Контакт

Спорт

Бекам останува во Милан

Објавено пред

Дејвид Бекам останува во Милан до крајот на оваа сезона. Оваа вест е потврдена од страна на раководството на италијанскиот тим откако екипата на Лос Анџелес Галакси го прифатила предлогот на италијанскиот тим Бекам да се  врати во САД и да го одигра вториот дел од сезоната во МЛС лигата.

Според договорот, Бекам по завршувањето на сезоната во МЛС лигата во ноември повторно ќе се врати во Милан со што би ја задржал формата и ги зголеми шансите за настап во својата репрезентација на СП во Јужна Африка, се разбира под услов Англија да обезбеди пласман во завршницата на СП 2010 година. Со ова е ставен крај на една голема дилема околу останувањето на Дејвид  Бекам во редовите на екипата на Милан која остана без пласман во завршницата на Купот на УЕФА,а е далеку и од борбата за шампионската титула во Серија А.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Скопје

Отворена е Европска недела на спортот во општина Бутел

Објавено пред

Од

Во Општина Бутел, во спортската сала „Иван Хаџи Николов“ во Радишани, беше отворена европската недела на спортот.

Градоначалникот Велимир Смилевски ги поздрави учениците спортисти од двете одбојкарски екипи од ОУ „Ацо Шопов“ со што отпочнаа активностите по повод европската неделa на спортот.

Инаку, станува збор за заеднички проект на Агенцијата за млади и спорт и Општина Бутел со кој треба да се реализира, промовира, организира и воспостави мрежа на контакти за заеднички активности, кои ќе обезбедат ефикасно спроведувањена зацртаните активности поврзани со проектот „Европска недела на спортот“, дефиниран од Еразмус + Програмата при Европската Комисија.

Во текот на вчерашниот ден фудбалски натпревар се одржа и во ОУ „Св. Климент Охридски“.

Денешните спортски активности на двата пријателски натпревари се одржаа под мотото „За љубов кон играта“.

Во рамките на Европската недела на спортот ќе биде вклучена и градинката „11 Октомври“ преку темата „Зошто спортот е важен за мини спортистите?“ и ОУ ,,Живко Брајковски“ на темата „Дај се од себе“,  кога ќе се одржат два натпревари во мал фудбал и во машка и во женска конкуренцијa.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валверде: Честитки за Модриќ, но Меси е најдобар

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде, рекол дека неговиот играч Лионел Меси, требало да ја освои наградата за најдобар играч во светот.
ФИФА, во понеделникот ги додели наградите, а сите почести беа наменети за Лука Модриќ, додека Меси заврши на петт…

Објавено пред

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде, рекол дека неговиот играч Лионел Меси, требало да ја освои наградата за најдобар играч во светот.

ФИФА, во понеделникот ги додели наградите, а сите почести беа наменети за Лука Модриќ, додека Меси заврши на петтото место.

„Името на наградата е „The best“, а играчот што според нас е најдобар во светот не беше таму. Секоја чест за Модриќ, но Меси е најдобриот. Сите имаа свое мислење, го имам и јас“, рекол Валверде.

Лионал Меси, исто како и Кристијано Роналдо, не присуствуваше на церемонијата во Лондон, со што и двајцата искажаа непочитување кон победникот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валверде: Честитки за Модриќ, но Меси е најдобар

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде, рекол дека неговиот играч Лионел Меси, требало да ја освои наградата за најдобар играч во светот.
ФИФА, во понеделникот ги додели наградите, а сите почести беа наменети за Лука Модриќ, додека Меси заврши на петт…

Објавено пред

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде, рекол дека неговиот играч Лионел Меси, требало да ја освои наградата за најдобар играч во светот.

ФИФА, во понеделникот ги додели наградите, а сите почести беа наменети за Лука Модриќ, додека Меси заврши на петтото место.

„Името на наградата е „The best“, а играчот што според нас е најдобар во светот не беше таму. Секоја чест за Модриќ, но Меси е најдобриот. Сите имаа свое мислење, го имам и јас“, рекол Валверде.

Лионал Меси, исто како и Кристијано Роналдо, не присуствуваше на церемонијата во Лондон, со што и двајцата искажаа непочитување кон победникот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија5 минути

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека, како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика, цврсто стои на...

Регион43 минути

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пељешац

Апокалипса на Пељешац по пожарот кој дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава51 минута

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет55 минути

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион2 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет14 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион16 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија17 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија18 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток19 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток20 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ20 часа

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток21 час

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story23 часа

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток23 часа

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион23 часа

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија1 ден

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет1 ден

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет1 ден

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ1 ден

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Досие