Контакт

Спорт

Липи во одбрана на Касано

Објавено пред

Селекторот на Италија, Марчело Липи го изостави напаѓачот на Самдорија, Антонио Касано, за рестојниот циклус квалификациски натпревари.

Касано неколкупати досега имаше проблеми со селекторите на репрезентацијата на Италија поради неговот ондесуванње и непријатен карактер.“Знаете дека ќе зборувам само за играчи кои се во составот.“ – рече Липи на денешната прескоференција. Не треба да го правдам мојот избор. Имам сопствени убедувања и нема да ги бранам.Само ќе кажам дека тој не изоставен од составот поради тоа што е арогантен.“ изјави Липи за италијаснките медиумиАнтонио Касано нема настапено за Аѕурите уште последните напревари на Европското првенство во  2008.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вајт им пресуди на Денвер, Филаделфија го вратија брејкот (Видео)

Објавено пред

Сан Антонио Спарс и Филалделфија ’76 поведоа во сериите против Денвер Нагетс, односно Бруклин Нетс со 2:1. Спарс ги победија Нагетс 118:108 во првиот од двата меча што ќе ги играат на домашен терен, додека Филалделфија го врати брејкот со победата 1313:115 .

Дерик Вајт, одигра спектакуларен меч против Денвер, заврши со рекордни во кариерата 36 поени и му обезбеди нова предност во серијата на својот тим. Одличен кај Спарс беше и Демар Дерозан, кој 19 од своите 25 поени постигна во третата четвртина, а стандардно добар ме имаше Ламаркус Олдриџ (18 поени, 11 скока, 5 асистенции).

Кај Денвер се истакнаа Никола Јокиќ (22 поени, 8 скока, 7 асистенции), Малик Бизли (20 поени) и Пол Милсап (18 поени).

Копаркарите на Филалделфија во целост им се реваншираа на колегите од Бруклин за поразот во првиот меч. Без својот најдобар играч, Џоел Ембид, Филалдлефија ги декласира Бурклин 131:115.

До втората победа во оваа серја Филаделфија ја предводеа Бен Симонс (31 поен, 9 скока, 4 асистенции), Тобијас Херис (29 поени, 16 скока), Џеј-Џеј Редик (26 поени) и Бобан Мајановиќ (14 поени, 8 скока).

Кај Брклин се истакнаа Карис Лаверт и Дианџело Расел со по 26 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Симеоне: Аргентинците не се фер, премногу го критикуваат Меси

Објавено пред

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, смета дека навивачите во Аргентина биле неправедни и премногу критични кон Лионел Меси.

„Гревот“ на Меси е тој што нема освоено ниту една титула со Аргентина, а играч два пати во финалето на копа Америка и еднаш во финалето на СП.

Симеоне смета дека јавноста и медиумите за сите неуспеси јавноста и медиумите го обвинуваат играчит на Барселона.

„Јасно е дека секој може да мисли што сака и јас тоа го почитувам. Сепак луѓето не се фер кога толку многу го критикуваат Меси. Беше блиску да го освои СП, за жал не успеа. Не ми е јасно зошто го прават тоа, тој е фантастичен играч. Колку Златни топки освоил? Колку голови има постигнато? Колку пати решил натпревар и го спасил својот тим? Без него ништо не би било исто“, порачал Симеоне.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Така е кога нема ВАР – Франкфурт ја елиминираше Бенфика со гол од офсајд (видео)

Објавено пред

Ајнтрахт Франкфурт успеа да се пласира во полуфиналето на Лига Европа во најконтроверзниот меч на вечерта, откако со 2:0 ја совлада Бенфика и ја елиминираше предноста од 4:2 на португалскиот клуб од првиот меч. Единствен проблем беше, што првиот гол беше постигнат од неверојатно очигледен офсајд.

Челси и Славија Прага одиграа меч со неверојатни седум гола, за „сините“ да победат со 4:3 и да бидат противници на Ајнтрахт во полуфиналето, Арсенал победи и на гости кај Наполи, додека Валенсија со сигурни 2:0 против Вилјареал се пласираше во полуфиналето.

