Контакт

Спорт

Сигурни победи на Реал, Осасуна и Билбао

Објавено пред

Сигурни победи на домашните екипи на првите три натпревари од четвртото коло во Примера дивизија.

Сигурни победи на домашните екипи на првите три натпревари од четвртото коло во Примера дивизија.

Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабе“ со три гола во мрежата го испрати Еспањол. Роналдо во првиот дел погоди од сомнително досуден пенал, во второто полувреме победата на Реал ја потврдија Игуаин и Бензема. Екипата на Еспањол натпреварот го заврши со двајца играчи помалку, исклучени беа Галан и Форлин, кај Реал поради два жолти картони патот во соблекувалната му беше покажан на Пепе.

Идентична победа од 3:0 забележа и екипата на Атлетик Билбао во дуелот со Мајорка. На „Сан Мамеш“, головите за Атлетик ги постигнаа Давид Лопез, Сан Хозе од пенал и Перез. Во Памплона, Пандијани, Аранда и Камуњас беа прецизни, а Осасуна го совлада Реал Сосиедад со 3:1. Почесниот гол за гостите го постигна ветеранот Раул Тамудо.

Вечерва во Примера на програмата се нови четити натпревари:

Барселона-СпортингСарагоса-ХеркулесАлмерија-ЛевантеВаленсија-Атлетико Мадрид.крај/ап/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Го нема Нејмар, тука е Чупо-Мотинг – ПСЖ со лесна победа над Тулуз (видео)

Објавено пред

Томас Тухел повторно реши да го изостави Нејмар од тимот на Пари Сен-Жермен додека траат шпекулациите (и преговорите) за неговата иднина, но тоа не му пречеше на францускиот шампион да стигне до убедлива 4:0 победа над Тулуз, откако го скршија отпорот на противникот во второто полувреме.

Максим Чупо-Мотинг ја искористи својата шанса и во 50. минута ги донесе домаќините до водство, а само шест минути подоцна Гонсалвес си постигна автогол.

Во 69. минута, Анхел ди Марија можеше да си дозволи да биде непрецизен од белата точка, за во 75. минута Чупо-Мотинг да го постигне својот втор гол. Во 83. минута, Маркињос ги постави конечните 4:0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гризман како „кралот“ Леброн – Барселона го декласираше Бетис (видео)

Објавено пред

И без повредените Лионел Меси и Луис Суарез, Барселона стигна до убедлива 5:2 победа над Реал Бетис на „Ноу Камп“, каде што свое шоу имаше новата ѕвезда на Блауграна, Антоан Гризман.

Првично, имаше „шок“ за домаќините, откако Набил Фекир во 15. минута го замолче „Ноу Камп“ за водство на клубот од Севилја, но потоа на сцена стапи Гризман. Французинот прво во 41. минута израмни на 1:1, пред со фантастичен втор гол по пет минути во второто полувреме да го најави супер-пресвртот.

По постигнувањето на голот, Гризман доби конфети и го симулираше својот идол, НБА мега-ѕвездата Леброн Џејмс за интересна прослава.

Ова како да го крена духот на домашниот тим, и само шест минути подоцна (56. минута) Карлес Перез зголеми на 3:1, за во 60. минута Жорди Алба да ја најави катастрофата на Бетис за 4:1. Во 77. минута, замената Артуро Видал начека шанса да зголеми на 5:1, иако само две минути подоцна Лорен да намали на 5:2.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гол-шоу на „Олимпико“ – Рома и Џенова со трилер 3:3 реми (видео)

Објавено пред

Рома и Џенова одиграа трилер натпревар во првото коло од Серија А, откако на „Олимпико“ домаќините трипати поведуваа, но упорните гости трипати успеваа да израмнат.

Лацио беше сигурен против Сампдорија (0:3), Аталанта од 2:0 го „сврте“ резултатот за 3:2 победа над СПАЛ, додека и со Синиша Михајловиќ покрај нив, Болоња успеаја да одиграат само 1:1 на гостувањето кај Верона.

Ченгиз Ундер уште во шестата минута ја донесе „волчицата“ во водство, но седум минути подоцна Андреа Пинамонти израмни на 1:1. Един Џеко по половина час игра повторно стрелаше за Рома, но во 43. минута со гол од пенал на Кришито, Џенова повторно израмни. Александар Коларов на почетокот на второто полувреме повторно донесе предност за Рома, но Кристијан Куаме во 70. минута од мечот ја покажа упорноста на Џенова, за која во составот не беше Горан Пандев.

