Контакт

Политика

Величковски: Не сме либерали за да им правиме ќеиф на другите

Објавено пред

Ние не сме либерали за да им правиме ќеифи на конзервативци и социјалдемократи, ние сме либерали зошто сме и ќе останеме либерали, а по изборите правиме централно-левичарска влада, без ВМРО-ДПМНЕ и без ДУИ, порача во саботата на срдбата со граѓаните во Прилеп, Ивон Величковски, претседател на Либералната партија.

„Излеговме со една алтернативна понуда, која излегува над денешниот дискурс во политичката расправа и која сака да се посвети на трите клучни прашања за РМ – економија, стабилна држава и образование и млади. Да не се лажеме, тоа се трите предизвика кои ќе останат пред нас и сега и по изборите, уште долги години. Овие избори не се ниту за федерализација, ниту за промена на Устав, ниту за двојазичност. Овие избори се за консолидирање на институциите… затоа што институциите се тие што ги бранат интересите на граѓаните и ги бранат и штитат правата на човекот и граѓанинот. А има ли поголемо право од правото на живот и правото на сопственост? …Контролата врз службите не можам да ја вршам ниту јас поединечно ниту вие поединечно, туку може да ја вршат институциите. Една од нив е Собранието. Тоа значи дека треба да видите колку пари се потрошени за нивното работење, за кој тип на операции… Тоа не е обична статистика. Но за да спречиме службите да излезат надвор од своите рамки и наместо заштита на системот, да станат дел од партискиот систем што го киднапира државниот систем, потребна е цивилната контрола врз нив – истакна претседателот на Либералната партија, Величковски, осврнувајќи се на централните прашања во изборите“, рече Величковски.

Истакна дека конкурентноста сакаат да ја постигнеме, во прв ред, во поширокиот регион, односно поранешните југословенски пазари, плус Албанија, Бугарија, Романија…,

„Сакаме да ги искористиме поволностите на ЦЕФТА, затоа што за нас во моментов е битно како да има барем еден македонски производ во секој дом на Балканот, некаде маса, некаде тутун, некаде јаболка, некаде некој друг тип на производ. Ние не се срамиме што во Македонија не произведуваме микрочипови, но се срамиме тоа што го произведуваме да не може да стигне до пазарите и да биде конкурентно. Е тука е нашата цел – да ја оспособиме економијата, оспособувајќи ги претприемачите. Малите и средните компании собираат 70 отсто работна сила во себе од вкупната работна сила во стопанството. Затоа мора да се поведе внимание како претприемачот да го одржиме, да го негуваме, да му овозможиме да се развие, со минимум административни бариери, и затоа всушност забележувате дека се враќаме на некои основни либерални постулати познати од доцните осумдесетти и раните деведесетти години, кои всушност се постулатите на Реформистите. И од тоа позитивно наследство ние не се откажуваме“, рече Величковски на средбата со активисти, стопанственици и заинтересирани граѓани во Прилеп“.
За причините за самостоен настап, претседателот Величковски потсети дека :

„Велат дека изборниот модел не ни бил наклонет. Верувајте дека ова е повеќе наклонет изборен модел за малите партии одошто она за што тивко сакаше да се договори пржинската четворка, т.н. една изборна единица со затворени листи и со 5 отсто изборен праг. И кажувам дека и ние бевме дел од тие кои се обидоа проектот за вештачко качување на цензусот да биде скинат. И во тоа имавме разбирање од странските учесници во процесот. Но, општата желба на големите партии беше да изборниот модел остане непроменет. Затоа што не веруваа дека ќе излеземе самостојно на избори. Прво не веруваа дека сме одлучиле самостојно да одиме и не веруваа дека ќе останеме на зборот. Потоа кога сфатија дека е така, се потсмеваа и велеа дека нема да направиме листи. Е сега не се потсмеваат веќе. И конечно доаѓа делот кога велат „немојте да гласате за малите партии затоа што тие ги одземаат нашите гласови“. Па слушам денеска некои патетични повици да се откажат малите партии од учество на избори и да повикаат на поддршка на големите. „Абе луѓе, па ние не сме либерали за да им правиме ќеифи на конзервативци и на социјалдемократи, ние сме либерали зошто сме и зошто ќе останеме либерали, и тука отстапка нема. А гарантираме дека по изборите ќе правиме централно-левичарска влада, минус ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, и „или ќе ја направиме таа влада – или ќе ја направиме таа влада“, порача Величковски./крај/мф

Македонија

Ѓуровски: Руските разузнавачки служби имаат продор на Балканот и во Северна Македониja

Објавено пред

Професорот по безбедност, Марјан Ѓуровски, истакна дека Руската Федерација го искористила неснаоѓањето на Европската Унија и притоа си создала простор во претстојниот период да користи класични политички средства за влијание преку продор на руските разузнавачки служби во регионот на политичките и во бизнис-круговите на одделните земји за економски и енергетски средства за влијание.

