Контакт

Скопје

Отворен Дневен центар за стари лица во Општина Илинден

Објавено пред

Општина Илинден како дел од стратегијата за грижа за повозрасните категории на граѓани, во соработка со Министерството за труд и социјална политика, во населено место Марино отвори Дневен центар за стари лица.

dobivaj vesti na viber

 

 

Центарот располага со простор опремен со мебел, бела техника, компјутер, интернет и телефонска линија, како и друга опрема која е во функција на овозможување на разни друштвени и социјални игри, каде што старите лица ќе можат да се дружат, да одбележуваат празници и родендени, да организираат разни работилници.

 

Центарот во употреба го предаде градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски заедно со членовите на Здружението на пензионери на Општина Илинден.

 

Центарот наменет за пензионирани или, стари лица кои што живеат во свои станови и домаќинства, но во текот на денот им е потребно организирано да го минуваат времето со врсниците со кои имаат заеднички интереси во поглед на дневните содржини и активности, ќе биде отворен секој ден. /крај/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Без струја повеќе делови на Скопје

Објавено пред

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека денеска без електрична енергија ќе останат:

dobivaj vesti na viber

– во периодот од 8.30 до 9.30 часот корисниците од улицата Иван Манолев (општина Бутел);

– во периодот од 8.30 до 15.30 часот корисниците од улицата Ордан Чопела, од бр. 110 до бр. 140, како и дел од корисниците од улицата Јајце (општина Чаир);

– во периодот од 9 до 11.30 часот корисниците од улицата Струшка (општина Карпош);

– во периодот од 9 до 14 часот корисниците од улицата 21 во Сопиште (општина Сопиште)м како и корисниците од улицата Шидска, бр. 10, бр. 12 – влезови 2, 3 и 4, и бр. 42 (општина Ѓорче Петров);

– во периодот од 10 до 14 часот корисниците од улицата Румена Хаџи Панзова (општина Кисела Вода);

– во периодот од 13.30 до 16 часот корисниците од местото наречено Осојница во Сопиште (општина Сопиште).

Прикажи повеќе...

Македонија

Арсовска: Почнуваме нов зелен плоштад и парк од 5.000 квадратни метри во населбата Ченто

Објавено пред

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, заедно со градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, и директорот на ЈП „Паркови и зеленило“, Ангеле Сотировски, извршија увид во почнувањето на изградбата на нов зелен плоштад и парк во населбата Ченто во општина Гази Баба.

dobivaj vesti na viber

Арсовска истакна дека во согласност со програмата за модерно Скопје, воспоставувањето нови зелени површини и нови паркови е еден од приоритетите во работата на Град Скопје, а граѓаните на овој дел од општината првпат ќе добијат модерен парк и нови уредени зелени површини.

„Во согласност со програмата за модерно Скопје и воспоставување нови зелени површини на територијата на градот Скопје, денеска почнуваме со хортикултурно уредување на јавна површина, нов зелен плоштад на улицата Јужноморавски бригади во населбата Ченто, нов парк за над 20.000 жители на овој дел од општината, кој ќе биде уреден на површина од 5.000 квадратни метри“, истакна Арсовска.

Директорот на ЈП „Паркови и зеленило“, Ангеле Сотировски, истакна дека на иницијатива на градоначалничката екипите на јавното претпријатие веќе се почнати со целосно расчистување на теренот.

„Екипите на ЈП ‘Паркови и зеленило’ веќе почнаа со целосно расчистување на теренот, а во следниот период ќе се пристапи кон рамнење на почвата, како и пополнување на површината со квалитетна почва, спроведување систем за полевање и подготовка на почвата за садење дрвја и вегетација, а се предвидува и флористичко збогатување на просторот“, вели Сотировски.

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, истакна благодарност до градоначалничката на град Скопје за напорите што ги вложува за нови проекти во општината Гази Баба, кои се секогаш поздравени и во интерес на граѓаните, како и тоа дека жителите на Ченто првпат ќе добијат ваков нов зелен простор.

„Благодарност до градоначалничката на град Скопје за напорите што ги вложува Град Скопје за нови проекти во општина Гази Баба, соработката со Градот е поздравена и е во интерес за граѓаните на општина Гази Баба. Ова место, кое претходно беше неуредно и полно со шут и ѓубре, сега жителите на населбата Ченто со овој проект првпат по населувањето на оваа населба, ќе добијат нов зелен плоштад и уреден простор за одмор, спорт и рекреација“, истакна Стефковски.

