Контакт

Спорт

Бразил рутински против Србија, Швајцарија и со реми во осминафинале

Бразил со 2:0 ја совлада репрезентацијата на Србија и ги заврши нивните надежи дека со подвиг можат да влезат во осминафиналето, каде што ќе се Швајцарците како второпласирани по тешкото реми од 2:2 со „отпишаната“, но мотивирана Костарика.
Со овој рез…

Објавено пред

Бразил со 2:0 ја совлада репрезентацијата на Србија и ги заврши нивните надежи дека со подвиг можат да влезат во осминафиналето, каде што ќе се Швајцарците како второпласирани по тешкото реми од 2:2 со „отпишаната“, но мотивирана Костарика.

dobivaj vesti na viber

Со овој резултат, Бразил ќе игра во осминафиналето со Мексико, додека Швајцарците ги очекува тежок европски дуел со Шведска.

Србите почнаа со напади од првата минута знаејќи дека мора да одат на победа, но први во шанса беа Бразилците во 4. минута, кога Нејмар го пронајде Габриел Жесус, кој директно шутираше во Стојковиќ.

Бразил доби удар во 9. минута, кога Марсело, еден од најдобрите леви бекови на светот се повреди и на негово место влезе Филипе Луис.

Србија беше оштетена во 16. минута, кога Миранда го удри Митровиќ во шестнаесетникот, но судијата не досуди ништо. Бразил имаше голема шанса во 25. минута, кога Нејмар и Габриел Жесус имаа одлична двојна акција, но ударот на Нејмар завршува во рацете на Стојковиќ. Во 29. минута, „селесао“ повторно во добра позиција, кога Габриел Жесус влезе во петерецот, но Миленковиќ добро интервенираше.

Во 36. минута по низата шанси за Бразил, Филипе Кутињо повторно покажа колку вреди на теренот, кога совршено го пронајде Паулињо, кој го „префрли“ Стојковиќ за прекрасен гол. До крајот на полувремето, Бразил уште двапати имаше шанси, преку Нејмар и Паулињо.

Србија имаше огромна шанса во 53. минута, кога Љаиќ тргна во контра и одигра двојно со Митровиќ, но Касемиро интервенираше.

Србија „притисна“ и почесто се наоѓаше во гол-шанса. Во 61. минута, Тадиќ ја уфрла топката во шестнаесетник, Алисон интервенира, но Митровиќ со глава го погодува Тијаго Силва во нозе. Тадиќ повторно го пронаоѓа Митровиќ во 65. минута, но напаѓачот шутира директно во рацете на Алисон.

По пропуштените шанси, следуваше казната. Нејмар изведува корнер во 68. минута, а Тијаго Силва е највисок во скокот и Бразил води со 2:0.


Костарика покажа дека не „залутала“ на Мундијалот, откако успеа да извлече 2:2 реми против Швајцарците. Тимот од Централна Америка „притисна“ на стартот на мечот без оптоварување од резултатот и имаше две добри шанси во првите десетина минути.

Швајцарија прва дојде во водство во 31. минута, кога по нафрлањето на Шаќири, Џемали ја „кова“ топката во голот за 1:0.  Костарика се враќа со гол во 56. минута преку Вастон, кој постигнува гол по нафрлањето од корнер на Кемпбел.

По ова следуваше драматична завршница на мечот. Прво во 88. минута, Јосип Дрмиќ носи водство за Швајцарија, пред Брајан Руиз со гол од пенал во 93. минута да го постави конечниот резултат.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Драконска казна во Холандија – клуб исфрлен од првата лига

Објавено пред

На фудбалскиот клуб Витезе му беа одземени 18 бодови, по што и официјално испадна од првата холандска лига, соопшти Фудбалскиот сојуз на Холандија (КНВБ).

dobivaj vesti na viber

„Независниот комитет за лиценцирање на КНВБ му изрече санкција на Витезе од минус 18 бодови. Клубот од Арнем ја доби оваа казна затоа што повеќепати не ги исполнуваше барањата од прописите за лиценцирање играчи во подолг временски период“, се вели во соопштението на КНВБ.

Витезе сега има минус еден бод и автоматски го загуби прволигашкиот статус на четири кола пред крајот на првенството.

Најголемиот успех во историјата клубот од Арнем го постигна во сезоната 2016/17 кога го освои Купот на Холандија.

Последен пат Витезе играше во Европа во сезоната 2021/22, кога беа елиминирани од подоцнежниот освојувач Рома во осминафиналето на Конференциската лига.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бакс без Јанис во првото коло од плеј-офот

Објавено пред

Милвоки Бакс се соочува со значителен проблем пред почетокот на плеј-оф серијата во која ривал ќе им биде Индијана Пејсерс. Бакс нема да може да смета на Јанис Адетокумбo.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесе Шамс Чаранија, Адетокумбо ќе мора да паузира од две до четири недели поради повредата на потколеницата со која се здоби на натпреварот против Бостон Селтикс.

Овие првични проценки за повреди секако значат дека Адетокумбо сигурно ќе го пропушти првото коло од плеј-офот и натпреварите со Индијана.

Плеј-офот за Бакс започнува ноќта помеѓу недела и понеделник, а тие се домаќини во првиот натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ивановиќ ќе добие отказ во Басконија

Објавено пред

Кошаркарите на Басковнија, вечерва (20.30 часот) го играат решавачкио натпревар во Евролигата. Доколку го победат Виртус ќе играат во плеј-оф против Реал Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Прашање е дали пласманот во плеј-офот може да ја спаси сезоната, бидејќи Басконија „виси“, кога е во прашање плеј-офот во домашното првенство. Во шпанското првенство се на прагот на плеј-офот.

