Контакт

Спорт

Павличенко нема да си оди од Тотенхем

Објавено пред

Рускиот напаѓач на Тотенхем Роман Павличенко нема намера да го напушта “Вајт Харт Леин” и покрај тоа што во моментов не е во првиот тим на лондонскиот тим.

Менаџерот на Тотенхем, Хари Реднап го прати Павличенко во вториот тим незадоволен од неговиот настап но тоа нема да го натера Павличенко да се реши да си замине од екипата, изјавил неговиот личен агент Олег Артемов пред англиските медиуми. „Се е во ред со Роман, тој не игра на последните неколку средби затоа што доби повреда на мечот од Карлинг купот со Манчестер Ј.. Се уште ја чувствува таа повреда и затоа не сакаме да ризикуваме и да се влоши состојбата“ додал Артемов , кој потврдил дека неговиот клиент нема никаков конфликт со Редба и дека нема намера да го напушти клубот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Фирмино со едно око ги крена Ливерпул, Звезда дебитираше со реми (видео)

Роберто Фирмино за малку ќе останеше без око во текот на викендот, но тоа не му пречеше од клупата да биде „џокерот“ на Јирген Клоп за 3:2 победа над фаворизираните Пари-Сен Жермен во најинтересниот меч од првиот ден на новата сезона во Лигата на шампи…

Објавено пред

Роберто Фирмино за малку ќе останеше без око во текот на викендот, но тоа не му пречеше од клупата да биде „џокерот“ на Јирген Клоп за 3:2 победа над фаворизираните Пари-Сен Жермен во најинтересниот меч од првиот ден на новата сезона во Лигата на шампионите. Во истата група Ц, Црвена звезда првиот настап во групната фаза на ЛШ го комплетираше со реми без голови против Наполи.

Даниел Стариџ и Џејмс Милнер од пенал ги поставија домаќините во удобна позиција, пред Томас Муние да им даде надеж на „светците“, за Мбапе да стапи на сцена во финишот на мечот.

Стариџ своето враќање во првиот состав на Ливерпул го искористи во 30-тата минута, откако по додавањето на Енди Робертсон со глава го совлада Алфонс Ареола, а само шест минути подоцна Хуан Бернат го фаулираше Вајналдум и Милнер беше сигурен до белата точка. Муние во 40. минута ја искористи грешката на Робертсон за да го совлада Алисон, и кога изгледаше дека Ливерпул му зеде „скалп“ на фаворитот, Килијан Мбапе се најде на вистинското место во 86. минута.

Сепак, тука беше Роберто Фирмино, кој влезе на 20 минути пред крајот на мечот и во 92. минута го постигна победничкиот гол за „црвените“.

Во Белград пак, големото славје по враќањето на Звезда во европската елита, не беше прославено со победа, откако Наполи се покажа како цврст тим во одбраната и успеа да извлече реми без голови.

Во групата А, Борусија Дортмунд успеа да стигне до победа на гости кај Клуб Бриж благодарение на американскиот талент Кристијан Пулишиќ, кој имаше многу среќа во 85. минута од мечот, додека актуелните шампиони од Лига Европа, Атлетико Мадрид се вратија од гол негатива за 2:1 победа во Монако.

Во најнеатрактивната група Д од ЛШ, Галатасарај стартуваше со 3:0 победа над Локомотив Москва, додека Шалке и Порто одиграа 1:1.

Фото: ЕПА

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Клуб Бриж – Борусија Дортмунд 0:1

Монако – Атлетико Мадрид 1:2

ГРУПА Ц

Ливерпул – Пари Сен-Жермен 3:2

Црвена звезда – Наполи 0:0

ГРУПА Д

Галатасарај – Локомотив Москва 3:0

Шалке – Порто 1:1

Прикажи повеќе...

Спорт

СЕХА: Вардар без мака со романскиот „новак“ Стеауа (видео)

Вардар ја забележа и четвртата победа на стартот на СЕХА лигата, откако со 27:21 (15:11) го совлада новиот член на регионалното натпреварување, романскиот шампион Стеауа Букурешт доминирајќи од почетокот до крајот на мечот.
Вардар постави и клупски рек…

Објавено пред

Вардар ја забележа и четвртата победа на стартот на СЕХА лигата, откако со 27:21 (15:11) го совлада новиот член на регионалното натпреварување, романскиот шампион Стеауа Букурешт доминирајќи од почетокот до крајот на мечот.

Вардар постави и клупски рекорд – 30 меча без пораз во СЕХА лигата, од кои 29 се победи на четирикратниот шампион.

Димитриј Киселев и Даинис Криштопанс беа најефикасни за актуелниот шампион од СЕХА-лигата, додека Дејан Милосављев пак беше одличен на голот со 12 одбрани. За Стеауа, Хрватот Мартин Вегар постигна 6 гола, а пет имаше Хавиер Хумет. За Романците ова беше втор пораз во четири меча во СЕХА-лигата.

Следен меч за Вардар во регионалното натпреварување е дуелот со српска Војводина на 2 октомври, а пред тоа следува дуелот од Лигата на шампионите в сабота против Кристијанштад во Скопје.

Во вториот меч од четвртото коло, словачкиот Татран успеа да слави важна 32:28 победа на гостувањето во Белорусија кај Мешков Брест. Бруно Буторац ги предводеше гостите со седум гола, додека Чип, Хрстка и Лапајне имаа по пет гола.

