Контакт

Спорт

Кро Кап против Френк Мир на 25 септември

Објавено пред

Мирко Филиповиќ попознат како Кро кап на залез на својата кариера во ултимејт фајтинг ќе ја има во сабота можеби најтешката борба досега, против двократниот УФЦ шампион Френк Мир.

Мирко Филиповиќ попознат како Кро кап на залез на својата кариера во ултимејт фајтинг ќе ја има во сабота можеби најтешката борба досега, против двократниот УФЦ шампион Френк Мир. Мирко не е во онаа форма во која беше во своите најдобри денови, и во последните борби повеќе пати рингот го напушта како поразен отколку со крената глава. Но Кро кап е еден и сеуште важи за голем нокаутер. Тоа го признава и Френк Мир кој пред мечот изјави дека доволен е еден момент на невнимание за Филиповиќ да го испрати во царството на соништата. Затоа Мир со полна доза внимание влегува во мечот со познатиот хрватски борец. Во истата вечер подеднакво внимание привлекува борбата помеѓу Бразилецот Антонио Рожерио Ногуеира од Бразил и момчето кое се пробива во УФЦ Рајан Бадер, непоразен во 11 борби во ММА и четири во УФЦ. крај/ап/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Владимир Кличко спасен од запален брод

Објавено пред

Поранешниот светски боксерски шампион Владимир Кличко беше спасен од запален брод, каде што беше со семејството и пријателите.

Тој денес на својот твитер-профил напиша: „Внимавајте што сакате“ велејќи дека посакал малку адреналин и, како што вели, судбината буквално го сфатила, па неговото патување со брод во неделата вечерта завршило со евакуација, во која учествувале пожарникари и крајбрежна стража.

„Не грижете се – сите сме добро“, додаде Кличко.

Прикажи повеќе...

Спорт

Раниери ја посакува клупата на Њукасл

Објавено пред

Клаудио Раниери имал желба да ја преземе менаџерската функција во Њукасл објави „Скај Спорт“. Раниери е без работа откако ја напушти Рома.

Клаудио Раниери творецот на чудото од Лестер, дел од минатата сезона ја мина на клупата на Фулам во Премиер лигата, а потоа се пресели во Рома. Со екипата од Рим не успеа да избори пласман во Лигата на шампионите.

Сега тој изразил желба повторно да работи во Премиер лигата и тоа во Њукасл. Овој клуб доби нови сопственици, а од вчера е без тренер откако си замина Рафа Бенитез.

Покрај Раниери со клупата на Њукасл се поврзуваат уште неколку имиња, а според италијанските медиуми прв фаворит е Жозе Мурињо. Покрај Португалецот се шпекулира и со имињата на Микел Артета кој му е асистент на Пеп Гвардиола во Манчестер сити, поранешниот тренер на Милан Џенаро Гатузо и поранешниот тренер на Челси Авран Грант.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милинковиќ-Савиќ се согласил на трансфер во ПСЖ

Објавено пред

Српскиот репрезентативец Сергеј Милинковиќ-Савиќ ги договорил личните услови со Пари-Сен Жермен. „Калчомеркато“ тврди дека СМС ќе потпише петгодишен договор вреден 25 милиони евра.

Истиот извор наведува дека фудбалерот и неговиот менаџер Матеја Кежман ги договориле условите и дека трансферот ќе биде официјализиран кога клубовите ќе се договорат за обесштетувањето.

Претседателот на Лацио, Клаудио Лотито, ја одбил првата понуда од 55 милиони евра. Се претпоставува дека трансферот ќе изнесува над 70 милиони евра, со што СМС би станал најскапиот српски фудбалер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Здравствениот инспекторат побара проверка на стручноста на лекарите за смртта на родилката

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзори во сите здравствени установи каде што била лекувана родилката од...

Македонија1 час

(Видео) Арсовски: Советник од ДУИ незаконски гради бетонска база во Охрид

Безвластието и самоволието на локалните шерифи во Охрид е само слика и прилика од владеењето на Зоран Заев и СДСМ,...

Македонија3 часа

Кавадарчани фалсификувале американски долари, обвинение против 12 лица, меѓу кои и вработени во банка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт за фалсификување американски долари. Од Обинителството информираат дека обвинението се однесува на 12...

Македонија4 часа

Поднесено е обвинение против Ел Чека

Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинение против Ел Чека за, како што се наведува, продолжено кривично дело – неовластено прислушување...

Македонија4 часа

Финансиската полиција спроведе акција во скопско Љуботен, жителите вознемирени

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде што со помош на припадници на МВР се врши...

Свет6 часа

Иран: САД го затвори патот на дипломатијата засекогаш

Техеран порача дека со воведувањето на нови американски санкции кон ирански претставници значи постојано затворање на патот на дипломатијата меѓу...

Свет6 часа

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од Парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе...

Македонија21 час

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ22 часа

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија22 часа

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија1 ден

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија1 ден

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ1 ден

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион1 ден

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион1 ден

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион1 ден

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет1 ден

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија2 дена

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ2 дена

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Досие