Контакт

Политика

СДСМ: Никола Младенов најприслушуван новинар

Објавено пред

 Повеќе од сто новинари со години биле прислушувани од Управата за безбедност и контраразузнавање, објави во среда лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а најприслушуван бил загинатиот Никола Младенов, уредник, новинар и сопственик на неделникот Фокус.
 

 Повеќе од сто новинари со години биле прислушувани од Управата за безбедност и контраразузнавање, објави во среда лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а најприслушуван бил загинатиот Никола Младенов, уредник, новинар и сопственик на неделникот Фокус.

 

 

„Еден од најприслушуваните новинари од страна на УБК бил доајенот на македонското новинарство, уредникот на неделникот Фокус, новинарот Никола Младенов. Од оправдани причини нема да ги објавиме разговорите, а документите од разговорите се предадени на семејството“, рече Заев.

 

Според материјалите коишто ги добиле во СДСМ со назнака од УБК, се покажува дека професионалните критички новинари биле посебно следени.

 

„Назнаката на анализите за секој новинар поединечно е Управа за безбедност и контраразузнавање. Од 20.000 преслушувани граѓани, предмет на анализа на УБК се и многу новинари. Ова е силен удар, за што по ова денеска веќе никој нема дилема за тоа во каков режим живееме сите овие години“, рече Заев.

 

Според Заев, прислушувани се и провладини новинари и професионални новинари во Македонија.

 

„Овие разговори ја откриваат спрегата премиер- УБК – медими . Ќе слушнете како Јанкуловска нарачува покривање на настан на МВР дирекно од шефот на кабинетот на Груевски, Мартин Протуѓер“, вели Заев.

 

Заев објави разговор во кој министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и шефот на кабинет на премиерот, Мартин Протуѓер, наводно се договараат кои прилози ќе одат на Сител телевизија, но и разговор на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ – Латас, која му забележува затоа што тоа она што „го порачала“ не одело во вестите.

 

На снимката, гласот за кој опозицијата тврди дека му припаѓа на Павловиќ Латас во разговорот вели дека имало толку многу нарачки од „твојот шеф“, како што толкуваат во СДСМ, мислејќи на премиерот Груевски, што „не можело да се постигне“. Наводно, од 12 прилози, седум биле нарачани.

 

Во еден од презентираните разговори, се тврди дека Сашо Мијалков, директорот на УБК признава дека „го средил“ Велија Рамковски, сопственикот на поранешната „А1“ телевизија „на негов начин“.

 

По прес-конференцијата на дел од новинарите кои биле окарактеризирани како проопозициски им беа поделени материјали од нивните прислушувани телефонски разговори. Меѓу нив се најдоа Младен Чадиковски, Биљана Секуловска, Горан Петревски, Катерина Цаневска, поранешни новинари во „А1“ телевизија, Горан Михајловски од дневниот весник „Вест“, Оливера Трајковска, Миле Јовановски, Борјан Јовановски, Биљана Младенова, Бранко Геровски, Васко Ефтов, Игор Филков, Ирена Мулачка, Сашо Денесоски, Насер Селмани, Јадранка Костова и други.

 

Тие прашаа како ќе знаат дека снимките со нивните разговори немаат други копии, на што Заев одговори дека „има кај Сашо (Мијалков)“.

 

За тоа дали имало судски налог за прислушување, Заев рече дека „сигурно немало“ затоа што со судски налог следењето е законски дозволено во траење од четири месеци, до 14 месеци максимум, а дел од новинарите биле следени по две, три, четири и повеќе години. /крај/мф/бб

 

Македонија

(Видео) Здравковски: Со укинувањето на печатените учебници спроведувате социјална поделба во Македонија

Објавено пред

Реагирајќи на неодамнешната изјава на министерката за образование Мила Царовска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Игор Здравковски вели дека со укинување на печатените учебници и воведување на дигитални, ја спроведува најдлабоката социјална поделба и дискриминација во последните години во Република Македонија. Според Здравковски, таа ја вади на површина сета лага наречена „Едно општество за сите“.

„Со оглед на тоа дека и самата Царовска кажува дека 1.300 ученици немаат струја, стотици ученици учат алтернативно, на телевизија и со земање печатени материјали од училиштата, стотици немаат уреди за следење на онлајн настава, таа треба да е сосема свесна дека околу 25.000 ученици остануваат на милост и немилост на судбината и финансиската немоќ на нивните родители, од проста причина што овие ученици се припадници на најранливите категории на граѓани“, вели Здравковски.

„Учебниците наместо МОН, според Царовска, ќе треба да ги печатат училиштата, кои од задолжените општини не можат да обезбедат финансии ниту за најосновните потреби, па оттука учебниците ќе паднат на товар на родителите. На оние истите родители кои немаат струја, немаат интернет, а не пак компјутер за своите деца. Образованието веќе нема да биде бесплатно, а социјалната нееднаквост меѓу учениците ќе се зголемува, со тоа и нерамноправноста и булингот, кој и онака е присутен во нашите училишта. Впрочем, видовте што се случуваше овие денови во Велес. Без печатени учебници се врши нехуман експеримент врз идните генерации на Македонија и во превез на модернизација се спроведува разрушување на и онака кревкото образование“, реагира Здравковски.

