Контакт

Спорт

Гомес му се заблагодари на Реднап

Објавено пред

Хеурелио Гомес му се заблагодари на менаџерот Хари Реднап што застанал зад него по преселбата на Вајт Харт Лејн

Поранешниот голман на ПСВ имаше неколку инзворедни одбрани на дуелот со Челзи, и покажа зошто важи за еден од подобрите голмани во светот. Гомес разбира дека ги импресионирал фанвоите на Спарс и е задоволен што публиката го скандираше неговото име по последниот свиреж на судијата. “Бев многу возбуден по натпреварот со Челзи бидјќи фановите го скандираат моето име.” – Гомес рече за O Globo. “Тоа е едне од причините поради која одбив неколку понуди летоска и се преселив во Англија.” “Ова дерби беше многу важно за нас и трите бода се како свеж воздух во пресрет на следните натпревари.” “Хари Реднап ми веруваше, нешто што е клучен фактор за подобруваање на мојата форма.” И тренерот на Спарс, Хари Реднап е задоволен од формата на својот чувар на мрежата. “Ќе бидам лажго доколку кажам дека очекував да покажува вакви перформанси кога пристигнав во клубот.” “Бев загрижен за него. Но каде и да одев во Европа ми кажуваа дека имаме одличен голман.” “Не изгледаше така кога дојдов во клубот но сега тој игра одлично.”©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манџукиќ си оди од Јувентус за 25-30 милиони евра?!

Италијански „Tuttosport“ донесува информација дека хрватскиот фудбалер Марио Манџукиќ на крајот на сезоната ќе го напушти италијанскиот шампион Јувентус.
Според наводите, 32-годишниот фудбалер кој неодамна се прости од репрезентативниот дрес на Хрватск…

Објавено пред

Италијански Tuttosport донесува информација дека хрватскиот фудбалер Марио Манџукиќ на крајот на сезоната ќе го напушти италијанскиот шампион Јувентус.

Според наводите, 32-годишниот фудбалер, кој неодамна се прости од репрезентативниот дрес на Хрватска, сака да го оствари најбогатиот договор во кариерата, по што се претпоставува дека следна дестинација на Манџукиќ би била Кина.

Информациите се дека директорот на Јувентус, Фабио Паратици, е подготвен да го пушти голгетерот за отштета помеѓу 25 и 30 милиони евра.

Неговиот договор истекува во 2020 година, а Манџукиќ, кој е стандарден кај тренерот Алегри, одлично се надополнува со Кристијано Роналдо. Сезонава на 12 настапи за „старата дама“ има постигнато 5 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Израелците со гест за почит, им ги облекоа јакните на смрзнатите дечиња (видео)

Фудбалерите на Шкотска ја победија селекцијата на Израел со 3:2 во 6. коло од групата Ц во Лигата на нации, но мечот го обележаа гостинските фудбалери со постапката вредна за почит.
Пред почетокот на средбата, при интонирањето на химните Израелците ги …

Објавено пред

Фудбалерите на Шкотска ја победија селекцијата на Израел со 3:2 во 6. коло од групата Ц во Лигата на нации, но мечот го обележаа гостинските фудбалери со постапката вредна за почит.

Пред почетокот на средбата, при интонирањето на химните Израелците ги соблекоа јакните и им ги облекоа на дечињата кои традиционално излегоа со нив на тревникот и стоеја пред нив.

Силниот ветер дополнително им се „закануваше“ на децата, па израелските фудбалери навреме ја увидоа ситуацијата и реагираа џентлменски, со што го воодушевија светот.

Погледнете.
https://t.co/DdEr42j3V2

Прикажи повеќе...

Спорт

Земјотрес кај Ирците, О’Нил и Кин поднесоа оставки

Фудбалската репрезентација на Република Ирска остана без стручен штаб. Во средата оставка најпрвин поднел селекторот Мартин О’Нил, а потоа и неговиот прв помошник Рој Кин.
Според информациите од Даблин, О’Нил и Кин со челниците на Сојузот договориле сп…

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Република Ирска остана без стручен штаб. Во средата оставка најпрвин поднел селекторот Мартин О’Нил, а потоа и неговиот прв помошник Рој Кин.

Според информациите од Даблин, О’Нил и Кин со челниците на Сојузот договориле спогодбен раскин на договорот.

Тие ја напуштија репрезентацијата по неуспехот во Б-дивизијата во Лигата на нациите. Република Ирска во конкуренција на Данска и Велс заврши како последна во групата и во наредното издание на Лигата на нациите ќе се натпреварува во Ц-дивизијата.

Мартин О’Нил, кормилото на репрезентацијата, го напушта по точно пет години. Ирска под негово водство во 2018 година победила на еден од деветте натпревари.

Најголемиот успех со репрезентацијата О’Нил го постигна во 2016 година кога играше на Европското првенство во Франција.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ56 минути

В петок состанок на телото за помирување

В петок, најверојатно, ќе се одржи состанок на координативното тело за помирување и интеграција. Деталите околу новиот предлог за амнестија...

Бегството на Груевски3 часа

Рот: Правото на азил е гест на хуманост за прогонетите, но не и за пријател на премиерот

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, упати критики до унгарските власти кои му доделија...

Македонија3 часа

Италијански медиуми: Папата Франциско во мај ќе ја посети Македонија

Папата Франциско во мај следната година ќе ја посети Македонија, објави римокатоличкиот интернет сервис „Религион дигитал“, повикувајќи се на извори...

Свет5 часа

Турција: Не е можно ЦИА да не знае кој дал наредба за убиството на Кашоги

Турција ги обвини САД дека се обидуваат да го игнорираат убиството на новинарот Џамал Кашоги, што се случи во саудискиот...

Бегството на Груевски6 часа

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија7 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција, на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија8 часа

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Бегството на Груевски8 часа

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија8 часа

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет9 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија9 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија19 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија21 час

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија23 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија23 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized1 ден

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија1 ден

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија1 ден

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски1 ден

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Досие