Контакт

Региони

Весела новогодишна ноќ во Охрид, за прво бебе ќе почекаат

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Охриѓани и гостите што решија да ги поминат новогодишните празници на Охридската ривиера синоќа ја испратија старата 2016 и ја дочекаа Новата 2017 година, на температура под нулата.

Со традиционална забава до раните утрински часови беше во угостителските објекти и во хотелите, кои беа исполнети речиси до последното место. И оваа година најбројни се гостите од соседните држави, најмногу од Бугарија, Србија и од Црна Гора.

Само неколку стотини граѓани на Охрид и туристи, и покрај студеното време ја дочекаа Новата година на градскиот плоштад, кадешто за нивното расположение се погрижија охридските естрадни уметници Елена Велевска и Ѓоко Танески, а беше организиран и голем огномет над Охридското Езеро.

Првиот ден од Новата година, Охрид го дочека во сонце што ќе придонесе за уште подобро празнично расположение на сите гости за време на нивниот престој.

Од аспект на безбедноста, новогодишната ноќ помина мирно. Портпаролот на СВР – Охрид, Стефан Димоски информира дека на територијата на градот немало регистриран случај на нарушување на јавниот ред и мир. Примерни биле и охридските возачи и гостите кои допатуваа со своите автомобили, така што „најлудата“ ноќ минала без ниту една сообраќајна незгода.

Територијалната противпожарна единица пак во текот на ноќта имала само една помала интервенција на опожарен неисчистен оџак, којшто веднаш бил изгаснат без да биде предизвикана материјална штета.

Во Службата за итна мединцинска помош задоволни се како поминала новогодишната ноќ. Дежурните медицински екипи немале ништо повеќе работа отколку во обичните денови. Оттаму го поздравуваат однесувањето на граѓаните кога е во прашање прекумерното консумирање алкохол, за што говори податокот дека медицинска помош поради пијанство побарале само неколку помлади лица.

Засега се уште нема принова во охридската Општа болница така што на првиот нов жител на градот во оваа 2017 година ќе треба да се причека./крај/со/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Вучиќ по средбата со Ковачевски: Односите меѓу Белград и Скопје се најдобри во историјата

Објавено пред

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, при што во оваа пригода двајцата официјални претставници се согласија дека односите меѓу двете земји се најдобри во модерната историја, соопштија од прес-службата на Вучиќ.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Вучиќ изјави дека во Србија и Северна Македонија постои силна политичка волја за натамошно зајакнување на соработката и предложи конкретни чекори на полето на трговијата, туризмот, културата и спортот.

Премиерот Ковачевски истакна дека нема повеќе отворени прашања меѓу Србија и Северна Македонија и дека партнерството меѓу двете земји е пример за регионот. Тој рече и дека трите документи, кои се потпишани за време на неговата посета на Белград, ќе дадат дополнителен поттик за зајакнување на соработката.

Претседателот Вучиќ додаде дека Србија е решена да промовира позитивна агенда ориентирана кон иднината во односите во регионот, што може да се види преку нејзината активна улога во иницијативата „Отворен Балкан“, а со премиерот Ковачевски разговарал за соработката во рамките на таа иницијатива и дополнителните придобивки за граѓаните на Србија, Северна Македонија и Албанија.

 

Прикажи повеќе...

Региони

СПЦ: Украина го прогонува православието

Објавено пред

Српската православна црква објави дека владата во Украина врши притисок, насилство и прогон на Украинската православна црква, која е под јурисдикција на Руската православна црква.

dobivaj vesti na viber

СПЦ наведува дека Украина го прогонува православието.

„Српската православна црква со длабока загриженост, тага и братска љубов гледа на страдањата на светците во Украина, на притисоците, насилството и на прогонот што сегашната украинска власт ги врши врз канонската црква, а со тоа и врз мнозинството нејзини граѓани, со оглед на тоа што е најголемата верска заедница во државата.

Прогоните кулминираа во последните денови со насилното конфискување на храмовите во корист на псевдоцрковната расколничка структура, која има статус на некаква државна црква и неформална инквизиција“, се вели во соопштението на СПЦ потпишано од српскиот патријарх Порфирије, пренесува „Кликс“.

Од СПЦ тврдат дека е најавен и претстојниот врв на теророт. Тој наведува дека тоа е „верно повторување на советскиот прогон на Црквата“.

„Протерувањето 250 монаси и стотици професори и студенти по теологија од Киевско-печерската лавра, древниот духовен извор и центар на светата Русија, крштевањето на источнословенското христијанство и православието во модерна Украина, Русија и Белорусија, е застрашувачки терор и најгрубо кршење на основните права на Црквата и верската слобода.

Однесувањето на украинскиот државен врв сведочи дека неговата вистинска, веројатно, и крајна цел е да ја избрише историската меморија и сите траги од првобитното православие во Украина за да се избришат кодот и историскиот идентитет што Црквата макотрпно ги градела и чувала со векови од времето на свети Владимир до денес, стои во соопштението на Српската православна црква, пишува „Кликс“.

Потсетуваме дека Министерството за култура на Украина ѝ нареди на Украинската православна црква да го напушти манастирскиот комплекс Киев.

Минатата година украинскиот претседател Володимир Зеленски му рече на парламентот да подготви закон за забрана на верските организации поврзани со центрите на моќ во Русија.

