Контакт

Политика

Ванхауте не се сомнева дека Груевски ќе поднесе оставка

Објавено пред

Олеснувачот при преговорите Питер Ванхауте не се сомнева дека премиерот Никола Груевски до петок ќе си поднесе оставка и со тоа ќе го исполни она на што се обврзал со Договорот од Пржино.

„Нема сомнеж дека тој ќе остане на својата обврска и договорот кој беше постигнат во Пржино претходно и дека ќе го почитува она на што се обврзал“, изјави Ванхауте, одговарајќи на новинарско прашање, пред почетокот на средбата на работната група во Клубот на пратеници каде на дневен ред се медиумите и прочистувањето на избирачкиот список.Ванхауте изрази оптимизам дека денеска ќе се решат овие две преостанати прашања од Договорот од Пржино. „Очекуваме дека денеска ќе има конструктивна соработка од сите партии и има индиции дека денешните разговори ќе бидат подобри од тие што се водеа претходно. Денеска ќе работиме до кога е потребно за да направиме еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, утре да може полесно да заклучи некој од поголемите проблеми“, рече Ванхауте.За работата на ДИК и предвремени парламентарни избори, Ванхауте рече дека Комисијата работи напорно на прочистување на избирачкиот список и оти е убеден дека во одреден момент, ќе има соодветно подготвени избори./крај/мф

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Македонскиот граѓанин не може да живее само со „ќе“

Објавено пред

Доколку во минатото решавање на проблемот кој Грција го имаше со нашето име беше единствена причина за недобивање датум за преговори, сега проблем станува криминалот на Заев и неговата влада, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

Опозицијата нагласува дека сиромаштијата, корупцијата и неправдата не се и не може да бидат правиот пат за Македонија.

„Три години го чувствуваме ‘блескањето’, но решенија на проблемите нема. Македонскиот граѓанин не може да живее само со ‘ќе’ живот. Сиромаштијата и катастрофалните економски политики на Заев се правиот пат само за уништување на државата“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Опозициската партија додава дека граѓаните се соочуваат со илјадници проблеми, кои нема кој да ги реши и патот до Европа не оди заедно со коруптивните скандали на власта, негрижата и неспроведените реформи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Објавено пред

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска со состанокот на Европскиот совет наредната недела, кога ќе се одлучува за почеток на преговорите со Европската Унија.

Премиерот Зоран Заев од граѓанската трибина „На прав пат“ во Куманово изјави дека нема држава што има сработено колку ние што направивме за преговори за членство во Европската Унија. Заев порача дека државата и граѓаните со право очекуваат почеток на преговорите со ЕУ и тоа да биде објавено веќе наредната недела.

„Сработивме се што беше потребно и со право за неколку денови очекуваме почеток на преговори со ЕУ. Знам дека нема друга земја која како кандидатка за членство, сработела онолку колку што ние како држава среаботевме за сите 15 години колку што сме земја кандидат, но особено во последните 2 години“ порача претседателот на СДСМ и премиер Заев, додавајќи дека веќе е извесно дека Република Северна Македонја е 30 земја членка на НАТО Алијансата.

Од друга страна, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека не верува оти земјава ќе добие датум за отпочнување на преговори со Европската Унија. Тој рече дека датумот ќе биде исклучително условен, а според вестите што ги има, можно е таков датум и да нема.

„Нашите партнери гледаат дека во нашава земја владејат арамилакот и пустошот. Токму од тие причини, датумот не само што може да биде условен, туку и одложен за други времиња“, Мицкоски кој денеска оствари средба со граѓани во Карпош, како дел од караванот „Обнова на Македонија“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилтетот на ЕУ

Објавено пред

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој кој ги блокира пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија го загрозува европскиот курс на Западен Балкан и штети на кредибилтетот на Унијата.

Тој најави дека конференцијата ќе ја искористи за понатамошно убедување за потребата од отпочнувањето на преговорите со Скопје и Тирана.

„Јас сум уверен поддржувач на европската интеграција на Северна Македонија, Албанија и целиот регион на Западен Балкан. Кандидатите за членството на Северна Македонија и Албанија во изминатите години направија важен напредок на патот на правното, политичкото и економското приближување кон Европската Унија. Северна Македонија стави крај на спорот за името со Грција, а покрај тоа, даде важен придонес кон помирувањето и е пример за целиот регион. Понатамошното одлагање на почетокот на преговорите би било сосема погрешен сигнал“, порача Соботка во соопштението.

ЕУ, според неговите зборови, е нецелосна без земјите од Западен Балкан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ8 часа

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион9 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура9 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија12 часа

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија12 часа

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа13 часа

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија14 часа

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет15 часа

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија1 ден

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија1 ден

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија1 ден

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Спорт1 ден

Македонија подготвена за полската „стапица“ (галерија)

Македонската фудбалска репрезентација го оддржа официјалниот тренинг на „ПГА Народови арената“ во Варшава, каде што утре од 20.45 часот не...

Македонија1 ден

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилтетот на ЕУ

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој...

Македонија2 дена

Европската народна партија повика на започнување разговори за пристапување на Северна Македонија и Албанија

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори...

Регион2 дена

Словенија го менува законот – невработените со надомест од 402 евра

Владата на Словенија предложи измени и дополнувања на Законот за пазарот на трудот, со што би се зголемила минималната бруто...

Македонија2 дена

Меркел ќе го убедува Макрон да попушти за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател Емануел Макрон утре треба да остварат средба, која според уверувањата на дипломатите, е...

Бизарно2 дена

(Видео) Тепачка за ,,Патики на Исус“ со мирис на темјан кои чинат 3 000 долари

MSCHF, компанија со седиште во Бруклин, на пазарот пушти во продажба патики кои ги нарече Jesus shoes (Патиките на Исус),...

Топ2 дена

Над 160 казни за возачи во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 11.10.2019 во времето од 06,00 до 24,00 часот...

Досие