Притоа, потенцира Ѓуровски, таа прави обид да го прошири своето влијание преку медиумите, културата, академската средина, преку разни владини и невладини организации, кои потекнуваат од Руската Федерација или се формирани во одделните земји, употребува разни групи, како и Руската православна црква.

Обраќајќи се на свеченото отворање на регионалната школа за безбедност „Надворешните актери и нивното влијание на регионалната безбедност и евроинтегративниот процес на Западен Балкан“, во организација на Фондацијата „Конрад Аденауер“, Центарот за европски студии „Вилфред Мартенс“ и Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола, Ѓуровски додаде дека многумина на пораките за ризиците што произлегуваат од кинеското и руското влијание на овој дел од Европа гледаат со иронија.

„Многумина на нашите денешни пораки за ризиците што произлегуваат од кинеското и руското влијание на овој дел од Европа ќе гледаат со иронија, а можеби и со потсмев, но воедно останува нејасно зошто ненаоѓајќи го своето место и простор тука дома, се одлучуваат да заминат, да ја побараат својата иднина во западниот свет, како СР Германија, САД, Австралија. Доколку не се сложуваат со нас, а воедно ги нагласуваат кинеските вредности и влијанија, останува неодговорено прашањето зошто во најголемиот дел, наместо во Берлин, некои денес не размислуваат својата иднина и работа ја побараат во Пекинг, Москва или, пак, во западниот свет“, нагласи Ѓуровски.

Тој потенцира дека Балканскиот Регион е дел од хибридниот конфликт меѓу Западот, од една страна, и Руската Федерација и НР Кина, од друга. Според него, потребно е да се подигне нивото на свесност за ширењето на влијанието на новите надворешни државни актери и интереси на Балканот, кое, како што вели, е силно изразено и негативно за регионот.

Според Ѓуровски, новите државни актери имаа цел да го запрат или забават процесот на проширувањето на НАТО во регионот, да ја прошират енергетската зависност во регионот, посветени се да го забават процесот на ЕУ-интеграцијата во регионот и да проектираат мека сила во регионот преку сите можни инструменти на националната моќ.

„Интенција е да се креира замрзнат конфликт или статус кво во регионот. Преку пласирање лажни вести се форсира стратегијата на неутралност на Балканот убедувајќи ги граѓаните на земјите од регионот да останат надвор од НАТО и ЕУ. Тоа е користење нелинеарен пристап за креирање перцепција дека западните вредности се погрешни наспроти играње на картата на националните чувства на граѓаните бидејќи повеќето сме свртени кон минатото и оптоварени со него“, напомена Ѓуровски.

Инаку, доколку западните држави сакаат да запре процесот на стагнација во регионот, професорот Ѓуровски смета дека политиката на европските интеграции не треба да биде политика на стапот и морковот, тука преку реални и видливи политики на интеграција на Западен Балкан ќе се придонесе да запре дезинтеграцијата и наместо умови надвор, да извезуваме успешни приказни.

Според Ѓуровски, денес американско-германското сојузништво и заедничкиот пристап е клучот за влијателен евро-атлантски клуб и фукционален и стабилен Западен Балкан.

„Кина и Русија се актери, кои како стратешки ривали на западниот модел на општество имаат разни идеи за демократијата, владеењето на правото и слободата на религијата. Кинеските амбиции оправдано будат страв во ЕУ. Се стравува дека корупцијата може да продолжи да расте поради евтините пари. Кај многу проекти станува збор за одобрување заеми од кинеските банки. Кинезите не бараат демократија и правна држава кога одобруваат финансиски заеми, што го олеснува задолжувањето на земјите што сѐ уште не се членки на ЕУ (Албанија, Северна Македонија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина). На овој начин се гради корозивен капитал, односно дипломатија на лихварство“, заклучи професорот Ѓуровски.

Во рамките на свеченото отворање воведни предавања и свое обраќање имаа Стево Пендаровски, претседател на Република Северна Македонија, Ханс-Герт Потеринг, поранешен претседател на Европскиот парламент и висок претставник за европски прашања при Фондацијата „Конрад Аденауер“, Вернер Фаслабенд, претседател на Академскиот совет на Центарот на европско образование, Вилфред Мартенс од Брисел и поранешен министер за одбрана на Австрија, УКЛО, Анке Холштајн, амбасадор на Сојузна Република Германија во земјата, Кејт Мари Брнз, амбасадор на САД во Северна Македонија.

