Контакт

Спорт

Венгер суспендиран на еден натпревар

Објавено пред

Поради вербален напад врз судијата по завршувањето на натпреварот со Сандерленд, менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер, најверојатно ќе биде суспендиран на еден натпревар.

Поради вербален напад врз судијата по завршувањето на натпреварот со Сандерленд, менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер, најверојатно ќе биде суспендиран на еден натпревар.

Венгер по завршувањето на мечот упати жестоки критики кон четвртиот судија Мартин Еткисон. Менаџерот на Арсенал беше лут затоа што Сандерленд израмнувачкиот гол го постигна во 95 минута.

Фудбалската асоцијација на Англија го испита целиот случај и на Венгер му одреди суспензија од еден натпревар и парична казна од 8.000 фунти.

Венгер може да ја прифати суспензијата или истата да ја обжали до 23 септември. Доколку Венгер на ја прифати казната, тогаш го очекува постапка пред Дисциплинската комисија и во тој случај санкциите можат да бидат уште поригорозни. крај/ап/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џеко ги „реши“ Болоња во финишот, Наполи се „прошета“ во Лече (видео)

Објавено пред

Болоња не успеа да ја продолжи серијата без пораз во Серија А, откако Един Џеко во 94. минута од мечот на „Ренато Дал’Ара“ во ситуација кога Рома беше со играч помалку погоди за 2:1 победа. Наполи пак, го заддржува темпото со убедлива 4:1 победа во „јужњачкото дерби“ со Лече.

Овојпат не помогна ниту инспирацијата од тренерот Синиша Михајловиќ, кој е на лекување за леукемија. Александар Коларов во 49. минута ги донесе гостите во водство, пред Никола Сансоне само пет минути подоцна да израмни на 1:1 со гол од пенал.

Џанлука Манчини доби црвен картон во 85. минута, зголемувајќи ги надежите на Болоња дека можат да стигнат и до победа, но на сцена стапи босанскиот „дијамант“ Џеко, кој ги казни во последните секунди од мечот.

Лацио пак, предводен од новото засилување Фернандо Љоренте и неговите два гола, стигна до 4:1 победа над Лече.

СЕРИЈА А, 4.КОЛО

Сасуоло – СПАЛ 3:0

Болоња – Рома 1:2

Лече – Наполи 1:4

Сампдорија – Торино 1:0

Прикажи повеќе...

Спорт

„Чеканите“ гo примораа Јунајтед на нова „капитулација“ (видео)

Објавено пред

На Манчестер јунајтед не им оди во новата сезона. Ова треба да биде сосема јасно на сите навивачи откако „ѓаволите“ доживеаја незгоден 2:0 пораз од Вест хем во шестото коло во Премиер лигата, втор пораз оваа сезона кој ги остава на осмото место на табелата со осум поени, дури 7 зад лидерите Ливерпул, кои имаат и меч помалку.

По неубедливата 1:0 победа над Астана во Лигата на шампионите, Оле Гунар Солскјер го постави својот најсилен тим во игра, но ниту тоа не беше доволно за победа.

Андриј Јармоленко во 44. минута успеа да ја искористи катастрофалната реакција на одбраната на тимот, предводена од Хери Мегвајр за да донесе водство за „чеканите“, пред во 84. минута, Арон Кресвел со прекрасен гол од слободен удар да ги постави конечните 2:0.

Во вториот неделен дуел пред дербито Челси-Ливерпул, Кристал Палас прими гол во 95. минута од мечот од Вулверхемптон за 1:1 реми.

ПРЕМИЕР ЛИГА, 6.КОЛО

Вест хем – Манчестер јунајтед 2:0

Кристал палас – Вулверхемптон 1:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Фетел предводеше 1-2 триумф на Ферари во Сингапур, нема подиум за Мерцедес!

Објавено пред

Себастијан Фетел стигна до својата прва победа од Белгиското ГП минатата сезона, откако со тактичко влегување во боксот заврши пред освојувачот на пол-позицијата, неговиот колега Шарл Леклер и Макс Ферстапен во Ред бул, оставајќи ги шампионите Мерцедес без подиум – Хамилтон беше четврти, а Ботас петти.

Ова е прва победа на Германецот оваа сезона, откако беше во сенка на својот колега Леклер на последните две трки, но и рекорден петти триумф на Марина Беј патеката и вкупно 58. победа во кариерата на четирикратниот светски шампион.

Клучниот момент на трката секако беше влегувањето во боксот, кога Фетел успеа да излезе пред лутиот Леклер на патеката, во помалку сомнителна одлука на Ферари.

Возачите на Мерцедес на крајот се бореа само за место на подиумот, кое не го добија. Светскиот шампион Хамилтон загуби доста позиции, но во финишот на трката имаше свежи гуми за напад, но на крајот не успеа да го помине Ферстапен пред него.

Шестото место отиде кај вториот возач на Ред бул, Александер Албон, по што следуваа Лендо Норис (Мекларен), Пјер Гасли (Торо росо), Нико Хилкенберг (Рено) и Антонио Џовинаци (Алфа Ромео).

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од...

Македонија6 часа

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион6 часа

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ7 часа

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа8 часа

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Култура18 часа

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија24 часа

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ1 ден

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ1 ден

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ1 ден

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет1 ден

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет1 ден

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ1 ден

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ1 ден

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет1 ден

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија2 дена

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата2 дена

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ2 дена

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија2 дена

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Досие