СЕХА ЛИГА, 4.КОЛО

Мешков Брест (Блр) – Татран Прешов (Свк) 28:32 (16:16)

Вардар (Мкд) – Стеауа Букурешт (Ром) 27:21 (15:11)

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Магијата на Меси се врати во ЛШ, Интер со неверојатен кам-бек (видео)

Лигата на шампионите 2018/19 стартуваше во необичен термин во 19 часот, со „магичниот“ хет-трик на Лионел Меси за да ја најави 4:0 победата на Барселона, а на чело во групата ќе им прави друштво Интер, откако во драматичен финиш со 2:1 го совлада Тотен…

Објавено пред

Лигата на шампионите 2018/19 стартуваше во необичен термин во 19 часот, со „магичниот“ хет-трик на Лионел Меси за да ја најави 4:0 победата на Барселона, а на чело во групата ќе им прави друштво Интер, откако во драматичен финиш со 2:1 го совлада Тотенхем.

Барселона го пречека холандскиот гигант, ПСВ Ајндховен, и првиот гол во новата сезона го постигна стариот познаник, Лионел Меси и тоа со фантастичен слободен удар, нешто што станува специјалност на Аргентинецот во последно време.

Овој резултат беше актуелен до 75. минута, кога Усман Дембеле постигна убав гол, за само две минути подоцна Меси доби одлична топка од Иван Ракитиќ за по третпат голманот на ПСВ да ја вади топката од мрежата. Иако Барса остана со играч помалку по вториот жолт картон на Умтити, Меси го комплетираше хет-трикот во 87. минута за да најави дека Барса оваа година тргнува во трофејот во ЛШ.

Тотенхем за малку не успеаја да го „расипат“ враќањето на Интер во елитата, откако примија два гола во последните пет минути од мечот за 2:1 победа на „нераѕурите“ и прекинување на лошата низа резултати на тимот на Лучано Спалети.

Хери Кејн имаше совршена шанса во првото полувреме да го совлада Хандановиќ на голот, но не успеа. Кристијан Ериксен го постигна својот гол на помалку комичен начин во 56. минута.

Кога изгледаше дека Интер ќе се врати во ЛШ со пораз, Мауро Икарди постигна прекрасен гол од дваесетина метри во 86. минута, за во 92. минута Матијас Весино да обезбеди победа за „нераѕурите“ по еден корнер!

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА Б

Барселона – ПСВ Ајндховен 4:0

Интер – Тотенхем 2:1

Фото: ЕПА


 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура14 часа

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ15 часа

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија17 часа

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија17 часа

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет17 часа

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија18 часа

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет18 часа

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа1 ден

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет1 ден

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Свет1 ден

Русија и Турција се договорија да формираат тампон-зона во Идлиб

Русија и Турција се договорија да создадат демилитаризирана тампон-зона во сириската провинција Идлиб за да ги разделат владините сили од...

Daily news1 ден

(Видео) Техничкиот директор на ЈСП: Старите автобуси ќе возат до идното лето

Поради недоволен број возила, ЈСП мора во сообраќај да ги пушта старите автобуси „санос“. Техничкиот директор, Васил Толевски, вели за...

Македонија2 дена

Актерката Ирена Ристиќ приведена па однесена во болницата во Бардовци оти чистела ѓубре пред Влада

Актерката и активистка Ирена Ристиќ со полициско комбе била приведена во полициска станица „Беко“ бидејќи, како што вели, чистела догорчиња...

Македонија2 дена

Ги уценувале со илјадници евра за да не објават текстови за Драган Даравелски и Минчо Јорданов

Во кривичниот суд во Скопје, повторно, од почеток почна судењето за случајот „Шпион“, кое го застапува специјалното јавно обвинителство. Во...

Свет2 дена

Милијардерот Марк Бениоф го купува магазинот „Тајм“

Списанието „Тајм“ повторно ја менува својата сопственичка структура, речиси осум месеци откако беше продадено на американската медиумска група „Мередит корпорејшн“....

Македонија2 дена

Американскиот секретар за одбрана допатува во Скопје, загрижен е за мешањето на Москва во резултатот на референдумот

Американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис, утринава слета на Меѓународниот аеродром  „Скопје“ и беше пречекан од министерката за одбрана, Радмила...

Регион2 дена

Тачи: До договор со Србија преку мирна корекција на границите

Заокружувањето на разговорите и постигнувањето конечен договор помеѓу Косово и Србија е неопходно да се случи во брзо време, а...

Свет2 дена

(Видео) Тајфунот од Филипините се пресели во Кина – евакуирани над два милиони луѓе

Над два милиона луѓе се евакуирани во кинеската јужна провинција Гуангдонг пред пристигнувањето на тајфунот Мангхут. Претходно овој тајфун со...

Вести2 дена

Свештеници во Германија злоставувале 3 677 деца

Главниот германски надбискуп рече дека е шокиран од извештајот за сексуално злоставување во Германија во кој се наведува дека околу...

Регион2 дена

Авион кој летал од Ниш до Базел принудно слетал поради чад во кокпитот

Авион на компанијата „Визер“ вчеравечер принудно слетал во Загреб поради чад во кокпитот, пренесува „Индекс.хр“. Летот од Ниш до Базел...

Досие