Контакт

Спорт

Лапорта: Гвардиола ќе биде претседател на Барса

Објавено пред

Актуелниот претседател на Барселона, Хуан Лапорта, изјави дека Хосеп Гвардиола, во иднина ќе биде прв човек на Каталонскиот фудбалски состав.

Тој секогаш бил врзан со клубот.Беше одличен капитен а сега уште подобар тренер.Сеуште имаме шанса да стигнеме дури до три пехари во оваа сезона.Се надевам дека во мај ќе бидеме шампиони на Шпанија, победници на домашниот куп и најдобри во Европа во Лигата на Шампионите.Што се однесува до идејата за Гвардиола да биде претседател, не сум сигурен кога ќе се случи но, сум убеден во тоа“-изјави Лапорта. Првиот човек на составот од “Камп Ноу„ не го крие задоволството што неговиот тим успеа да ја елиминира Мајорка и да влезе во финалето во купот на Шпанија©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Олдриџ го растури Бостон селтикс (видео)

Објавено пред

Бостон селтикс никако да влезе во вистинската форма оваа сезона. Изминатата ноќ тие го забележаа четвртиот пораз во низа кога беа декласирани пред своите навивачи од Сан Антонио Спарс 96:115.

Селтикс е на петтата позиција на Истокот, но со она што го прикажува на теренот, нема што да бара во плејофот, иако во сезоната влезе како еден од фаворитите за пласман во финалето во својата конференција.

Ламаркус Олдриџ го растури Селтикс со 48 поени, 13 скока и 6 асистенции за 38 минути колку што мина на теренот. Го следеше Демар Дерозан со 16 поени и 11 асистенции.

Најефикасен кај Селтикс беше Маркус Смарт со 14 поени.

Бостон има 43 победи и 31 пораз и е петти на Истокот, а Спарс со идентичен скор заедно со Оклахома и Јута ја делат шестата позиција на Западот.

Резултати:

Милвоки Бакс-Кливленд Кавалирс 127:105
Индијана Пејсерс-Денвер Нагетс 124:88
Торонто Репторс-Шарлот Хорнетс 114:115
Њу Орлеанс Пеликанс-Хјустон Рокетс 90:113
Бостон селтикс-Сан Антонио Спарс 96:115
Голден стејт Вориорс-Детроит Пистонс 121:114
ЛА Лејкерс-Сакраменто кингс 111:106

Прикажи повеќе...

Спорт

Склизи, маскота на Евро 2020 (видео)

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА) ја претстави маскотата за Европското првенство во фудбал во 2020 година. Маскотата го доби името Скилзи.

На официјалната промоција учествуваа Лив Куки и Тобајас Бекс, кои се вистински волшебници со фудбалската топка.

Скилзи е наследник на Супер Виктор, кој беше официјална маскота на Европското првенство во 2016 година во Франција.

Евро 2020 година ќе се игра во 12 града во Европа, а завршницата (полуфинале и финале) ќе се игра во Лондон.

До почетокот на ЕП остануваат уште 15 месеци, а организаторите најавија дека Склизи е само едно од изненадувањата што ги подготвиле да официјалното отворање.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ не блескаше, а победи против Делбонис

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, не блескаше, но успеа да избори пласман во осмина-финалето на турнирот од Мастерс серијата во Мајами.

Ѓоковиќ, по 120 минути борба и три одиграни сета успеа да го победи 83 тенисер на АТП листата, Федерико Делбонис од Аргентина со 7:5, 4:6, 6:1.

Српскиот тенисер осцилираше во играта од основната линија и сервисот, во првиот сет испушти предност од 5:2, а во вториот од 3:1. На вистинското ниво Ѓоковиќ беше само во третиот сет, кога наметна ритам што Аргентинецот не можеше да го следи.

Со оваа победа Ѓоковиќ на најдобар начин му го честиташе 54 роденден на својот тренер Марјан Вајда.
Во наредната рунда, Ѓоковиќ ќе игра против Роберто Баутиста Агут. Шпанецот со 6:4, 6:4 хо победи Фабио Фоњини од Италија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

(Видео)Со колички ќе излеземе на протест, ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

Бранкица Димитровска од Здружението Хендикеп на прес-конференција од пред Министерството за труд и социјална политика, порача дека лицата со попреченост,...

