Контакт

Македонија

United Group, сопственикот на „Тотал ТВ“, го презеде бугарскиот Vivacom

Објавено пред

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето на аквизицијата на компанијата Vivacom.

Претходно, во април 2020 година, Европската комисија ја одобри аквизицијата, додека договорот за преземање беше потпишан во ноември 2019 година, откако United Group победи на тендерот за купување на оваа водечка телекомуникациска компанија во Бугарија.

Vivacom е прва телекомуникациска компанија во Бугарија, со најголеми приходи помеѓу операторите во оваа земја во изминатите седум години. Тие имаат изградено водечка позиција на пазарот со целосно разбирање на потребите на корисниците, како и воведување на технолошки иновации за обезбедување на напредни, високо квалитетни услуги на интернет, мобилната телефонија и дигиталнатa телевизија, наменети за поединци и деловни корисници.

Преземањето на Vivacom е најнов потег во рамките на стратегијата за раст на United Group, по преземањето на TELE2 во Хрватска на почетокот на 2020 година и договорот за аквизиција на грчкиот телекомуникациски оператор Forthnet, кој наскоро ќе биде реализиран. Работејќи истовремено во телекомуникацискиот и медиумскиот бизнис, United Group ги обединува водечките оператори и најдобрите производители на медиумски содржини во Југоисточна Европа. Накрајот на годината, ќе има повеќе од 10 милиони корисници и повеќе од 11 илјади вработени.

Викторија Боклаг, извршен директорна United Group, изјави: „Vivacom ја воспостави позицијата број 1 во Бугарија со одлично управување, импресивни финансиски резултати, технолошки подобрувања и исклучителна тимска работа. Со јасна визија и стратегија за иднината, „United Group“ се здоби соуште еден лидер на пазарот во регионот, а нашиот комбиниран талент, искуство и големина гарантираат дека на пазарот од 27 милиони луѓе во Југоисточна Европа и нашата дијаспора ширум светот можеме да обезбедиме телекомуникациски услуги од најнова генерација и најдобри странски и домашни ТВ содржини “.

Никос Статопулос, еден од партнерите во инвестицискиот фонд BC Partners и претседател на United Group, потенцира:

„Преземањето на Vivacom е важен чекор во спроведувањето на стратегијата за раст на United Group, затоа што сакаме да го прошириме нашето географско присуствово Европа. Бугарскиот телекомуникациски сектор е дел од динамична економија, која ќе ни обезбеди силно упориште на еден од стратешки клучните пазари.

„За Vivacom, влегувањето во семејството на United Group претставува огромна можност за уште побрз раст на веќе одличните резултати. Имаме изградено силен бренд, синоним за квалитет и иновација и модерна компанија со повеќеод 5.000 посветени работници низ целата земја. Вистинско време е да го направиме следниот чекор и со нетрпение очекуваме да работиме заедно и да размениме искуства со United Group за да ги зголемиме нашите услуги во Бугарија на уште повисоко ниво. “,рече Атанас Добрев, извршeн директор на Vivacom.

„Vivacom постигна импресивни резултати, не само како најголем телекомуникациски оператор во Бугарија, туку и како лидер во иновациите. Ова е резултат на силен менаџерски пристап и професионализам на нашите вработени, а со поддршка и дополнителни инвестиции на „United Group“, потенцијалот за натамошен раст на Vivacom во Бугарија е голем “, заклучи Претседателот на Надзорниот одборна Vivacom, Спас Русев.

United Group во моментов работи во 7 држави преку копманите SBB, Telemach, Tele2 Хрватска, Total TV, NetTV Plus United Cloud, United Media со телевизиските канали Nova, N1, Nova S, Nova BH, Nova M, Doma, Sport Klub, Fight Ch, Mini, Grand, Pikaboo, Vavoom, Cinemania, Loviribolov, IDJ, Brainz, порталот nova.rs, маркетинг агенциите Cas Media и Direct Media и e-commerce бизнис Shoppster.

United Group има повеќе од 10,000 вработени кои обезбедуваат услуги на над 9,3 милиони претплатници. United Group е во сопственост на BC Partners една од најголемите глобални инвестициски компании во светот.

(ПР-текст)

Македонија

Затворен угостителски објект во Куманово, работел по дозволеното време

Објавено пред

Инспекторите затворија угостителски објект во Куманово кој работел после 18 часот, а во него биле затекнати и гости.

Вчера во 19.20 часот, полициски службеници од СВР Куманово извршиле контрола во угостителски објект на улица „Професор Мијаковиќ“ во Куманово. При контролата било констатирано дека објектот работи по дозволеното работно време за угостителски објекти, а во објектот биле затекнати десет гости и сопственикот М.С.(48) од Куманово.

Од страна на Државен пазарен инспекторат објектот бил затворен. По целосно документирање на случајот, против сопственикот ќе биде поднесена кривична пријава за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казнети 230 возачи во Скопје, од кои 42 за брзо возење

Објавено пред

Полицијата вчера казнила 230 возачи во Скопје, од кои 42 за брзо возење, а 36 затоа што немале возачка дозвола.

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.1.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 230 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 36 санкции, 17 мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 24 за користење мобилен телефон.

Изречени се 42 санкции за непочитување на брзината на движење, седум за минување на црвено светло, 33 мерки за непрописно паркирани возила и 11 санкции за неносење заштитна маска.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Македонија

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Објавено пред

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни од тестирани во споредба со претходната недела, покажа извештајот на Институтот за јавно здравје. Во истиот период е забележано зголемување на бројот на оздравени лица за разлика од претходната недела.

Од 11 до 17 јануари биле тестирани вкупно 14.111 лица, со зголемување од 8,4 % во однос на минатата недела.

Регистрирани сe 2.397 нови позитивни случаи од 34 града во државата со намалување од 3,0 % во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи е од Скопје.

Процентот на позитивни од тестирани во периодот на известување се движи од 11 до 19 %, просечно 16 %, што претставува намалување од 3 % во споредба со минатата недела.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 години, а најмал број е регистриран кај децата од 0 до 9 години.

По добиени два негативни теста или со употреба на новиот алгоритам, како оздравени се водат 5.785 лица, кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, 29,7 % повеќе во споредба со минатата недела.

Во периодот на известување пријавени се 79 смртни случаи од 23 града, со зголемување од 6,8 % во однос на минатата недела. Во однос на возраста, 62 лицa биле над 60 години, 13 лица на возраст од 50 до 59 години, 3 лица на возраст од 40 до 49 години и едно лице од 30 до 39 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

25.000 припадници на Националната гарда на проверка поради можна поврзаност со десничарски групи

Официјални претставници на американската одбрана изразија загриженост за можни инсајдерски напади или други видови на закани од редовите на безбедносните...

Свет22 минути

Русите тврдат дека нивната вакцина „Епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор Роспотребнадзор, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија1 час

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ1 час

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет2 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет3 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија3 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет15 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет16 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија17 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија17 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија19 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија22 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија22 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија1 ден

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет2 дена

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Досие