Контакт

Спорт

Шестмесечни суспензии за Вела и Хуарез

Објавено пред

Фудбалската федерација на Мексико, поради кршење на репрезентативниот код на однесување, им изрече шест месечна суспензија на Карлос Вела и Ефрен Хуарез.

Фудбалската федерација на Мексико, поради кршење на репрезентативниот код на однесување, им изрече шест месечна суспензија на Карлос Вела и Ефрен Хуарез.

Покрај овие двајца кои добија ригорозна казна, единаесетмина други фудбалери заработија парични казни.

Играчите се казнети бидејќи по пријателскиот натпревар со Колумбија одигран на 7 септември, во хотелот во Мотереј организирале забава.

На денешната прес конференција директорот на националните селекции на Мексико, Нестор де ла Торе, соопшти дека фудбалерите на Арсенал односно Селтик, Вела и Хуарез, прекршиле четири правила од кодексот за однесување.

Искусниот Рафа Маркез, како и Хавиер Хернандез, Џовани дос Сантос, Гиљермо Окоча, Франциско Родригез, Карлос Салсидо, Андрес Гуардадо, Жерардо Торадо, Пабло Барета, Хектор Ескуеда и Хектор Морено, заработија парични казни.крај/ап/н.ц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Двојна победа на Басино во Крањска Гора

Објавено пред

Марта Басино го освои вториот последователен велеслалом во два дена во словенечкиот ски-центар Крањска Гора за своја четврта победа во дисиплината оваа сезона.

Италијанката има неверојатен скор оваа сезона – две трки во велеслалом не ги заврши, но четирите кои ги заврши, ги заврши на првото место. Таа во неделата беше на второто место зад Микаела Шифрин по првото возење, но Американката направи големи грешки во вториот дел од патеката и на крајот заврши како шеста.

Второто место ја освои Швајцарката Мишел Гисин, додека место на подиумот имаше и за домашната надеж, Мета Хроват, за која ова е само трет подиум во кариерата. Во женскиот Светски куп следуваат брзинските трки во Кран Монтана, Швајцарија, каде што ќе се возат спуст и супер-џи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дренте покажа дека има големо срце

Објавено пред

Иако можеби пропушти да направи голема фудбалска кариера, банкротираше и направи многу сомнителни избори во својот живот, поранешниот фудбалер на Реал Мадрид, Ројстон Дренте овојпат ја покажа и својата најдобра страна.

33-годишниот Холанѓанец, кој неодамна потпиша за шпанскиот третолигаш Расинг Мурсија каде што веднаш беше на критиките поради вишокот килограми, тој покажа дека знае да прави добри дела. Дренте објасни дека видел бездомник во супермаркет кој немал доволно пари да си купи храна, а откако му понудил пари, вработените во супермаркетот го одбиле тоа, за на крај тој да му купи јадење.

„Ништо пријателу, ова е за тебе. Го купив и не сакам ништо назад, нема потреба. Дали си за Мурсија?“, вели Дренте во видеото.

Подоцна тој објасни дека човекот во себе имал само 20 центи, па тој решил да му помогне.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хендерсон: Сите во Ливерпул имаат огромна почит кон Рашфорд

Објавено пред

Капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон пред големото дерби против Манчестер јунајтед зборуваше за огромната почит која сите во клубот ја имаат кон противничкиот напаѓач Маркус Рашфорд за неговата работа во добротворни цели.

Рашфорд во текот на пандемијата на КОВИД-19 делумно стана активист, борејќи се со детската сиромаштија, поведувајќи неколку кампањи за доделување на храна на учениците кои не одат на училиште.

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп во октомври изјави дека е горд на Рашфорд, а сега Хендерсон иако признава дека нема да има простор за сентименалности во дербито, вели дека мора да му се оддаде почит на Рашфорд, кој ја продолжи и добрата форма на теренот со 14 гола и 9 асистенции ова сезона.

„Овојпат, ќе го ставиме ривалството на страна и ќе му оддадеме почит на еден од фудбалерите на Јунајтед, и мислам дека сите фанови ќе ме поддржат во тоа, бидејќи се работи за Маркус Рашфорд. Тоа што го направи тој во последните 12 месеци е неверојатно. Се бореше против сиромаштијата, даде глас на децата кои го немаат тоа, и ја искористи својата репутација да помогне на другите. Секоја награда и секоја пофалба која ја добива, не само што е заслужена, туку и е премалку. Енди Робертсон неодамна кажа дека Маркус би бил првиот фудбалер на Јунајтед кој би добил аплаузи и овации од публиката на ‘Енфилд’. Тоа нема да се случи сега, но се надевам дека тој знае дека сите во Ливерпул имаат целосна почит кон него. Тој е пример за сите. Имам среќа што го имам како колега во англиската репрезентација, но денеска тоа нема да важи и знам дека и тој го мисли истото. Денеска е ден за ривалство“, вели Хендерсон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

(Видео) Во Црно Море потона руски товарен брод, најмалку двајца загинати

Најмалку пет лица се спасени, а две лица загинаа, oткако руски товарен брод со 13-член екипаж потона крај брегот на...

Македонија2 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет3 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт4 часа

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион4 часа

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија5 часа

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија17 часа

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт17 часа

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија18 часа

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија21 час

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија24 часа

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Топ1 ден

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа1 ден

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Регион1 ден

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет1 ден

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет1 ден

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Македонија1 ден

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а  сега кога пред пратениците во собранието е законот...

Свет2 дена

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет2 дена

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет2 дена

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Досие