Контакт

Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се гради од темел бидејќи Владата на СДСМ не изгради ништо

Објавено пред

Разликата помеѓу оваа Влада и Владата на СДСМ е токму во бројката која сам ја споменува Кире Наумов – бруто домашен производ од 8,1 милијарди евра, наспроти скоро двојно помалиот резултат кои тие го постигнаа заклучно 2006 додека беа на власт.

 

 

Ова се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на пресот на Кире Наумов, кој ја обвини Владата дека успеала да постигне историски највисок долг.

 

„Македонија се гради и тоа се гради од темел – затоа што претходната гарнитура која беше на власт до 2006 година ни камен на камен немаше ставено. Градиме автопати, градиме училишта, болници, градинки, ТИРЗ во кои се градат фабрики. Со градењето освен што создаваме трајни вредност креираме работа за луѓето. Во ваше време невработеноста беше историска, над 37 отсто. Ние ја намаливме за цели десет отсто. Креиравме нови 120.000 работни места“, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

Од владејачката партија додаваат дека Наумов не објаснува зошто земјата се задолжила.

 

„Земавме 505 милиони долари за изградба на автопатот  Кичево – Охрид, земавме 278 милиони евра за изградба на автопатот Миладиновци – Штип, земавме 220 милиони евра за автопатот Демир Капија – Смоквица, земавме 160 милиони евра за рехабилитација на патишта, земавме 50 милиони евра за локални патишта, земавме средства за рехабилитација и на државните патишта.    И за нас ќе беше убаво ако овие средства ги најдевме во Буџетот, доколку се беше изградено и функционираше добро. Но не беше така. Напротив. Ние ги отплаќавме дури и Вашите заостанати обврски“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

Според нив, нема право да критикува оној што ништо не направил.

 

„Финансиските средства кои денес се користат за изградба на патишта, автопати, училишта, болници, градинки, индустриски зони и слично, се користат транспарентно и секој тоа може да го види. Во време на СДСМ никој не знаеше за што се користеа буџетските средства и заемите, ниту, пак,  нешто со нив се изгради, а притоа до денар беа потрошени сите пари“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. /крај/со/мф            

Македонија

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Објавено пред

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава која ја изгуби битката со коронавирусот.

Директорката на Инфективната клиника, Милена Стевановиќ, објаснува дека девојката немала претходни хронични заболувања и дека нејзината состојба нагло се влошила.

„ Девојката била болна една недела пред да биде примена на клиниката. Имала покачена температура, малаксалост и отежнато дишење. Откако се јавила кај матичниот лекар, ѝ биле давани инфузии, но состојбата не се подобрувала. Поради тежината на клиничката слика, по четири дена, беше префрлена кај нас, со ниска сатурација и отежнато дишење. Одредено време имаше подобрување. Потоа состојбата нагло се влоши и таа почина како резултат на јако попуштање на срцето и белодробна тромб емболија. И покрај преземените мерки за лекување во тесна соработка со кардиолог, пациентката подлегна на болеста“, вели Стевановиќ, додавајќи дека ги примениле сите можности за лекување.

Таа појаснува дека ова е прв случај да настапи смрт кај млад човек како последица на јако попуштање на срцето и белодробна тромбемболија, нешто што се случува најчесто кај постарите пациенти, дотолку повеќе што девојката немала хронични заболувања.

Токму од тие причини, а со цел да се направи обид да не се повтори нешто слично, докторите од Инфективната клиника доколку добијат согласност од семејството, би направиле дополнителни анализи и испитувања за да утврдат зошто настапила смртта кај толку младо лице, како последица на Ковид-19.

Во последниве 24 часа од коронавирусот починаа 8 лица, еден пациент од Скопје, еден од Штип, четири од Тетово и двајца пациенти од Струга.

Досега во земјава се регистрирани 376 смртни случаи како последица на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Николоски: Изградба на автопатот од Градско преку Прилеп до Битола и грчката граница

Објавено пред

Ова е тажната вистина за инфраструктурниот колапс, кој што се случи во изминатите три години пустош на СДСМ, истакна Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Ветуваме изградба на автопатското решение од Градско преку Прилеп до Битола и грчката граница кое што треба да значи отворање на целокупните пелагонискиот регион кое што треба да значи нови работни места, заживување на економијата и модерно инфраструктурно поврзување.

Автопат којшто ќе го поврзе Прилеп и целиот прилепски регион со централна Македонија и којшто ќе го поврзе Прилеп и целиот прилепски регион со најмалку две пристаништа со цел да ја развиваме заеднички економијата. Одбери обнова.

Прикажи повеќе...

Македонија

Чаир со најголем број активни случаи на ковид-19 во Скопје

Објавено пред

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7975, бројката на оздравени пациенти е 4080, на починати е 376, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3519.

Во Скопје, моментално се активни 1864 случаи, од кои најголем дел се од Чаир. Во оваа скопска општина денеска има 309 активни случаи.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 309
• Аеродром – 157
• Бутел – 137
• Гази Баба – 193
• Центар – 143
• Карпош – 143
• Сарај – 124
• Кисела Вода – 108
• Ѓорче Петров – 101
• Студеничани – 110
• Шуто Оризари – 82
• Арачиново – 45
• Илинден – 28
• Петровец – 18
• Чучер Сандево – 11
• Сопиште – 9
• Зелениково- 13
• Странец – 5
• Нераспределен- 128

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија3 часа

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ4 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион4 часа

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија5 часа

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион5 часа

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија10 часа

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија10 часа

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија10 часа

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија10 часа

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија11 час

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија11 час

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион22 часа

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет23 часа

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион1 ден

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија1 ден

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија1 ден

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија1 ден

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија1 ден

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Досие