Контакт

Скопје

Положено цвеќе на споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес

Објавено пред

На Градските гробишта во Бутел, официјални делегации и претставници на институции положија цвеќе пред споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што во 1963 година го разори Скопје.
 

dobivaj vesti na viber

На Градските гробишта во Бутел, официјални делегации и претставници на институции положија цвеќе пред споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што во 1963 година го разори Скопје.

 

Цвеќе во спомен на жртвите во катастрофалниот земјотрес положија и официјална делегација на Градот Скопје, составена од градоначалникот Коце Трајановски и претседателот на советот на Град Скопје, Ирена Мишева, делегација на Владата, делегација на Собранието, делегација на советот на Град Скопје, делегација од Министерството за одбрана, делегации од политичките партии, делегации од сите општини на Град Скопје, делегации од дипломатскиот кор во Македонија и делегации од здруженија на граѓани и други организации.

Цвеќе положија и делегации на јавните претпријатија и културните установи на Град Скопје и членовите на Црвениот крст, како и припадници на други јавни институции од земјава оддавајќи им почит на жртвите во катастрофалниот земјотрес во далечната 1963 година.

Во Дневниот центар за дарување крв на Црвениот крст на град Скопје, во ДХО „Даре Џамбаз“,од 9 до 17 часот, на крводарителска акција што традиционално ја организира Црвениот крст на град Скопје, граѓаните ќе може да даруваат крв и да спасат нечиј живот.

Вечерва во Музеј на град Скопје, во 19 часот, ќе се одржи литературно читање насловено како „Поетесите за својот град“, а во 20:30 часот, градоначалникот Коце Трајановски ќе им се обрати на присутните и ќе ја отвори изложбата „Скопје 1963 – пред и потоа“./крај/со/бб

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Арсовска е во коалиција со СДСМ, директорот на ЈСП е нивен кадар, тврди Стоилковски

Објавено пред

Градоналаничката на Град Скопје, Данела Арсовска е во коалиција со СДСМ, а плод на коалицијата е директорот на ЈСП кој е кадар на владејачката партија. Ваков е ставот на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски кој во таа насока рече и дека премиерот Димитар Ковачевски јавно признал дека имал средби со Арсовска.

dobivaj vesti na viber

„Александар Стојковски, директорот на ЈСП поставен од Данела Арсовска е кадар на СДС. Ова е фотографија од која се гледа Стојковски на партиските состаноци во централниот штаб на СДС“, рече Стоилковски.

„Заедничкиот интерес на таквата коалиција се тендерите и договорите во 4 очи. Зошто ЈСП троши повеќе нафта од тоа што трошеше со повеќе автобуси од пред 8 години? Зошто фирмата на владиниот пратеник е победничката на милионскиот тендер за набавка на нафта за ЈСП? Одговорите ги крие коалицијата Арсовска – Ковачевски, кои што се одговорни за хаосот“, рече Стоилковски.

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини Арсовска дека го заглавила градот во долгови, неподмирени обврски и во проблеми, а еден од нив е и застојот во јавниот превоз.

„Додека делат тендери, Арсовска и Ковачевски ги ставија приватните превозници на милост и немилост, а скопјани со нарушен јавен превоз. Скопје е блокирано, а скопјани заглавени во сообраќаен хаос, и тоа е вина само на СДС и на Данела Арсовска. Очигледно е зошто ВМРО-ДПМНЕ ја повлече својата поддршка за Арсовска. Никогаш нема да поддржиме некој кој тргнува во коалиција со криминалци за правење на матни зделки“, рече Стоилковски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Меѓународниот ден на лицата со попреченост одбележан во Кисела Вода

Објавено пред

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, во својот кабинет се сретна со децата со попреченост од училиштето „Кузман Шапкарев“ од Драчево.
Покрај дружбата, Ѓорѓиевски потсети и на сè што е направено за нив претходната година.

dobivaj vesti na viber

„Овие мали душички, дечињата со попреченост од училиштето ‘Кузман Шапкарев’ од Драчево, денес ми беа гости во мојот кабинет.

