Контакт

Македонија

Врачени уверенијата на новите пратеници

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Во Државната изборна комисија (ДИК), во среда, бea врачени уверенијата за новите пратеници избрани на предвремените парламентарни избори 2016.

Уверенијата им беа врачени на овластените претставници на коалициите и политичките партии кои освоија пратенички места, а не како досега лично на новоизбраните
пратеници.

Според најавите од партиите нема да биде познато кој ќе ја конституира новата Влада до втората половина на јануари.

Деветтиот македонски парламентарен состав ќе има 120 народни избраници. Најмногу мандати освои коалицијата предводена од ВМРО­ДПМНЕ 51, коалицијата предводена од СДСМ има 49 мандати, ДУИ 10, Беса ­ 5, Алијанса на Албанците ­ 3 и ДПА ­ 2. Нема да има народни избраници од дијаспората поради недоволен број гласови.

Се очекува Собранието попладнево да го соопшти датумот на одржување на Конститутивната седница, која треба да биде свикана најдоцна до сабота, 31 декември, на полноќ.

Конститутивната седница, според најавите, ќе ја свика и со неа ќе претседава претседателот на Собранието во заминување Трајко Вељаноски. Нема информација дали на истата седница ќе бидат и избрани претседател и заменици претседатели на Собранието или само ќе бидат верифицирани мандатите на пратениците.

По конституирањето на Парламентот, претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на Владата. Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Доколку не формира влада, мандатот се враќа кај претседателот, а тој го предава на втората партија по број на мандати и постапката се повторува./крај/мф/бб

Македонија

„Од ДУИ плачат зошто е укината функцијата економски директор“: Таравари за реакциите на ДУИ

Објавено пред

Функцијата економски директор е сосема непотребна позиција со која ДУИ ги честеше своите луѓе. Сега ДУИ ѝ забележува на Владата што ќе ги укине и што штеди пари на граѓаните, а и ги раскинува коруптивните врски изградени од ДУИ, пишува министерот за здравство, Арбен Tаравари, откако пратениците на „Европскиот фронт“ на прес-конференција во Собранието го обвинија дека врши психолошки притисок врз директорите на Клиничкиот центар сами да си дадат оставки.

dobivaj vesti na viber

Од ДУИ реагираат и плачат зошто е укината функцијата економски директор во Министерството за здравство, но треба да знаат дека на оваа партија ѝ требаат две работи, вели министерот Таравари.

„На ДУИ ѝ треба добар тим на адвокати да се брани од обвиненијата што ѝ се подготвуваат и да сфати дека барем сега кога е во опозиција, мора да го смени својот коруптивен менталитет“, пишува Таравари.

Прикажи повеќе...

Македонија

Маж се удави во Дојранското Езеро, од чамец скокнал во водата, пливал кратко и исчезнал

Објавено пред

Претпладнево, во 10.10 часот, во СВР Струмица било пријавено дека во Дојранското Езеро се удавил маж. Лицето скокнало во водата од чамец, пливало неколку метри по што се удавило.

dobivaj vesti na viber

„Полициски службеници од ОВР Гевгелија се на местото на настанот. Запознаен е јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес, а повикани се нуркачки екипи за пронаоѓање на лицето“, информираа од СВР Струмица, велат од МВР.

Засега не се соопштува идентитетот на удавениот.

Прикажи повеќе...

Македонија

​​​​​​Левицата: Две години од францускиот предлог, остануваме единствени против бугаризацијата на Македонија

Објавено пред

На 17 јули 2022 година, во вжештена атмосфера на народни протести, од страна на тогашната Влада предводена од пасокизираните квислинзи СДС и антимакедонските ДУИ, незаконски беше прифатен т.н. Француски предлог, со кој патот на Македонија кон Европската Унија беше официјално условен со бугаризација на македонската историја и држава. По Договорот за добрососедство со Бугарија и Преспанскиот договор, со Францускиот предлог Македонија продолжи парче по парче да губи од својата самобитност, подредувајќи ги националните интереси на странски национал-шовинистички и великодржавни апетити, велат од Левица.

dobivaj vesti na viber

„​​​​Новата Влада предводена од ДПМНЕ, исто така, одбива да застане одлучно во одбрана на националните интереси и нема преземено ниту еден чекор за поништување на штетните последици од Францускиот предлог, кој предвидува историски РЕВИЗИОНИЗАМ, менувања на учебници, споделување на државна архива, отворање на фашистички клубови, за на крај, повторно од бугарското вето да зависи продолжувањето на европскиот пат, за кое Македонија се принудува на УСТАВНИ ИЗМЕНИ! Со оглед на историјата на ДПМНЕ на учество во национални предавства и нивната директна улога во задушувањето на народниот револт и протест против Францускиот предлог, како и предизборното ветување на нивниот коалиционен партнер ЗНАМ на Максим Димитривски за внесување на Бугарите во Уставот во првите 200 дена од доаѓањето на власт, Левица останува будно да го следи секој чекор на новата Влада и жестоко ќе се спротистави на било какви обиди за нови национални предавства“, додаваат од партијата.

Како и претходно, и денес Левица повторно укажува дека уставните измени, апсолутно, не гарантираат продолжување на интеграцискиот пат во ЕУ за Македонија!

„Доколку се случат овие измени, повторно ќе се отвори патот за бројни бугарски барања (како што се отворија со Договорот за добрососедство) и Бугарија повторно ќе може да го користи правото на ВЕТО за секое наредно поглавје, а следејќи ја нивната политика повеќе од сигурно е дека во иднина ветото ќе продолжи да биде злоупотребувано. Левица стои на ставот дека евро-интеграциските процеси треба да продолжат, исклучително, преку призмата на внатрешните реформи и Копенхашките критериуми, каде ќе бидеме третирани еднакво, како и останатите земји кои станале дел од европското семејство. ​​​​​ЕУ не смее да дозволи Бугарија да ги злоупотребува интеграциските процеси за реализација на своите империјалистички и шовинистички политики!Како глас на народот во Собранието продолжуваме да ја застапуваме волјата на 80% од Македонците кои се против овој  предлог“, завршуваат од Левица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Маж се удави во Дојранското Езеро, од чамец скокнал во водата, пливал кратко и исчезнал

Претпладнево, во 10.10 часот, во СВР Струмица било пријавено дека во Дојранското Езеро се удавил маж. Лицето скокнало во водата...

Македонија1 час

Претседателката кај пожарите на Серта: Кога ќе престанат огновите, веднаш да го препрочитаме Законот за управување со кризите

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова бара веднаш да се препрочита Законот за управување со кризите и целосно преиспитување на организацијата внатре, со...

Македонија2 часа

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полицијата место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет-шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на времето...

Топ3 часа

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија6 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија7 часа

ЦУК: Oд рани зори се гаснат пожари од земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура8 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет8 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа8 часа

(Фото) Сателитите открија системи „Панцир“ и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион8 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет9 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија19 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија23 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија24 часа

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија24 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија1 ден

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...