Шпанските медиуми пишуваат дека Душко Ивановиќ би можел да ја напушти Басконија. Црногорскиот тренер го одработува четвртиот мандат во клубот. Пристигна во текот на сезоната од Црвена звезда.

Замена за Ивановиќ би требало да биде актуелниот тренер на Гран Канарија, Јака Лаковиќ, кој има клаузула во договоорт дека може да замине во тим што настапува во Евролигата.

Локалниот медиуми, „Ла Провинсија“ наведува дека Лаковиќ е првиот избор на баскискиот тим за следната сезона. Овој извор пишува дека Басконија ќе треба да плати одредена сума за да го нагажира Лаковиќ.

Лаковиќ лани со Гран Канарија го освои Еврокупот, претходно тој беше тренер на Улм.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

(Видео) Понудата на Мицкоски за коалицирање е знак на слабост, рече Пендаровски

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва од Бутел рече дека е легитимно и дека е демократски избор секој да коалицира...

Македонија10 часа

Ковачевски до Мицкоски: На Македонија и е потребно национално единство за интеграција во ЕУ, а не за мораториум

Вчера, Мицкоски зборуваше за некакво македонско единство и за мораториуми. За жал, се повеќе и повеќе луѓе сфаќаат дека единствен...

Македонија10 часа

(Видео) Силјановска -Давкова: Пендаровски на многу закони, а и на најважниот, Кривичниот законик не стави вето

„Осум години претседателот повикува на ветинг. Тоа значи или генерален реизбор или пак другата форма на ветинг, кога треба да...

Македонија10 часа

Мицкоски: Државата е украдена од народот од страна на ДУИ и нивните измеќари СДС

Многу е важно да споменеме што ни се случуваше изминативе 6 и половина години, грабеж, понижување, срам и да не...

Македонија15 часа

Спречени 3.000 вработувања и унапредувања предложени од техничката Влада

Управниот суд ги поништи решенијата за вработување и унапредување на над 3.000 вработени во Министерството за финансии и јавниот сектор...

Македонија15 часа

Македонската армија ѝ се заблагодари на Норвешка со знамето на Исланд

Од Армијата на Македонија ги измешаа знамињата на Норвешка и Исланд. Во благодарноста на „Фејсбук“ триесетина минути стоеше, наместо норвешкото,...

Македонија16 часа

Приведено уште едно лице за кражбата на сефот во Црниче

Приведено е уште едно лице за кражбата на сеф од маркет во Црниче. Од МВР информираа дека вториот приведен е...

Македонија18 часа

„Рекет“ не е расчистен, барам фер шанса за да ја докажам својата невиност, Заев беше човекот што комуницира директно со сите, вели Бојан Јовановски

Бојан Јовановски, денеска, во Кривичниот суд предаде барање за повторување на кривичната постапка за предметот „Рекет“, во кој како првообвинет...

Македонија20 часа

МОН известило дека деновите на изборите ќе се одработуваат во две саботи, а на 15 јуни и часовите пропшуштени поради самитот на ОБСЕ

Министерството за образование и наука (МОН) ги известило училиштата дека неработните денови на одржување на изборите ќе се одработат во...

Свет21 час

САД ставија вето на приемот на Палестина во ОН

Соединетите Американски Држави ставија вето на нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации „Државата Палестина да биде прифатена како...

Свет21 час

Небензја: Америка го крши духот на Палестинците, ги принудува да му се покорат на Израел

САД, кои ја блокираа резолуцијата за Палестина во Советот за безбедност на ОН, се обидуваат да ја скршат волјата на...

Македонија22 часа

Мицкоски: Преземам иницијатива за создавање национално единство, и запирање на сите напади кон Левицата и ЗНАМ, државата е одземена од народот

„ВМРО-ДПМНЕ – ВМРО Демократска партија за македонско национално единство, тоа е многу силно име, кое не само заради историското ВМРО...

Македонија22 часа

Маричиќ: Оваа Влада ги покачи пензиите 50 проценти и ветуваме дека во наредниот мандат просечната пензија ќе биде од 500 евра

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде...

Свет22 часа

Си-ен-ен: Остин разговараше со Галант пред нападот на Иран, Вашингтон не ја поддржува оваа акција

Американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин, разговараше во четвртокот со израелскиот министер за одбрана, Јоав Галант, за „регионалните закани и...

Свет22 часа

Трамп: Опстанокот на Украина е важен за САД

Доналд Трамп рече дека опстанокот на Украина е важен за Соединетите Американски Држави. Поранешниот претседател поголемиот дел од својата објава...

Свет22 часа

(Видео) Светските медиуми: Израелски проектил го погоди Иран

Израел го нападна Иран, јавуваат светските медиуми. Ројтерс цитираше изјава од три лица запознаени со ова прашање, додека иранските државни...

Македонија1 ден

(Видео) Силјановска -Давкова: На 9 мај ќе го славиме Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, но ќе славиме и за Македонија

„На 9-ти мај ќе го прославуваме Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа! На 9-ти мај, ќе ја...

Македонија1 ден

Мицкоски: Повикувам на обезбедување на македонско национално единство, обзнанувам мораториум и запирање на сите напади кон партиите Левица и ЗНАМ

Нашето име е ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО – демократска партија за македонско национално единство. Тоа е многу силно име, кое не само...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Со Мицкоски и ДПМНЕ е можно само враќање назад во изолација и режим, далеку од Европа

Со Мицкоски и ДПМНЕ е можно само враќање назад во изолација и режим, далеку од Европа, рече претседателот на СДСМ,...

Македонија1 ден

(Видео) „Мицкоски на чист бугарски јазик му кажа на Борисов дека го поддржува договорот“, рече Пендаровски во Виница

Како дел од изборната кампања, кандидатот за претседател Стево Пендаровски попладнево беше меѓу граѓаните на општина Виница. На прашање на...