Дојдоа со своите родители да се дружиме и да се заблагодарат што по неколку децении некој имал слух за нив, за сензорната соба што ја изградивме и која значително им го олеснува и подобрува процесот на образованието.

Јас сум почестен и, секако, секогаш среќен со ваквите дружби бидејќи овие дечиња за мене секогаш се на првото место.
Во мене имаат другар, но и поддршка и партнер!

Тоа е евидентно од сето она што е реализирано досега и поставено како план за периодот пред нас.
Нашите средби се чести и ги користиме и за дружење, но и за евидентирање на разните потреби што овие лица ги имаат.

На Меѓународниот ден на лицата со попреченост, кој во својата суштина го има надминувањето на предрасудите, маргинализацијата и дискриминацијата, ќе потсетам на многуте проекти што ги реализиравме.

Поставивме пристапна рампа на влезот на Општина Кисела Вода, со што буквално ги отворивме вратите за лицата со посебни потреби, со книги напишани на Брајово писмо ја опремивме библиотеката на дечињата со оштетен вид од ДУРМДОВ „Димитар Влахов“, отворивме клуб во Расадник за деца со церебрална парализа, кој целосно го финансираме, воспоставивме соработка со младинската организација „Крик“ и со наша поддршка во просториите на УЗ „Црниче“ е отворен дневен окупационен центар за лица со попречености.

Покрај ова, им реализиравме и екскурзии, а воедно работиме на нивна целосна инклузија, вклучувајќи ги лицата со попречености во сите наши активности од културно-уметнички карактер и во сите други сфери во кои сме процениле дека би им било интересно и едукативно.

Континуитетот на обезбедување достапност, правичност и сигурност е насоката што општина Кисела Вода ја зацрта и по која ќе се движи и во годините што се пред нас.

За нив, јас сум секогаш тука за сè што е потребно!“, рече Ѓорѓиевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Герасимовски: Десет ученици и студенти од Центар се добитници на наградата „Феникс“ за 2022 година

Објавено пред

Денес, во салата за состаноци на Советот, на пригодна свеченост, градоначалникот Горан Герасимовски ја додели годишната награда на Општина Центар – „Феникс“ за 2022 година.

dobivaj vesti na viber

Годинава признание добија десет ученици и студенти што се истакнале во разни спортски дисциплини: во стопанството, уметноста, образованието, како и во други области на трудот и творештвото и покажале исклучителни резултати на натпреварите.

„Добивањето награда е причина за задоволство не само за оние што ја примаат туку и за оние што ја доделуваат. Како градоначалник на општина Центар сакам да ви оддадам признание за тоа што покажавте како со успех може да се спојат училишните обврски, умешноста и знаењето. Вашите постигнувања веќе се пример за врсниците, но и за повозрасните“, им порача Герасимовски на победниците.

Тој им посака на младите со ист интензитет да продолжат да го надградуваат својот талент преку училишните клупи, на спортските терени, во просторот на уметноста.

За своите постигнувања, диплома и паричен износ од 16.000,00 денари добија:

– Петар Ацевски, за постигнувања во спортот – фудбал
– Ева Малиновска, за постигнувања во културата – музика
– Ана Левеска, за постигнувања во науката – биологија
– Кристијан Јанев, за постигнувања во спортот – тенис
– Стефан Новковски, за постигнувања во спортот – тенис
– Теона Димитриевска, за постигнувања во класичниот балет
– Марио Брезовски, за постигнувања во спортот – триатлон
– Мила Христовска, за постигнувања во музиката
– Петар Бошку, за постигнувања во образованието и
– Лука Дворник, за постигнувања во спортот – пинг-понг

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Утре ќе бидат блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници утре во Скопје почнувајќи од раните утрински часови ќе има посебен сообраќаен режим потврди...

Македонија6 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион7 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет9 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија10 часа

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија10 часа

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија11 часа

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет11 часа

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт22 часа

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија1 ден

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија1 ден

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија1 ден

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет1 ден

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија1 ден

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава1 ден

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт1 ден

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија1 ден

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет1 ден

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет1 ден

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...