Прикажи повеќе...

Македонија

20 нови јавори и друго зеленило во дворот на новата детска градинка во населба Пролет, најави Општина Ценатр

Објавено пред

Општина Центар многу бргу ќе почне со изградба на првата детска градинка во населба Пролет, на вкупна бруто-површина од 3.276 метри квадратни, со што ќе биде една од најголемите детски градинки во државата, најавуваат од таму.

dobivaj vesti na viber

За таа цел, како што појаснуваат, во наредните денови ЈП „Паркови и зеленило“ по налог на Општината ќе отстрани 4 дрвја (2 копривки, липа и софора), со кои ќе се ослободи простор и ќе се овозможи изградба на градинката. Дополнително, со помош на специјална механизација, ќе бидат пресадени уште 4 јасени во парцелата на која ќе се гради градинката.

На местото на отстранетите дрвја, Општина Центар, како што додаваат од таму, ќе засади нови 20 висококалемени садници од видот јавор (Acer campestre) и друг вид средно и ниско зеленило, кое на просторот околу објектот на градинката ќе му даде нова свежина и нов лик.

По завршувањето на градежните активности поврзани со новата градинка, ќе се добие зелена површина на речиси 2.000 квадратни метри, со што Општината ќе ја заштити животната средина, а овој простор ќе стане ново зелено катче во населбата Пролет.

„Детската градинка, која набргу ќе почне со изведба, е првата целосно нова градинка што ќе се гради во Општина Центар по повеќе од 50 години, прва воопшто во населбата Пролет, а децата од оваа населба ќе добијат нов, современ и квалитетен објект за престој, забава и другарување“, велат од Општината.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет37 минути

Нехамер: Пристапувањето во НАТО не е опција

Австрискиот канцелар Карл Нехамер оцени дека има нов квалитет на соработка меѓу неутралните и неврзаните земји како Австрија и НАТО,...

Свет2 часа

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. „...

Македонија2 часа

Петровска од Мадрид: Отпорноста и моќта на институциите и граѓаните е клучно во борбата против хибридните закани

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, вчера во рамките на Самитот на НАТО во Мадрид учествуваше на работната вечера на министрите...

Македонија13 часа

Прекината седницата во Собрание за продолжување на работниот ангажман на судиите и обвинителите

Вечерва во Собранието продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред, Предлог на закон за изменување и дополнување на...

Регион15 часа

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

Српскиот претседател Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од Владимир Путин во Србија. Ова го покажало истражувањето на...

Регион17 часа

Поради протераните руски дипломати партијата на Нинова „им сврте грб“ на Петков и Василев

Поради протерувањето на 70 руски дипломати, Бугарската социјалистичка партија (БСП) ги прекине разговорите за формирање на нов кабинет со Продолжуваме...

Свет18 часа

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата, соопштија од...

Македонија18 часа

Претседателот Пендаровски во Мадрид на средба со канцеларот Олаф Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба...

Економија19 часа

Дизелот поевтинува, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Економија20 часа

РКЕ: Цената на електричната енергија во просек ќе се зголеми 7,4 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 % од...

Европа21 час

Ердоган за договорот со Финска и Шведска: Го добив она што го барав

Турција ќе побара од Шведска и Финска да екстрадираат 33 члена на движењето ПКК и на Фето, кои ги смета...

Македонија21 час

Регистрирани 148 новозаразени од коронавирус, има едно починато лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени...

Македонија22 часа

Има зголемување на бројот на заразени од коронавирус, објави Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок констатира дека има зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос...

Македонија23 часа

(Видео) Почна самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

Денеска, во Мадрид и официјално почна самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи македонската делегација....

Свет23 часа

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапуваме на сцената

Американскиот претседател Џо Бајден најави ново распоредување на американски војници во Европа. „Путин го наруши мирот во Европа. САД и...

Европа24 часа

Санчез до Путин: Нема да победите

Русија претставува директна закана за безбедноста на земјите од НАТО, кои се собраа на самитот во Мадрид, изјави генералниот секретар...

Европа1 ден

(Видео) Најголема безбедносна операција во поновата историја – зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

Речиси 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени во Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе...

Свет1 ден

Џонсон: Ако Путин беше жена, немаше да ја нападне Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека...

Спорт1 ден

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет2 дена

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...