Според најавите, активно учество на тридневната конференција, која се одржува на хибриден начин, зедоа истакнати експерти и студенти од СР Германија, Австрија, Белгија, Република Северна Македонија, Република Албанија, Република Грција, Република Србија.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Лазаревска: ВМРО-ДПМНЕ е против над 4.700 наставници и стручни работинци

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ е против над 4.700 наставници и стручни работинци, ВМРО-ДПМНЕ е против образованието во нашата држава, истакна на денешната прес-конференција Жаклина Лазаревска, пратеничка од СДСМ.

Според неа, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ втор ден намерно ја кочат работата на Комисијата каде што треба да се расправа за важни измени и дополнувања на закони од областа на образованието.

„Со овие измени на Законот за наставниците и стручните соработници во основните и средните училишта и Законот за Бирото за развој на образованието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се противат да 4.700 просветни работници добијат работно место, односно да нивните договори од определено работно време бидат трансферирани во работен однос на неопределено работно време. Замислете, се противат на законско решение кое треба да обезбеди создавање на правна и економска сигурност на наставниците и стручните соработници преку засновање на работниот однос на неопределено време, подобрување на квалитетот на воспитно-образовниот процес преку воспоставување на континуитет во реализацијата на наставата, како и овозможување на професионален и кариерен развој на овие наставници и стручни соработници“, потенцира Лазаревска.

Ова како што рече, покажува колку ВМРО-ДПМНЕ навистина се грижи за образованието. За нив, вели Лазаревска, тесниот партиски интерес и ситните политички калкулации се поважни од квалитетно образование во нашата држава.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Кузеска: СДСМ се менува и победува, ВМРО-ДПМНЕ останува заглавена во режимската матрица

Објавено пред

Со новиот состав на органите, со спој на искуство и нова енергија, СДСМ уште подобро и уште повеќе посветено ќе им служи на граѓаните и на државата, потенцира портпаролката на владејачкиот СДСМ, Богданка Кузеска.

Таа смета дека по 26. конгрес, којшто се одржа вчера, СДСМ започнува ново четиригодишно поглавје за напредокот на македонската држава и подобра иднина на сите граѓани.

„Во составот на новите органи се пресликани вредностите на СДСМ за целосна родова еднаквост, за соодветна застапеност на младите, како и темелните вредности за заедништво преку концептот едно општество за сите. Новиот состав на Централниот одбор е освежен, во кој две третини од членовите на ЦО се нови лица кои досега не биле членови на највисокиот орган на партијата“, рече Кузеска.

Според неа, од 120 членови во новиот Централен одбор 60 се жени, 60 мажи, што значи како што рече дека има целосна родова еднаквост. Млади се 45 члена, што претставува застапеност од над 37,5 проценти, досега највисоко и во СДСМ и во  која било друга партија во Северна Македонија.

„Покрај тоа што имаме членови на ЦО коишто се Македонци имаме и припадници на албанската, турската, ромската, бошњачката, српската, влашката етничка заедница. Избрани се и 18 члена на Извршниот одбор на партијата, од кои 9 се жени, а 6 доаѓаат од редовите на младите. Од 18 члена во ИО само 5 се од стариот состав, а од 4 потпретседатели, двајца се нови. Новиот Централен одбор, Надзорен одбор, Извршниот одбор и целото раководство на партијата ќе ја реализира владината и партиската програма која ќе значи нова политика со која СДСМ и натаму ќе остане прв во промените“, оценува Кузеска.

Од друга страна како што рече, ВМРО ДПМНЕ наместо да биде конструктивна партија и натаму останува заробена во режимската матрица, слугува на наредбите од Будимпешта, во континуитет се деструктивни без да размислуваат за интересите на граѓаните.

Според неа, ВМРО ДПМНЕ свесно го блокира напредокот на државата, го блокира Собранието, шири лажни вести, застанува во одбрана на криминалци и насилници и работи против правдата во државата, вели Кузеска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Премиерот Зоран Заев допатува во Брисел, каде што вечерва, по покана на потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за...

Македонија5 часа

Полицискиот час останува во сила до 1 јуни, одлучи Владата

На денешната седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок активните мерки за ограничување на движењето, наместо...

Свет5 часа

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена....

Свет8 часа

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија8 часа

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија11 час

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија12 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ13 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија15 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет15 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија15 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет15 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет16 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет16 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет16 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион1 ден

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија1 ден

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија1 ден

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Досие