Контакт

Политика

ВМРО – ДПМНЕ: Пендаровски повторно го покажува својот губитнички менталитет

Објавено пред

„Откако убедливо изгуби на последните избори од кандидатот на ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов, Стево Пендаровски не може да ја прифати реалноста дека граѓаните не му веруваат и затоа не му ја даваат својата поддршка“, се вели во реакцијата на ВМРО – ДПМНЕ по однос на излагањето на Пендаровски на отворената трибина организирана од СДСМ и нејзината коалиција.
 

„Откако убедливо изгуби на последните избори од кандидатот на ВМРО – ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов, Стево Пендаровски не може да ја прифати реалноста дека граѓаните не му веруваат и затоа не му ја даваат својата поддршка“, се вели во реакцијата на ВМРО – ДПМНЕ по однос на излагањето на Пендаровски на отворената трибина организирана од СДСМ и нејзината коалиција.

 

Од ВМРО – ДПМНЕ велат дека Пендаровски неможејќи да се соочи со поразот сега почнал по партиски трибини да ги лечи своите фрустрации со плукања и навреди, нарекувајќи ги граѓаните корумпирани.

 

„Народот е тој кој што ја дава и ја зема власта во Македонија, а не аналитичари и амбасадори. Тоа што амбасадорите и аналитичарите го говорат, не може да биде посилно од волјата на еден народ. Очигледно Пендаровски тоа не може да го разбере“, велат од ВМРО – ДПМНЕ.

 

Од таму додаваат дека не може народот да му биде виновен на Пендаровски за неговата неспособност. Според нив причината за личниот неуспех и пораз тој треба да си ја најде во себе и конечно да го прифати изборниот резултат./крај/мф/ап   

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Воведени три нови типови инсулин со сертификат за квалитет

Објавено пред

Во изминатиот период се направени суштински реформи во здравствениот систем за обезбедување најквалитетен третман за пациентите со дијабетес мелитус и други ендокринолошки заболувања, соопшти Министерството за здравство.

Воведени се три нови типови на инсулин – два инсулински аналога, инјектибилни и таблетарни. Сите пациенти со дијабетес сега добиваат оригинални инсулини со сертификат за квалитет, којшто не е од паралелен увоз. Дополнително, се набавени и 10 инсулински пумпи.

Во буџетот за годинава се обезбедени 750 милиони денари за набавка на инсулини, инсулински игли, глукагон, ленти за мерење шеќер и пумпи за континуирано снабдување на инсулин. За споредба, во 2018 година буџетот изнесувал 650 милиони денари, а во 2019 година – 692 милиони денари, што покажува котинуиран раст на средствата во буџетот за третман на пациентите со дијабетес.

Паралелно со тоа, на Клиниката за ендокринологија е набавена нова медицинска опрема, како и нов најсовремен ехотомографски апарат за преглед на тироидна жлезда и обновен e офталмолошкиот кабинет, кој е збогатен со нови софистицирани апарати за навремена дијагностика и лекување на офталмолошките компликации на дијабетесот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски: Во име на здравјето и егзистенцијата на секого, со СДСМ сте на сигурно, излезете и гласајте

Објавено пред

Потпретседател на СДСМ и носител во ИЕ 2 Оливер Спасовски во финишот на изборната кампања со апел до граѓаните дека гласањето е безбедно и дека сите сме пред огромна одговорност да го сочувавме сето она што го осигуравме во изминатите три години и имаме само еден избор, да продолжиме по правиот пат.

„ Обезбедивме сигурни плати и пензии, сигурни перспективи за младите, сигурни евроатлански интеграции и правиот пат е Сигурност. Следуваат специфични времиња во коишто ќе треба да продолжи успешната грижа за здравјето што денес ја водат одговорни луѓе. И следуваат специфични времиња во економијата за коjaшто се исто така потребни одговорни луѓе, кои покажаа што значи заштита на сечија егзистенција, сечиј бизнис, сечиј кров над главата.

Да, можеме и повеќе и подобро и тоа ќе го направиме во периодот што претстои. Но со СДСМ сте на сигурно и ве повикувам – излезете на гласање и гласајте за бројот 3, СДСМ и коалицијата „Можеме“. На другата страна е режимот што чека шанса да се обнови. Зарем ќе му дадеме шанса воопшто и да помисли дека може да се врати?

На таа страна во тој мрак се луѓе избркани од работа затоа што не работеле под партиски директиви, се уценети бизниси, се изолирана држава и блокирани перспективи за соединување со современиот свет. На таа страна се криминали, закани по живот. На таа страна се лаги и конструкции. На таа страна е ужас. ВМРО-ДПМНЕ е голема опасност за јавното здравје, за обнова на сиромаштијата и обнова на мракот, за обнова на режимот. Не смееме да го дозволиме тоа. Ниедна битка не е лесна, не е ни оваа. Ќе се бориме во којашто се бориме да продолжат перспективите.

Постигнавме членство во НАТО, на чекор сме до преговори со ЕУ со сочуван идентитет. Градиме успешно едно општество за сите – се грижиме за сите. Ги покачивме платите, пензиите, социјалната помош, ја зголемивме како никогаш досега поддршката за младите. Со новата развојна економија, сега кога ги затворивме сите прашања што го блокираа нашиот развој, нашата иднина е сигурна. Сакате ли сигурна иднина? Отфрлете ја опасноста. Излезете на гласање. Сите здравствени протоколи за безбедно гласање се донесени.

И изберете 3, изберете СДСМ и Сигурност. Опасностите да ги оставиме во темните страници на историјата на коишто ќе биде испишано како заедно сме ставиле крај на остатоците од режимскиот систем, за никогаш да не се повтори. Да се разбудиме на 16 јули спокојни, дека сме го направиле потребното и сме ја осигурале и сегашноста и сигурната иднина на нашите деца. Број 3. Од секој од нас зависи. Излезете и гласајте. За сигурност“ порача Спасовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Санкциониран 251 човек за неносење маска

Објавено пред

Во текот на изминатото деноноќие (11/12.07.2020 година) на територијата на државата, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 251 прекршок.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ39 минути

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 час

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 час

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет2 часа

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет2 часа

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет2 часа

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија3 часа

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион15 часа

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија17 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија20 часа

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ20 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион21 час

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија21 час

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион21 час

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија1 ден

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија1 ден

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија1 ден

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија1 ден

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија1 ден

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Досие