Контакт

Региони

Пронајдено телото на старецот исчезнат по невремето во Тетово

Објавено пред

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавата што во понеделникот го зафати тетовскиот регион, потврди тетовската полиција.
 

dobivaj vesti na viber

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавата што во понеделникот го зафати тетовскиот регион, потврди тетовската полиција.

 

Според членови на неговото семејство, тој непосредно пред невремето заминал да ги пасе овците над Голема Речица.

Телото е најдено неколку километри низводно, на ливада.

Со тоа бројот на загинати во невремето во тетовско се зголеми на пет.

Се уште се трага по шестгодишно девојче од Шипковица кое се води како исчезнато.

Во невремето животот го изгубија уште три деца и уште еден старец./крај/мф

Македонија

Димитров: РСМ не е подготвена за промени, а нивните учебници може веднаш да се сменат

Објавено пред

Прашањето со PCM е важно, но повторно ништо не се случи. Ова е важен сигнал за севкупните ставови, но, пред сè, за атмосферата во која работи нашата Заедничка историска комисија на својот 20-ти последователен состанок. Нема подготвеност за каква било промена.

dobivaj vesti na viber

Ова за БНТ го изјави Ангел Димитров, шефот на бугарскиот тим од Заедничката историска комисија, Ангел Димитров.

„Оваа атмосфера беше заднината на која се одвиваа нашите разговори. Јасно можев да ја видам загриженоста на дел од колегите бидејќи некои од нив рекоа дека се подложени на закани и притисоци кога нешто менуваат во својата позиција“, нагласи Димитров.

Тој нагласува дека „Гоце Делчев е постојано во нашата програма веќе трета година и не стигнуваме до него, всушност, не се разговара за тоа“.

„Она што е одлучено и најавено е дека треба да се пристапи кон промена на нивните учебници. Зборуваме за учебникот надвор од нашата заедничка историја. Сигнал дека бугарската страна има намера прецизно да ги спроведе одлуките на Комисијата даде нашата средба пред да заминеме за Скопје со раководството на Министерството за образование, кое со разбирање го прифати она што го решивме. Белешките за нашите учебници се општи, не допираат важни работи во толкувањето и се пуста желба, но она што треба да го направат е да видат реципрочна акција, почитување на заедничката комисија, е да направат сериозни измени во нивните учебници. Ова треба да се направи веднаш. Во учебниците може да се дополнат и без да се печатат нови“, коментира Димитров.

Тој нагласи дека сета оваа политичка тензија во Скопје е на тема бугаризација.

„Многу е интересно што во 90-тите највисоките политичари, па дури и самиот претседател, говореа дека дојдовме до крајот на дебугаризацијата. Сега стравуваат дека ќе дојде до бугаризација, што е апсурдно. Самиот Пендаровски ова го дефинира како ќор-фишек, но рече дека треба да бидат мирни бидејќи имаме длабоки историски корени, а тоа е и сигнал до Комисијата“, објасни Димитров, пренесе „Бгнес“.

Прикажи повеќе...

Региони

Бјелогрлиќ за нападот на режисерот Антониевиќ: Изгубив контрола…!

Објавено пред

Српскиот актер Драган Бјелогрлиќ денеска пред Основниот суд изјави дека на 23 август минатата година во хотел во Ниш, кога го удрил режисерот Предраг Антониевиќ, си ја бранел честа, пренесува „Еспресо.рс“

dobivaj vesti na viber

„За почеток, сакам да кажам дека таа вечер си ја одбранив мојата чест, но на погрешен начин“, рече Бјелогрлиќ на почетокот на своето излагање.

„Згрешив што паднав на провокациите на Предраг Антониевиќ, кои траеја речиси две години. Глумам од 14 години, 45 години сум на јавната сцена, не можеш да најдеш ниту еден вишок од мене. Невозможно е на 58 години да станам силеџија за една ноќ. Колку и да сум свесен за мојата грешка, не сум направил кривично дело“, рече тој.

За време на двочасовното излагање на својата одбрана, Бјелогрлиќ опиша дека неговиот однос со Антониевиќ бил коректен и дека дури соработувале во серијата „Убијците на татко ми“, но дека по тоа, повеќе немале деловни односи.

Како што наведе, сè почнало во јануари 2020 година кога Антониевиќ на медиумите им испратил писмо и имејл, наводно испратени од Бјелогрлиќ, во кои Антониевиќ го обвинува за мито и корупција.

Пред инцидентот во Ниш, како што изјави, случајно се сретнале неколкупати кога Антониевиќ го нарекувал со погрдни имиња и повторувал дека припаѓа во затвор.

Кобната вечер Антониевиќ, како што тврди Бјелогрлиќ, непоканет се појавил на прославата на филмската екипа на филмот „Нечиста крв“ и неколкупати ги повторил истите навреди пред луѓето.

„Се упатив кон тоалетот, го слушнав како вели ‘одам во затвор’, изгубив контрола, му пријдов, го прашав до кога ќе ме провоцира и му удрив шамар. Се обиде нешто со стапалата, мрдаше со раката кон мене, јас го фатив за рацете и му зададов уште неколку удари со затворена тупаница“, изјави Бјелогрлиќ.

„Нè разделија, отидов да си ја земам јакната, а потоа се случи вториот дел од тепачката. Ме нападна, ме собори на подот и ми зададе неколку удари, а потоа повторно нè разделија“, додаде Бјелогрлиќ, пренесува „Еспресо.рс“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во Градскиот парк во Битола се гради ново детско катче донација од „Бимилк“

Објавено пред

Градоначалникот на општина Битола Тони Коњановски вчера изврши увид во теренските активности за изведба на ново детско рекреативно катче, лоцирано наспроти стадионот во Градскиот парк, кое е донација од компанијата „Бимилк“, по повод 70 години од постоењето на овој битолски бренд.

dobivaj vesti na viber

Претставниците на компанијата го запознаа градоначалникот со динамиката на изведба и реквизитите коишто ќе бидат поставени во ова катче, наменето за најмладите.

Градоначалникот Коњановски ја потврди одличната соработка со компанијата „Бимилк“ и истакна дека сè повеќе е изразена потребата од нови катчиња за рекреација во градот.

ПР

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет4 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија4 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија5 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија5 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија7 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија7 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет10 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет10 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет10 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет10 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија10 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет23 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија1 ден

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...