Лацио немаше вакви проблеми со вториот клуб од Џенова, Сампдорија, победувајќи со 3:0 на гости благодарение на двата гола на Чиро Имобиле и едниот на Хоакин Кореа.

СЕРИЈА А, 1.КОЛО

Рома – Џенова 3:3

Каљари – Бреша 0:1

Сампдорија – Лацио 0:3

СПАЛ – Аталанта 2:3

Торино – Сасуоло 2:1

Верона – Болоња 1:1

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

Унгарски државјанин почина во автобус на излез од земјава

Синоќа од Итната медицинска помош било пријавено дека во автобус на граничниот премин Табановце на излез од земјава починал Ф.С.(71)...

Македонија17 часа

Сугарески: Нема вмешани функционери на СДСМ во ,,Рекет”

Остануваме посветени на заложбата од Декларацијата што ја донесовме за борба против криминал и корупција, комуникацијата во партијата е одлична...

Македонија17 часа

(Видео) Арсовски: Кога ќе биде повикан Заев во обвинителството?

,,Зоран Заев и целото раководство на СДСМ се во длабок очај. Откако Јавното обвинителство и продолжената рака на Зоран Заев,...

Македонија18 часа

Ветрот го шири пожарот кај Опеница, кризниот штаб бара решение

Поради сериозноста на ситуацијата заседава Кризниот штаб на Општина Охрид кој бара решение како да се изгасне пожарот кој се...

Топ19 часа

Ресенчанец со фалц диплома станал полицаец, се запишал на факултет и го унапредиле во инспектор

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Ш.(38) од село Асамати, Ресенско, поради „фалсификување исправа“, казниво по член 378 став1 од...

Свет19 часа

Трамп размислува да ја повика Русија на следниот Самит Г7

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во Бијариц дека е „можно“ тој да ја покани Русија да се врати на годишниот...

Свет19 часа

НАСА објави вознемирувачки снимки од пожарите кои ги уништуваат ,,белите дробови” на светот

Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонија која се нарекува...

Европа21 час

Уапсени 68 учесници на протестот против Самитот Г7 во Франција

Француските власти соопштија дека уапсиле 68 лица кои учествувале на напнатиот протест во близина на Бијариц, каде се одржува самитот...

Регион21 час

Вучиќ: Пред Србија е тешка есен и компликувана зима

Српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ Пинк изјави дека не може да ги толкува или да зборува за важноста на...

Спорт21 час

Ѓоковиќ: Мојата сопруга е помоќна од мене – секогаш пишува нешто

Новак Ѓоковиќ во ново интервју пред САД опен во Њујорк, последниот гренд слем од сезоната, се отвори за својот личен...

Македонија21 час

Прв рок за упис на скопскиот универзитет на 29 и 30 август

Првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје е...

Спорт22 часа

Ковалев го „здроби“ Јарди во 11. рунда, сега го сака Канело (видео)

Шампионот Сергеј Ковалев го „уништи“ британскиот предизвикувач Ентони Јарди со нокаут во 11. рунда од нивниот меч за ВБО титулата...

Свет1 ден

Над 1 600 нови пожари во Амазонија, на терен испратени 44 илјади војници

Над 1 600 нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, поради што на тарен се испратени авиони како и...

Македонија2 дена

ЗНМ и СЕММ бараат медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба...

Македонија2 дена

(Видео) Заев се надева дека со опозицијата консензуално ќе го донесат законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино...

Свет2 дена

Во пожар на Алјаска изгореа 51 куќа и три згради

Шумски пожар којшто гори северно од Анкорејџ, Алјаска, уништи 51 куќа и три деловни згради, соопштија властите. Уништени се и...

Европа2 дена

Макрон апелираше за помош за сузбивање на пожарите во Амазонија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили...

Македонија2 дена

(Видео) Заев ќе тужи за клевета по објавата на записникот за случајот „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска oд Прилеп најави тужба за клевета, повикувајќи го обвинителството да ја потврди веродостојноста на записникот кој...

Регион2 дена

Во Словенија просечната плата изнесува 1.108 евра

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра, што е за 0,8 проценти пониска од просечната...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Досие