Контакт

Скопје

Започнaто чистењето на депонијата кај Железничкиот мост во општина Гази Баба

Објавено пред

Град Скопје денес започна со чистење на депонијата кај железничкиот мост на реката Вардар во општина Гази Баба.

dobivaj vesti na viber

На оваа депонија секојдневно се исфрла комунален отпад и градежен шут кој придонесува кон загадување на почвата, подземните води и воздухот, но пред се го загрозува здравјето на жителите од оваа општина, информираа од Град Скопје.

Градот во соработка со јавните претпријатија, додаваат од таму, интензивно ќе работи на целосно чистење на оваа дива депонија, која зафаќа површина од над 13.000 метри квадратни.

Напоменуваат дека целосно е исчистена и депонијата во населба Лисиче на ул. Ѓорѓи Крапчев на површина од околу 18.000 метри квадратни, со исчистена и транспортирана голема количина на комунален отпад, смет и градежен шут.

Градот Скопје, како што истакнуваат, продолжува со интензивно чистење на дивите депонии кои се мапирани на територијата на Скопје, а екипите на јавните претпријатија работат во две смени со цел побрзо и поефективно чистење и санирање на истите. Дополнително, Градот воведе засилен инспекциски надзор и неселективно ќе бидат изрекувани големи казни за сите кои не го почитуваат законот, а со тоа и ја загадуваат животната средина и го загрозуваат животот и здравјето на граѓаните,

Македонија

Нов зелен плоштад на кејот „Димитар Влахов“

Објавено пред

Нова зелена јавна површина се уредува на кејот „Димитар Влaхов“. Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ работат на површина од 3.244 квадратни метри, која е поделена на повеќе парцели со пешачки патеки.

dobivaj vesti na viber

Во текот на активностите на оваа локација површинскиот слој земја ќе се прекопа и отстрани и ќе се нанесе квалитетна почва. На површината се поставува систем за полевање, се формира тревник и планирано е засадување дрвја и грмушки.

На новиот зелен плоштад на кејот „Димитар Влахов“ предвидено е да се засадат зимзелени и листопадни садници и грмушки. Листопадните садници ќе се засадат на делот каде што се поставени клупи за да се овозможи пријатен престој за посетителите. Сите зелени површини ќе бидат обиколени со листопадни садници, кои ќе формираат дрворед. Покрај пешачките патеки, пак, се дефинира комбинација од зимзелени и листопадни дрвја.

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ деновиве работат на уредување и одржување и на други јавни зелени површини во градот. Во сите реони во градот се врши машинско косење трева и собирање откос, се чистат површините од отпадоци, се отстранува стариот пролетен расад и се заменува со нов летен расад. Сезонски цветен расад се сади во реоните Бутел и Центар.

Прикажи повеќе...

Македонија

Арсовска: Противпожарно возило обезбедено од градот Конја за Скопје

Објавено пред

Во рамките на тридневната посета на Република Турција, градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, оствари повеќе средби со официјални претставници, меѓу кои и работна средба со градоначалникот на градот Конја, г. Угур Ибрахим Алтај, на која се потпиша протокол за соработка, а како гест и потврда за воспоставените пријателски билатерални односи и соработка градоначалникот Алтај за потребите на Противпожарната бригада на Град Скопје ќе обезбеди противпожарно возило.

dobivaj vesti na viber

„На работните средби што ги остваривме во градот Конја договоривме конкретна соработка со градоначалникот Алтај, при што морам да ги потенцирам пријателскиот пречек и желбата за интензивирање на билатералната соработка, што резултира со гест на потврда на овие заложби од страна на градот Конја со доделување противпожарно возило за потребите на Противпожарната бригада на Град Скопје, во интерес на сите скопјани“, истакна Арсовска.

Арсовска ја посети противпожарната служба во градот Конја, која опслужува територија над 42.000 квадратни метри, ја обезбедуваат 1.000 пожарникари и над 2.000 волонтери, кои се грижат за безбедноста од оваа сфера на приближно 3 милиони граѓани во градот.

„При посетата на противпожарната професионална служба во градот Конја остваривме средба со командантот Џевдет Ишбитриџи, на која разговаравме за можностите за соработка во насока на почнување заеднички проекти и обуки, како и размена на знаења на противпожарните бригади во делот на противпожарната заштита, но имавме и можност да ја видиме нивната техничка опременост во функција на заштита на речиси три милиони граѓани во градот“, вели Арсовска.

Во рамките на посетата на Република Турција, Арсовска и директорот на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје, Зуди Енузи, остварија средби со гувернерот на градот Конја, г. Вахдетин Озкан, со претседателот на Турската агенција за соработка и координација ТИКА, г. Серкан Кајалар и со претставници на деловната заедница.

„Сакам да се заблагодарам на гостопримството за време на значајните посети со кои почнуваме нови чекори за зајакнување на соработката, со која ќе бидат реализирани многубројни проекти за развој и просперитет во интерес на граѓаните на Скопје“, истакна Арсовска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Реконструкцијата на пешачките патеки во Градскиот парк во завршна фаза – се асфалтираат патеките зад лунапаркот

Објавено пред

Екипите на Град Скопје и ЈП „Улици и патишта“ продолжуваат со активности за реконструкција на пешачките патеки во Градскиот парк.

dobivaj vesti na viber

На терен деновиве се асфалтираат пешачките патеки зад лунапаркот. Патеките се со должина од 110 метри и широчина од 6,5 метри, со вкупна површина од речиси 710 квадратни метри.

Реконструкцијата на пешачаките патеки во Градскиот парк на вкупна површина од 9.000 квадратни метри се реализира во фази, а досега целосно се реконструирани 7.500 квадратни метри. Најголемиот дел од патеките веќе е целосно реконструиран и асфалтиран, а граѓаните може да ги користат за прошетки и рекреација.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион38 минути

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет3 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија4 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет7 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија10 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија11 час

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ11 час

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет12 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет12 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет13 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија23 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион23 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет1 ден

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа1 ден

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија1 ден

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет1 ден

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија1 ден

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија1 ден

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион1 ден

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет1 ден

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...