Бундеслигашот дојде во водство во 37. минута откако прво Гачиновиќ го погоди дирекот од удар од шестнаесетина метри, а Филип Костиќ ја смести топката во голот. Ова мораше да биде поништено поради апсолутно чистата офсајд ситуација, меѓутоа бидејќи во Лига Европа не се користи ВАР, се остана на проценката на италијанскиот судија Даниеле Орсато. Тој исто така му даде црвен картон на тренерот на гостите, Бруно Лаже.

Патот кон полуфиналето на Ајнтрахт им го отвори Себастијан Роде, откако во 67. минута постигна убав гол со удар од далеку.

Челси имаше фуриозен старт на „Стемфорд бриџ“ со три гола во првите 17 минути од мечот против Славија Прага и 4:1 на полувреме, но на крајот мораше да внимава откако чешкиот клуб се врати за 4:3 во меч со многу голови.

Арсенал пак, по вторпат го победи Наполи, овојпат на „Сан Паоло“, откако Александер Лаказет постигна убав гол од слободен удар за минимален 1:0 триумф. Нивни противник во полуфиналето ќе биде Валенсија, кои со 2:0 вторпат го победија Вилјареал во шпанската пресметка.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/4 ФИНАЛЕ, 2.НАТПРЕВАР

Челси – Славија Прага 4:3, прв натпревар 1:0, вкупно 5:3

Ајнтрахт Франкфурт – Бенфика 2:0, прв натпревар 2:4, вкупно 4:4, Ајнтрахт оди понатаму поради „гол на гости“

Наполи – Арсенал 0:1, прв натпревар 0:2, вкупно 0:3

Валенсија – Вилјареал 2:0, прв натпревар 3:1, вкупно 5:1

ПОЛУФИНАЛЕ

Челси – Ајнтрахт Франкфурт

Арсенал – Валенсија

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 201914 часа

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија15 часа

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Македонија16 часа

Од утре теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал утре ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Избори 201917 часа

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија18 часа

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија20 часа

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет21 час

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет22 часа

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет23 часа

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија23 часа

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет24 часа

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа24 часа

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Свет2 дена

(Видео) Светските знаменитости во боите на Франција

Многубројни светски споменици минатата ноќ светнаа во боите на Франција како знак на поддршка и солидарност по повод трагичниот пожар...

Македонија2 дена

Вклучен аларм во училиштата по случаите на деца што се самоповредувале поради интернет-игри

Во врска со информациите поврзани со учеството на ученици во игри објавени на глобалната интернет-мрежа, кои се карактеризирани како ризични...

Македонија2 дена

(Видео) Антикорупциската ќе поднесе прекршочни постапки против градоначалниците Бочварски и Георгиевски

ДКСК делумно ги прифати приговорите на ВМРО-ДПМНЕ против општините Гази Баба и Штип и одлучи да поведе прекршочни постапки за...

Македонија2 дена

Епидемија на морбили има, вакцини во Кичево нема

Речиси цел месец во Здравствениот дом во Кичево нема вакцини против морбили. Родителите реагираат бидејќи иако сакале да ги вакцинираат...

Македонија2 дена

(Видео) Фазлиу: Градоначалниците да објават како ги трошат парите на нивните веб-страници

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, им порача на градоначалниците дека ќе бара одговорност доколку парите ги трошат недомаќински и...

Македонија2 дена

(Видео) Франција треба да каже како да ѝ помогнеме

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски изјави дека сè уште нема конечна одлука на кој начин ќе ѝ се помогне на Франција...

Крвав четврток2 дена

До крајот на мај, обвинение за организаторите на крвавиот четврток

Вилма Рускоска, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, рече дека најдоцна до крајот на мај очекува да...

Македонија2 дена

(Фото) Барокниот летниковец на плоштадот стана нужник

Барокниот летниковец од проектот „Скопје 2014“ стана нужник. Околу летниковецот, кој чинеше 350 илјади евра и се наоѓа меѓу недоизградените...

Досие