Контакт

Спорт

Валенсиен на пенали го победи Ним

Објавено пред

Одиграни се првите три средби од шестнаесетина финалето во Францускиот Лига куп. Пласман во следната рунда изборија Валенсиен, Ајачио и Лориен.

Одиграни се првите три средби од шестнаесетина финалето во Францускиот Лига куп. Пласман во следната рунда изборија Валенсиен, Ајачио и Лориен.

Валенсиен за пласман меѓу најдобрите шеснаесет мораше да изведува пенали против второлигашот Ним. Домаќинот поведе со 1:0, Валенсиен до изведување на пенали го донесе Мирин кој постигна гол во 90-та минута. По изведувањето на ударите од 11 метри, Валенсиен победи со 5:4.

Лориен ја доби прволигашката пресметка против Брест со 1:0. Ајачио на Корзика избори лесен пласман во осминафиналето, откако со 3:0 го победи Ле Авр.

Останатите натпревари од шестнаесетитна финалето во Францускиот Лига куп ќе се одиграат вечерва.крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мидлтон го реши победникот – Милвоки славеа против Далас

Објавено пред

Милвоки Бакс забележаа победа над Далас Маверикс 112:109, во дербито на вечерта, во НБА лигата. Блескаа првите ѕвезди на двата тима, Јанис Адетокумбо и Лука Дончиќ, но мечот го реши Крис Мидлтон, кој во финишот погоди две тројки и реализираше две слободни фрлања.

Милвоки имаа предност од седум поени по првиот период, во вториот ја достигнаа највисоката разлика од 14 поени, а на полувреме негативата на Далас изнесуваше осум коша.

Далас се вратија во третиот период, се доближија на поен негатива, но Бакс со серија од осум коша, повторно се одлепија. На две минути до крајот Далас, благодарени на Дончиќ и Коли-Стајн, успеаја да стигнат до водство 103:105, но тогаш на сцена стапи Мидлтон кој постигна осум поени во низа.

На крајот Брук Лопез погоди едно од двете слободни, а Далас не успаја да постигнат тројка за продолжение.

Адетокумбо мечот го заврши со 31 поен и 9 скока, Мидлтон имаше 25 поени, 8 скока и 6 асистенции, а Лопез забележа по 11 поени и скокови.

Дончиќ го предводеше Далас со 28 поени, 9 скока и 13 асистенции.Резултати:

Бостон-Орландо 120:97
Кливленд-Њујорк 106:103
Оклахома-Чикаго 127:125
Јута-Атланта 112:96
ЛА Лејкерс-Њу Орлеанс 112:95
Сакраменто-ЛА Клиперс 100:138

Прикажи повеќе...

Спорт

Харден: Без навреда, јас сум елитен играч, лидер, соиграч, сакам да се борам за титулата

Објавено пред

Џејмс Харден по 10 години го напушти Хјустон. „Брадата“, кариерата ќе ја продолжи во Бруклин Нетс.

Харден во финишот на минатата сезона кажа дека повеќе не сака да го носи дресот на Хјустон и побара да биде разменет во тим што има шампионски амбиции.

„Не сакав никого да навредам. Само кажав дека овој тим не може да се бори за титулата. Во овој момент од кариерата тоа е она што го сакам јас“, рекол Харден, истакнувајќи дека е елитен играч.

„Јас сум елитен играч, елитен лидер и елитен соиграч“.

Двократниот МВП во лигата ги минал медицинските прегледи во Бруклин, но се уште не тренирал со новите соиграчи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лацио е „кралот“ на Рим!

Објавено пред

Лацио со 3:0 ја уништи Рома во големото римско дерби со кое со отвори 18-тото коло во Серија А за да се доближи на само три поени од својот вечен ривал на табелата во Италија.

Во фуриозни први дваесетина минути, Лацио успеа да стигне до 2:0 водство со головите на Чиро Имобиле во 14. минута и на Луис Алберто во 23. минута за предност која потоа не ја испуштија до крајот. Алберто во 67. минута само го комплетираше супериорниот меч на тимот на Симоне Инзаги за лесна победа.

Рома пропушти шанса да се доближи до лидерите во Италија и останува трета со 34 поени, три помалку од второпласираниот Интер и веќе шест зад Милан. Лацио е на седмото место со 31 поен.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет40 минути

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Свет12 часа

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет14 часа

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет16 часа

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет16 часа

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија16 часа

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија19 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија20 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет20 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија20 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија22 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа23 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија23 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија24 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет1 ден

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет1 ден

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет1 ден

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија1 ден

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија2 дена

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Досие