Тој потенцира дека без класична печатена книга нема вовед во знаење и љубов кон знаењето, ниту пак ќе имаме успешно образование.

„Нема право таа да ни ги осакатува децата, ниту пак Владата, со никакви наводно модерни, а всушност лажни реформи, со трошење на туѓи пари. Ја прашуваме министерката дали под превезот на модернизацијата, покрај тоа што ги укинува и историјата, македонскиот јазик, народното творештво, културното наследство, ги укинува и учебниците, со што без пишана трага на хартија ќе биде многу полесно да се уништи и целиот образовен систем и идентитетот на идните генерации“, праша Здравковски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стојаноски: Богдановиќ фатен во лага, играчот кого го сместувал во хотел играл за Работнички уште на 17 април

Објавено пред

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ Бојан Стојаноски со нова реакција околу случајот со Саша Богдановиќ. Според Стојаноски, новиот играч на Работнички, Аска, првпат играл за Работнички на 17 април на мечот во СРЦ Кале против Гостивар, каде го има во официјалната статистика.

„Тој е играчот кој требаше да му биде алиби на Богдановиќ за кршењето полициски час, кога беше фатен како седи сам во затворена кафеана која само за него работи. Но како и на Заев, така и на Богдановиќ муабетите им држат неполни 24 часа. Ова е извадок од листа на играчи кои дале кош, а тука е името и на Аска. Богдановиќ да каже како тоа го сместувал Аска, кој четири дена претходно веќе играл за Работнички, ако тогаш го сместувал, каде престојувал Аска тие четири дена, кај него дома или во друг хотел? И зошто преместувањето од едно во друго престојувалиште го правеле во полициски час? Или сепак не се работи за сместување, туку за алиби за кршењето на законите?“, вели Стојановски.

„Молчи Богдановиќ, ама молчи и Пазарна инспекција, ја нема да излезе на терен и да утврди дали и зошто кафеаната работеше за Богдановиќ и како тој се шеташе во полициски час. Го нема ниту МВР, а ниту директорот на БЈБ. Сите молчат, затоа што Богдановиќ, миленикот на Заев, е фатен во дупло кршење на законите“, истакна Стојаноски.

Стојаноски кажа дека наместо да си поднесе оставка и да се извини, Богдановиќ молчи и мисли дека јавноста ќе заборави.

Барајќи оставка пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека јавноста нема да заборави, зошто секој ден умираат по 30-тина сограѓани, уште илјада се заразуваат, а други се забавуваат по кафеани.

„Нема да заборави затоа што нема вакцини, а вие отворате кафеани во полициски час. Нема да заборави, затоа што 4.600 луѓе веќе не се помеѓу нас“, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев од 30. роденден на СДСМ: Партијата победува, но и постојано се менува

Објавено пред

На онлајн-прославата по повод 30. роденеден на СДСМ, претседателот на партијата, Зоран Заев, истакна дека неговата партија 30 години води храбри, визионерски и државнички политики што водат напред.

Од вонвременскиот 8 септември 1991 година на плоштадот во Скопје до историскиот 30 март 2020 на платото пред седиштето на НАТО во Брисел, СДСМ е нераскинлив дел од секој успех на државата и граѓаните, рече Заев.

„Меѓународното признавање, приемот во ООН, создавањето на македонската армија, Охридскиот рамковен договор, поголемиот степен на децентрализација со територијалната поделба, градењето модерно демократско општество, па сѐ до кандидатскиот статус за ЕУ, договорот од Преспа, решавањето на отворените прашања со соседите, приемот во НАТО, создавање едно општество за сите, одлуката за почеток на преговорите со ЕУ, се трајните државотворни печати на СДСМ“, истакна Заев.

На меѓународен план, како што рече, СДСМ ја вратил државата на патот на евроинтеграциите.

„Без да калкулираме со личните и партиските рејтинзи, го решивме долгогодишниот спор со Република Грција, го заштитивме идентитетот и ги отворивме вратите на ЕУ и НАТО пред кои предолго чекавме. Пред нешто повеќе од една година, во март 2020, ја остваривме тридецениската стратешка цел – Република Северна Македонија стана 30-та земја членка на НАТО, на најсилниот и најголем воено-безбедносен сојуз во светот“, потенцира претседателот на СДСМ.

Според него, СДСМ победува, но и постојано се менува.

„Први во државата организиравме внатрепартиски непосредни избори за претседател на партијата, поставивме нов стандард во внатрепартиската демократија. Промените ќе продолжат и со конгресот, кој ќе се одржи во мај, со нова енергија, со нова политика, ќе продолжиме во реализација на зацртаните цели што носат напредок“, додаде Заев.

Тој потсети дека претстои важен период, особено во надминувањето на последиците од корона-кризата и ставање конечен крај на пандемијата, а со тоа и раст на македонската економија. Како и досега, СДСМ и во овие процеси ќе покаже одговорност, државотворност, храброст и посветеност, истакна Заев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ15 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија15 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион16 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија16 часа

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ18 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија20 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ20 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија21 час

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа21 час

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ21 час

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет22 часа

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет22 часа

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија2 дена

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија2 дена

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија2 дена

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија2 дена

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија2 дена

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ2 дена

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија2 дена

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Досие