Во јануари украинската влада испрати предлог-закон до парламентот со кој може да се укине Украинската православна црква доколку властите заклучат дека има врски со Русија, пренесе „Индекс.хр“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Објавено пред

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов ги опишува претходните два месеци, за кои посочува дека бил мета на вработен бидејќи не го назначил на командирска функција. Јорданов посочува дека првично не го сфатил сериозно, се додека вчера, не биле исечени гумите на автомобилот со кој тој патува на подалечни дестинации. Вработениот сакал командирска функција во Противпожарната бригада. Јорданов за „Макфакс“ открива дека постојат и видео снимки.

dobivaj vesti na viber

„Станува збор за нереализирана лична амбиција, тоа е причината поради која тргна целата оваа работа. Заканите кои што беа вербално упатувани кон мене и трети лица, не сум одлучувал досега да ги пријавувам бидејќи мислев дека ќе помине и заврши. Ескалираше ситуацијата. Возилото со кое одам на пат во Скопје или на други подалечни дестинации го користам, а не е во моја сопственост, наменски се избушени гумите за да прати порака“, посочува градоначалникот на Штип.

На уништувањето на гумите, според градоначалникот, претходел друг настан.

„Во текот на вчерашниот ден, службените паркинг места кои ги има општината беа блокирани во неколку наврати од страна со неговото приватно возило со што јас го пријавив тоа во полиција, па дојде до тој момент“, посочува Јорданов.

Тој ги опиша и заканите кои ги добивал.

„‘Ќе видиш кој сум јас’ ‘ќе видиш што ќе ти се случи’, преку трети лица: ‘ова ќе му направам, ќе се влече по улици’.. Но тие не сум ги ставам толку важни како рeална опасност, до моментот кога видов дека не бира средства за да испрати порака“, вели тој за „Макфакс“ и додава: „Затоа и го пријавив во полиција, за да не направи друга материјална штета на мене, мои блиски, мој имот или физички да се пресмета“

Според градоначалникот на Штип, лицето сака да биде унапредено во командир на Противпожарната бригада и покрај тоа што не исполнува законски услови. Додава дека не е првпат да биде пријавуван за некој вид насилство.

„Не ги исполнува законските услови, тие се законски утврдени. Треба да има пет години работно искуство во униформа, лицето го нема тоа работно искуство. Ова мислам дека е само изговор, тоа е начин на функционирање бидејќи и поранешни градоначалници го имаат пријавувано за некој вид насилство – вербален напад, обид за физички напад, закани. Мислам дека на тој начин добива нешто и функционира“, додава Јорданов за „Макфакс“.

Вчеравечер, еден и пол час пред полноќ, градоначалникот на општина Штип, Иван Јорданов, пријавил дека континуирано во неколку наврати добивал закани. Ова траело со месеци, а вчера затекнал и како гумите од неговото возило биле распарчени. Тој пријавил дека делото го сторил вработен во Општината.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Меџити побара од хирурзите да оперираат за викендите без надомест за да се намали листата на чекање

Министерот за здравство Фатми Меџити ги повика хирурзите од сите специјалности доброволно да оперираат за викендите за да ги намалат...

Македонија8 часа

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, jас сум рационален оптимист, верувам во целта...

Европа9 часа

„Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот“ порача претседателката на Молдавија на крајот од самитот

Претседателката на Молдавија, Маја Санду изјави дека на самитот на европската политичка заедница во таа земја се покажале „сила и...

Свет9 часа

Богатите земји наместо за борба против климатските промени, парите ги потрошиле за чоколади, хотел и филм

Некои земји користеле пари наменети за борба против климатските промени, за цели кои немаат многу врска со еколошките цели, покажува...

Регион10 часа

Вучиќ за „Ла Стампа“: „Курти нека ги повлече војниците и ќе има мир“

Српскиот претседател Александар Вучиќ му порача на косовскиот премиер да ги повлече војниците од северот на Косово и тогш ќе...

Регион10 часа

Немало врсничко насилство врз малолетникот кој го изврши масакрот во „Рибникар“, потврди српската Влада

По вонредниот увид во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, потврдени се наодите на Центарот за социјална работа, Министерството за образование...

Македонија13 часа

Нема да паднат на Уставен измените за „Бехтел и Енка“, не ја содржат спорната бројка од 60 работни часа, тврди Груби

Ниту евентуално оспорување на Уставен суд на изгласаните во Собрание законски измени и потпишани од претседателот на државата, Стево Пендаровски,...

Македонија14 часа

Два дена притвор за скопјанецот за убиството во Чаршијата

Судот му определи мерка краткотраен притвор во траење од 48 часа на скопјанецот што беше уапсен за двојното убиство во скопската...

Македонија15 часа

Шукова: Не се гради пристаниште на Охридското Езеро од албанска страна, се расчистува теренот

Бетонирањето на Охридското Езеро од албанска страна за министерката за животна средина, Каја Шукова, не е поради изградба на пристаниште,...

Македонија16 часа

Струјата, најверојатно, нема да поскапи 13 отсто, претпоставува Бектеши и остави Регулаторната да одлучи

Цената на струјата, најверојатно, нема да се покачи 13 отсто како што бараат некои од компаниите. Ова го посочува министерот...

Македонија16 часа

Одмрзнати цените, нема гаранција дека производите нема да поскапат

Одмрзнати се цените на зеленчукот и овошјето, а министерот за економија, Крешник Бектеши, нема гаранција дека тие нема да поскапат....

Регион16 часа

Бугарското Обвинителство побара одземање на имунитетот на Борисов

Софиското Градско обвинителство побара одземање на имунитетот на лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер, Бојко Борисов, за да биде...

Свет17 часа

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули, освен ако алијансата не...

Македонија18 часа

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзалната сала, кое проголта дел од улицата 9 Мај

Со полициска асистенција градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзалната сала, кое...

Македонија18 часа

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и во Косово стапуваат во сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година во рамките на...

Македонија18 часа

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести19 часа

Бодликава жица, зовриена атмосфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот од Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот од Косово. Вработените во локалните самоуправи не може да...

Вести20 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четирипати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ1 ден

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ1 ден

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....