Контакт

Политика

Заев:2016 ќе биде година на промена на власта

Објавено пред

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев најави дека оваа година, 2016-та, ќе биде година на правдата во Македонија, но и година на вистински вредности. Тој најави и промена на власта на идните избори.

„Тоа ќе биде година кога ќе зборуваме за економија кога ќе има економски натпревар каде што граѓаните ќе имаат претстава и слика како ќе се димензионираат економските текови со промената на власта којашто треба да се случи на наредните парламентарни избори“, рече Заев.Првично изборите треба да се одржат на 24 април, но опозицијата бара да бидат исполнети условите за фер и демократски услови и ако треба изборите да се одржат покасно, додека власта бара да се одржат во април, инаку договорот од Пржино, според нив би бил невалиден.Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева обвинителските одлуки за конечните предмети ги најави за до 15-ти март, пред изборите./крај/мф/ффс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Арсовски: Зошто сѐ уште не е викнат на распит синот на Јанева?

Објавено пред

Истрагата за случајот „Рекет“ се води многу штуро, летаргично и со огромна доза на непрофесионалност, обвини денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Тој праша зошто сѐ уште не е викнат на распит синот на Катица Јанева, Лазар Јанев.

„Зошто сè уште синот на Катица Јанева е на слобода, ако знаеме дека тој му беше десна рака на Боки 13 во телевизијата преку која бизнисмени склучувале договори наводно да се рекламираат на истата телевизија, а тој бил задолжен за делот на маркетинг?“, рече Арсовски.

Тој праша и до каде е истрагата за Кики и Фрики, како и дали е вистина дека тие имале едни од клучните улоги во функционирањето на Меѓународниот сојуз, а биле поддржани и со амин на Зоран Заев.

Арсовски додаде дека премиерот Зоран Заев и СДСМ нема да успеат да го прикријат случајот „Рекет“ и да го затворат по свое сценарио.  Напротив, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, сите инволвирани мора да одговараат за рекетирањето.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стоилковски: Антикорупциската нема никаков напредок за скандалите на Рашковски и Анѓушев

Објавено пред

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

Тој посочи дека нема никаков напредок во расчистувањето во скандалот „Леонардо“, во кој, како што рече Стоилковски, според аудиодоказите, директно е вмешан генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски.

Партискиот портпарол наведе дека нема никаков напредок, ниту за случајот „Тополки“.

„ДКСК на 9 мај оваа година отвори предмет за Кочо Анѓушев, вицепремиер во државната мафија, за случајот ‘Тополки’, во кој директно се вклучени Кочо Анѓушев како вицепремиер и брат му Тодор Анѓушев. Од 9 мај, четврток, до овој четврток денеска, 23 август, три и пол месеци Комисијата има отворен предмет, ама нема никаков резултат“, кажа тој.

Стоилковски порача дека ДКСК не смее да биде тампон-зона, односно не смее да биде алиби за криминалот.

„Притисоците што ги вршат членови на државната мафија, како настапот на министерот за внатрешни работи пред вратите на Комисијата, мора да сопрат, а антикорупционерите мора да си ја сработат работата. Сè друго е соучесништво“, наведе тој порачувајќи дека на Македонија ѝ се потребни итни избори.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Костадинов: СДСМ се менува и отвора шанси за младите

Објавено пред

Последните промени во партијата и во Владата се нова енергија, што треба да дадe дополнителен импулс во реализација на мерките што носат придобивки за граѓаните, порача портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

„СДСМ е препознаена како партија носител на промените, отворена за сите млади и докажани луѓе што сакаат да се вклучат во процесот на реформи“, рече партискиот портпарол истакнувајќи дека се дава простор за сите што сакаат и можат преку сопствен пример да дадат придонес во развојот на општеството.

Сепак, како што нагласи Костадинов, тоа не е случај и со опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Во белиот дворец остануваат заглавени во деструктивната матрица и во одбрана на криминалот и антидржавното однесување. Опозициската партија продолжува да работи исклучиво по насоките од Будимпешта и осудениот криминалец во бегство, Никола Груевски“, рече портпаролот на денешната прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија7 часа

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија8 часа

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија9 часа

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија9 часа

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет10 часа

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија11 час

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Регион11 час

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет11 час

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет13 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија22 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија1 ден

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа1 ден

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ1 ден

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ1 ден

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија1 ден

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Досие