Контакт

Спорт

Шахистите против Мексико, шахистките против Нигерија

Објавено пред

Второ коло на 39-та шаховска олимпијада која вчера започна во рускиот град Ханти Масијск.

Второ коло на 39-та шаховска олимпијада која вчера започна во рускиот град Ханти Масијск.

По максималната победа над Макао од 4:0, шахистите денеска за противник ја имаат репрезентацијата на Мексико. Со црни фигури на првата и третата табла ќе играат Владимир Георгиев и Ѕвонко Станојоски. Георгиев ќе игра против Мануел Леон Хојос, а Станојоски против Хозе Гарсија Гонзалес. Со бели фигури на втората и четвртата табла Трајко Недев за противник ќе го има Хуан Карлос Замора Гонзалес, а Филип Панчевски ќе игра против Жилберто Гуереро Хернандез.

Дамите, вчера со 4:0 загубија од бранителот на титулата Грузија, денеска против Нигерија ќе имаат можност да ја забележат првата победа.

Габриела Коскоска на првата табла за противничка ја има Олатунџи Олуватобилоба, со бели фигури на третата табла ќе игра Моника Стојковска, нејзина противничка ќе биде Акинтола Олуфунмилајо. Со црни фигури на втората и четвртата табла, Катерина Јоноска ќе игра против Рејчел Едвард-Дапа, а Бојана Бејатовиќ ќе игра против Розмари Амадасун.крај/макфакс/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мајката на Енди Мареј верува дека тој може да му се врати на тенисот

Објавено пред

Британецот Енди Мареј се опоравува од операцијата на колкот, но има големи шанси да му се врати на тенисот, смета неговата мајка Џуди.

Операцијата на тенисерот беше пред половина месец, а неговата мајка верува дека кариерата на негогаш најдобриот светски тенисер не е завршена.

„Мислам дека се уште ништо не е готово. Она што го знам е дека Енди направи се што можеше за да си овозможи повторно да игра. Мислам дека може повторно да игра, но мислам дека и тој е свесен дека можеби до тоа нема да дојде“ – вели Џуди Мареј за агенцијата „AP“.

Таа додава дека нејзиониот син мора да размислува и за животот по тениската кариера.

„Енди е паметно момче, има многу интересирања и по тенисот може да се занимава со многу работи. Тој има младо семејство, мора да размислува за квалитетот на својот живот до самиот крај. Тоа што е најважно е дека по 20 месеци се ослободи од болките“ – смета госпоѓа Мареј.

Мареј двапати во кариерата беше шампион на Вимблдон, а во 2013 година стана првиот Британец кој по 77 години освои титула на терените на Ол Ингланд клуб.

Во своите витрини тој има и две олимписки злата освоени во Лондон 2012 и Рио де Жанеиро 2016 година.
На првото место на АТП листата помина вкупно 41 недела.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нурмагомедов утре лансира негов парфем – орел (фото)

Објавено пред

Светскиот првак во УФЦ, Русинот Хабиб Нурмагомедов утре во Москва ќе го пушти во промет неговиот парфем со наслов „The eagle“ (орел).

Тој според информациите, долго време работел на оваа идеја, која се реализира.

Нурмагомедов тргна по стапките на неговиот непријател, Конор Мекгрегор кој од поодамна го пушти во промет вискито „Пропер-12“.

Хабиб во моментов е во Сеул, му дава поддршка на својот пријател Шамил Завуров, кој утре ќе има борба.

Прикажи повеќе...

Спорт

Жрепка за ЛЕ: Адеми со Динамо на мегдан со Бенфика, дербито е Интер – Ајнтрахт

Објавено пред

Предмалку во Нион, Швајцарија, беа извлечени двојките за осминафиналето во второто по квалитет фудбалско натпреварување на Стариот Континент, Лига Европа.

Според репутацијата на тимовите, се очекува најинтересен да биде дуелот меѓу Интер и Ајнтрахт Франкфурт.
Англиските претставници во ова натпреварување, Челси и Арсенал, за противници ги добија Динамо Киев, односно француски Рен.

Македонецот Аријан Адеми со својот Динамо Загреб ќе оди на мегдан со португалскиот фудбалски гигант, тимот на Бенфика.

Првите дуели се закажани за 7 март годинава, додека пак реваншите ќе бидат една седмица подоцна.
Финалето на Лига Европа годинава ќе се одржи на 29 мај, во Баку, Азербејџан.

Ова се сите парови од денешната жрепка во ЛЕ:

Челси-Динамо Киев
Ајнтрахт Франкфурт-Интер
Динамо Загреб – Бенфика
Наполи – Салцбург
Валенсија – Краснодар
Севилја -Славија Прага
Арсенал – Рен
Зенит – Вилјареал

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток1 час

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија1 час

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија2 часа

Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија2 часа

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија4 часа

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија4 часа

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Македонија5 часа

Момче почина од сепса по операција на хемороиди

Синоќа младо момче почина откако било донесено на скопските клиники каде што докторите констактирале дека има сепса. Според извори од...

Европа5 часа

Хаос на автопат во Италија: Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир

Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир во северна Италија, при што едно лице загина, а вкупно 37 се...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Тепани луѓе во притвор, како да живееме во Северна Кореја

Вчерашниот ден ќе остане запаметен како црн ден за демократијата во Република Македонија. Власта го допре дното. Претепувањето на Миле...

Македонија6 часа

СДСМ по инцидентите во затворот: Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски

Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски, институциите и граѓаните нема да им дозволат да ја втурнат државата во...

Македонија6 часа

Попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

Уште во текот на претпладнето облачноста насекаде ќе се зголеми, а во попладневните часови ќе има локални слаби врнежи од...

Македонија16 часа

Архитектите лути, барат итна заштита на ГТЦ без зелениот покрив и на Владата без барок

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар иницираше низа барања на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) до Владата. Архитектите денес...

Македонија18 часа

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот...

Македонија19 часа

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што попладнево беше пренесен ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот...

Македонија21 час

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Македонија21 час

Годинава речиси секој ден исчезнува по еден човек

Пронајденото мртво тело на 35-годишниот Горан Атанасовски од Скопје, кој вчера беше пријавен за исчезнат, ја вознемири јавноста. Коментарите во...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Не верувам дека роднините на функционерите се вработени незаконски

Премиерот Зоран Заев, по завршувањето на средбата со претседателот на Беса, Биљал Касами, одговарајќи на новинарско прашање за новите скандали...

Македонија22 часа

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за...

Досие