Контакт

Спорт

НБА-лигата може да го казни Ентони Дејвис

Центарот на Њу Орлеанс Пеликанс, Ентони Дејвис, може да биде казнет од страна на НБА лигата, поради барањето за трејд во друг тим. Информацијата, дека Дејвис побарал од Пеликанс да биде разменет во некој друг клуб, на новинарите им ја соопштил неговиот менаџер Рич Пол. Претставник на НБА, изјаил дека лигата ќе го истражи овој […]

Објавено пред

Центарот на Њу Орлеанс Пеликанс, Ентони Дејвис, може да биде казнет од страна на НБА-лигата поради барањето размена во друг тим.

dobivaj vesti na viber

Информацијата дека Дејвис побарал од Пеликанс да биде разменет во некој друг клуб на новинарите им ја соопштил неговиот менаџер Рич Пол. Претставник на НБА изјавил дека лигата ќе го истражи овој случај.

Претходно, челниците на Пеликанс побарале од НБА-лигата помош по изјавите на Леброн Џејмс дека би сакал да игра во ЛА Лејкерс заедно со Дејвис.

Пеликанс во понеделникот се огласи со соопштение во кое изрази жалење поради одлуката на Дејвис. Сите медиуми во САД ги посочуваат Лејкерси како следна станица во неговата кариера.

Рокот за размена на играчи во НБА-лигата истекува на 7 февруари. ЛА Лејкерс наводно бил подготвен во Њу Орлеанс да ги испрати Лонз Бол, Кајл Кузма, Ивица Зубац и правата на првиот пик на годинешниот драфт.

Според шпекулациите, Пеликанс би сакал размена со Бостон Селтикс, но таа понуда би можел да ја добие дури за неколку месеци. Во Њу Орлеанс има малку простор за маневар бидејќи има десет дена да скова стратегија од која ќе добие најмногу за Дејвис.

Ентони Дејвис сезонава на 41 натпревар има просек од 29,3 поени, 13,3 скока и 4,4 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бензема утна пенал, заврши совршената серија на Реал Мадрид

Објавено пред

Реал Мадрид одиграа само 1:1 со Осасуна на „Сантијаго Бернабеу“, ставајќи крај на совршениот старт на сезоната за „кралевите“, резултат кој ги израмнува со Барселона на врвот на табелата во Ла лига.

dobivaj vesti na viber

Без повредениот Тибо Куртоа на голот, Реал поведоа во финишот на првото полувреме, кога во 42. минута, Винисиус Жуниор стрелаше по асистенцијата на Давид Алаба, но незгодниот противник успеа да израмни преку Кике Гарсија во 50. минута.

Сепак, „кралевите“ го имаа мечот во своите раце, кога во 78. минута, Унаи Гарсија доби црвен картон, а беше досуден пенал за домаќините. Меѓутоа, Карим Бензема, неверојатно по третпат во својата кариера не успеа да даде гол од пенал на Осасуна, откако ја погоди пречката. Бензема мислеше дека ја поправил грешката во 81. минута со гол, меѓутоа тој беше поништен поради офсајд.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-42409”));

Standings provided by SofaScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Српската „врска“ проработе, Јуве, конечно, со убедлива победа

Објавено пред

Јувентус стигна до 3:0 победа над Болоња во меч од 8. коло во италијанската Серија А, во досега најубедлив меч за тимот на Масимилијано Алегри, по трите меча без победа во домашниот шампионат.

dobivaj vesti na viber

До победата, овојпат, ги предводеше српското дуо Душан Влаховиќ-Филип Костиќ. Прво, Влаховиќ му асистираше на Костиќ во 24. минута за водство од 1:0, резултат со кој се отиде на пауза, по што во 59. минута, самиот Влаховиќ зголеми на 2:0 по асистенцијата на Вестон Меккени. Победата беше потврдена во 62. минута преку Аркадијуш Милик.

Со победата, Јувентус се искачи на седмото место на табелата со 13 поени, седум зад лидерите во Италија, Наполи и Аталанта, додека Болоња по вториот пораз во низа под новиот тренер Тијаго Мота, се наоѓаат на 17. место со само 6 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-42415”));

Standings provided by SofaScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Луд камбек на Сосиедад во Џирона – од 3:2 до 3:5 за 19 минути!

Објавено пред

Реал Сосиедад стигна до неверојатна 5:3 победа на гостувањето кај Џирона во еден од најлудите мечеви во досегашниот тек на шпанската Ла лига за, конечно, да сврзат две победи во новиот шампионат.

dobivaj vesti na viber

Гол-серијата започна во 8. минута кога Александер Сорлот ги донесе гостите во водство, но Џирона успеа да се врати со два гола преку Родриго Рикелме (23.) и Арнау Мартинез (27.), пред Норвежанецо Сорлот во 42. минута да осигура на одмор да се отиде со нерешен резултат, 2:2.

Џирона повторно дојде во водство во 48. минута преку Виктор Кастелјанос, пред да почне неверојатниот камбек на баскискиот клуб. Браис Мендез во 63. минута израмни на 3:3, за пет минути подоцна Мартин Зубаменди да ги донесе Сосиедад во водство, а Такефуса Кубо во 85. минута ги осигура трите поени за Сосиедад.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-42409”));

Standings provided by SofaScore

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ7 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет11 час

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија13 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија16 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија17 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија17 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион20 часа

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет20 часа

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија1 ден

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет1 ден

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион2 дена

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија2 дена

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија2 дена

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...

Македонија2 дена

(Видео) Петровска: Поддршка од 78 милиони долари од САД за развој на Армијата

Ја добивме веста за сојузничка поддршка од вкупно 78 милиони долари кои ќе се насочат во проектите потребни да ги...

Регион2 дена

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради...

Европа2 дена

„Гаспром“: Од гасоводот истече гас колку што и’ треба на Данска за три месеци

Портпаролот на гасниот гигант „Гаспром“, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри...

Македонија2 дена

Аферата „Броило“ ќе открие фирми блиски до власта кои правеле милиони во време на кризи, најави опозицијата

Додека стандардот на граѓаните пропаѓа со секој нов ден од кризите, некој дебело профитира и се богати.Тоа ќе го открие...

Економија2 дена

СДСМ: Во март пензиите ќе се зголемат за нови шест проценти

Се очекува наредното зголемување на пензиите во март идната година да изнесува околу 6 проценти, со што пензиите во период...

Македонија2 дена

Пендаровски во Бугарија ќе се сретне со Радев и Урсула фон дер Лаен

Претседателот Стево Пендаровски, по покана на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, денес во Софија ќе присуствува на церемонијата по...