија, а ќе ги поддржиме сите оние мерки кои се еквивалент на мерките кои ги препорачува СЗО и кои ги практикуваат западноевропските земји. Сè друго кое е измислица во мерки и кое директно ѝ штети на македонската економија нема да го поддржиме”, изјави Петар Богојески.

Најпогодени се услужните дејности и туристичкиот сектор, нешто кое и до сега претрпе огромни загуби. Она што Македонски концепт може да направи е заложбата за намалување на ДДВ од 18% на 15% линеарно за сите сектори во државата, како и дополнително намалување на ДДВ на максимални 10% за туризмот и угостителството, исклучително во делот на храната, бидејќи има голема дискрапанца помеѓу влезното ДДВ од 5% и она кое потоа го плаќаат од 18%. На тој начин ќе им помогнеме да ги санираат штетите од здравствената криза оваа година и да ги зачуваат илјадниците работни места на вработените во Скопје, но и во цела Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев, Царовска и Димитров во Припор: Секој кој седи дома на 15 јули е за враќање на режимот

Објавено пред

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со носителите на кандидатската листа во ИЕ 1, Мила Царовска и Никола Димитров, денеска на трибина во Припор разговараа со граѓаните и ги повикаа на 15 јули да гласаат за коалицијата „Можеме”.

„ Имавме храброст и став и мудрост да имаме наша татковина. Да имаме наша земја. Да имаме имотен лист и повеќе да не сме ФИРОМ. Имаме земја признаена од целиот свет. Чесно му служевме на народот. Не калкулиравме. Ја дигнавме економијата. Покажавме дека можеме.

Ќе растат и пензии и плати ќе растат. Македонштината никогаш не била погорда. Целиот свет ни е пријател и имаме поддршка. Секој што седи дома на 15 јули е за враќање на режимот, на човечињата, на мракот”, рече Заев.

Царовска рече дека многу направивме минатите две и пол години за граѓаните.

„Три работи ќе истакнам. Сите сиромашни домаќинства добија за 300% повисока социјална помош. Со детскиот и образовниот додаток работиме на намалување на детската сиромаштија. Ја зголемивме минималната плата за 60% и многу ме разжалостува тоа дека опозицијата нуди минимална плата од 13.000 денари што е за 1.500 денари помалку од сегашната минимална плата којашто изнесува 14.500 денари. Ги зголемивме пензиите и ќе продолжат да растат. Минималната пензија ќе изнесува 10.700 денари”, рече Царовска.

Никола Димитров истакна дека не излегувањето на гласање значи враќање назад.

„Чуда направивме за две и пол години. На чекор сме до ЕУ. Немаме избор. Нема враќање назад. Затоа гласот за ВМРО-ДПМНЕ и за нивните сателити нè води назад. Да си ја зграпчиме шансата можеме многу да направиме во сите сфери”, рече Димитров.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Дурловски: Со ниски даноци, финансиска поддршка и продуктивни работни места ќе овозможиме економски раст

Објавено пред

Конкурентните мали и средни претпријатија се двигатели на економскиот раст во Македонија и во создавањето продуктивни работни места. Оттука за подигнување на животниот стандард потребно е нивна системска поддршка, вели Игор Дурловски.

„Ќе работиме на градење на национална инфраструктура за потребите на брзорастечките и мали и средни претпријатија, како столб на идниот економски развој на земјата. Со намалувањето на даноците, борбата против сивата економија која ги руши темелите на економскиот систем ќе биде заедничка.

За младите до 29 години кои остваруваат годишни приходи до 6.000 евра, данокот ќе биде нула проценти. Финансиска поддршка ќе добијат невработени млади преку неповратни грантови и грантови со кредитирање заради отворање сопствени бизниси, како и финансиска поддршка за иновативни проекти.

Ќе ја намалиме стапката на невработеност под 10% преку креирање нови, висококвалитетни и доброплатени работни места. Силно верувам дека таквите економски политики ќе овозможат остварување на нашите стратешки приоритети и цели, повисоки стапки на економски раст и повисок животен стандард“, порача Дурловски.

Прикажи повеќе...

Најново

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион37 минути

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија3 часа

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија4 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија4 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија4 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија5 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија6 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет7 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ7 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ7 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион8 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија8 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет9 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија11 час

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија11 час

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија11 час

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија22 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија22 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија1 ден

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Досие