Контакт

Спорт

Роналдо повторно цел на Реал Мадрид

Објавено пред

Поранешниот претседател на Реал Мадрид, Рамон Калдерон изјави дека Кристијано Роналдо ќе дојде на Сантијаго Бернабеу следната сезона.

Додека беше на чело на Реал Мадрид, Калдерон се залагаше Кристијано Роналдо да дојде во Кралскиот клуб. Калдерон вели дека е задоволен од времето поминато на чело на овој клуб и инсистира дека Роналдо ќе дојде во Реал Мадрид следната сезона.”Мислам дека во Реал Мадрид завршив многу добра работа” “Освоивме шест титули благодарение на мојата работа, еден од најдобрите фудбалери во светот ќе дојде во клубот по крајот на оваа сезона”.”Покрај тоа ги дуплирав приходите”.”Минатата сезона не бевме во поволен момент за да потпишеме со фудбалската ѕвезда, но Реал Мадрид може да ги донесе овие фудбалери бидејќи има пари да ги прифати нивните барања” – изјави Калдерон.Реал упорно се обидува да стигне до потписот на најдобриот во светот на фудбалот, но со оглед на последните случувања во Англија се потешко е да се види Роналдо бо белиот дрес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нападнат автобусот на Бенфика, двајца играчи завршиле во болница

Објавено пред

Бенфика синоќа не успеа да го искористи киксот на Порто и да се врати на челната позиција во првенството на Португалија. Бенфика одигра 0:0 со Тондела па разликата поради што Порто ја задржа предноста од еден бод.

По завршувањето на натпреварот навивачите на Бенфика, незадоволни од резултатот, со камења го нападнале клупскиот автобус во кој се наоѓале играчите. Двајца играчи завршиле во болница.

Станува збор за Германецот Јулијан Вајгл и Србинот Андрија Живковиќ.

Според полициските извештаи нападот го извршила навивачката група на Бенфика која се нарекува „Но Нејм Бојс“.

„Бенфика го осудува нападот кој го извршија криминалци. Тие го каменуваа автобусот кој се движеше по автопатот кон Сеиксал . Од претпазливост Вајгл и Живковиќ се пренесени во болница на рутински преглед. Бенфика ќе соработува со властите во истрагата за да бидат пронајдени оние кои го извршија овој криминален акт“, соопштија од најтрофејниот португалски клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реакциите од Шпанија го навредиле Гасперини

Објавено пред

Тренерот на Аталанта Џанпјеро Гасперини се соочи со бројни критики откако призна дека бил заразен со коронавирусот кога го предводел својот тим на „Масталја“ против Валенсија во осмина-финалето во Лигата на шампионите.

Првиот натпревар кој овие екипи го одиграа во Милано се смета за „биолошка бомба“ која придонела за побрзо ширење на опасниот вирус.

Реваншот се одигра без публика во Валенсија, а тренерот на Аталанта открил дека тогаш ги имал сите симптоми дека е заразен со ковид-19.

Гасперини признал дека се чувствувал многу лошо ден пред реваншот на „Месталја“, поради што на негова адреса пристигнаа голем број на критики од Шпанија. Од Валенсија истакнаа дека се изненадени од неговата постапка и дека тој се однесувал неодговорно, бидејќи на тој начин на ризик изложил голем број на луѓе.

„Тие коментари се навредливи. Знам дека ги почитував протоколите, бев во карантин како и сите други. Дури во мај открив дека сум бил заразен“, рекол Гасперини.

„Чувствував болка, но никогаш немав покачена температура или проблеми со белите дробови. Се чувствував добро кога го нашуштивме Бергамо. Проблеми имав дури наредниот ден. Полемиката која сега се води е навредлива и грда“.

Аталанта успеа да ја мине Валенсија со вкупен резултат 8:4. Пласманот во четврт-финалето е најголемиот успех во историјата на клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Игуаин се повредил

Објавено пред

Фудбалерот на Јувентус Гонзало Игуаин се повредил на вчерашниот тренинг, соопшти клубот.

„Игуаин во текот на тренингот почувствува болка во бутниот мускул на десната нога. Тестовите покажаа дека повредата не е сериозна. Ќе ја следиме неговата состојба во наредните денови“, порачаа од Јувантус.

Сезоната во Серија А ќе продолжи на 20 јуни, а една недела претходно ќе се одиграат полуфиналните реванши во Купот.

Сезоната во Италија беше суспендираната на 9 јуни. По враќањето на тренинзите неколку фудбалерите се здобија со полесни повреди, како Златан Ибрахимовиќ и Сергеј Милинковиќ-Савиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа35 минути

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет1 час

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион13 часа

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Регион14 часа

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија15 часа

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ17 часа

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Македонија17 часа

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања“

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што...

Македонија18 часа

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите...

Македонија20 часа

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион20 часа

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија20 часа

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија21 час

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ21 час

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија22 часа

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион1 ден

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет1 ден

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет1 ден

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет1 ден

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија1 ден

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија2 дена

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Досие