Свет1 час

Израел за ракетниот напад го обвини „Хамас”: започнува мобилизација, Нетанјаху веднаш се враќа од САД

Израелската армија го обвини Исламскoто движење на отпорот „Хамас” за ракетниот напад врз Израел изведен во утринските часови од појасот...

Свет2 часа

На врвот на највисоката зграда во светот поставена фотографија на премиерката на Нов Зеланд

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, го одушеви светот со своето снаодливо и вешто справување со ситуацијата по терористичкиот напад...

Европа2 часа

Опасен затвореник во бегство, во цела Европа го бараат Даниел Војновиќ

Даниел Војновиќ е опасен и непредвидлив, предупредува германската полиција, која ја прошири потрагата по него во цела Европа. Како што...

Свет3 часа

Франција: Поради немирите на протестите на „Жолтите елеци“, осудени се 2.000 лица

Во Франција од почетокот на протестите на граѓанското движење „Жолти елеци“ во ноември минатата година, па досега, осудени се приближно...

Свет3 часа

Палестинска ракета погоди куќа во Тел Авив, седуммина повредени

Седум лица се повредени во понеделникот наутро кога е погодена куќа во близина на Тел Авив со ракета лансирана од...

Свет3 часа

Трамп за извештајот на специјалниот обвинител: Пропадна обидот да ми се наштети

„Целосно ослободување“, напиша американскиот претседател Доналд Трамп на „Твитер“ по објавувањето на главните наоди од истрагата на специјалниот обвинител Роберт...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Свет4 часа

Ердоган: „Аја Софија“ може повторно да стане џамија

Тускиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека светски познатата „Аја Софија“, која денеска е музеј, повторно би можела да стане...

Свет15 часа

Објавени резултатите од големата истрага – Трамп не соработувал со Русија

Кампањата на Доналд Трамп за претседателските избори во 2016 година не заговарала со Русија, покажува извештајот на специјалниот советник Роберт...

Свет15 часа

Руски воени авиони со војници слетале во Венецуела, никој не знае зошто

Два руски воени авиони слетале вчера на аеродромот во Каракас со високи офицери и стотина војници, објавил локален новинар. Една...

Регион17 часа

Шешељ повторно ги запали знамињата на ЕУ и НАТО

Лидерот на српските радикали, Воислав Шешељ, на денешното одбележување на 20-годишнината од бомбардирањето на поранешната Сојузна Република Југославија, ги запали...

Македонија20 часа

(Видео) Рудник нема да има, ако треба со жив ѕид ќе ги браниме Иловица и Штука, порачаа младите

Не сакаме рудници, сакаме здрава котлина и здрав живот, очекуваме конечно властите да се залагаат за активности што ќе бидат...

Топ21 час

Ахмети: Апелирам опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според него треба да...

Македонија1 ден

Повторно гореа трски на брегот на Охридското Езеро

Вчера покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, соопшти Министерстото...

Топ1 ден

Мотоциклист прегазил жена и побегнал

(Фото: Илустрација) Вчера на улицата Пере Тошев,  мотоцикл со скопски регистерски таблици управуван од непознато лице удрил во 44-годишнен пешак...

Македонија1 ден

Уставен в среда ќе одлучува дали обвинетите на СЈО кои го оштетиле буџетот може да добијат пониски казни

Уставниот суд на седница закажана за среда 27 март ќе одлучува дали да поведе иницијатива за оценка на уставноста на...

Свет1 ден

(Видео) Драматична спасувачка акција: Извлечени сите патници од крузерот во Норвешка

Сите 1.300 лица кои се наоѓале на крузерот, чијшто мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заевизмот донесе 2 века казна за луѓе кои не направиле ништо лошо

Недолжни граѓани станаа жртви на политички прогон само затоа што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев, вели ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

Сончево време со температури до 23 степени

Времето днеска ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер. Максималната температура ќе...

Македонија2 дена

Домашни и грчки експерти договорија учебниците да се усогласат во духот на Преспанскиот договор

На вториот состанок на Заедничкиот интердициплинарен комитет оформен согласно Преспанскиот договор, македонската и грчката делегација на експерти за историски, археолошки...

Досие