Контакт

Спорт

УЕФА ќе воведе данок на „луксузни трансфери“

Објавено пред

Најбогатите европски фудбалски клубови може да бидат принудени да плаќаат екстра даноци за најскапите трансфери кои ќе ги реализираат, а приходите од истите УЕФА ќе ги распределува на не толку моќните тимови.

Ова е само еден предлог од мерките кои Европската фудбалска централа сака да ги примени во битката со се поголемите цени на фудбалерите и се поскапите трансфери кои буквално го преплавеа континентот. Идејата е преземена од американските професнионални лиги, каде специјалисти на УЕФА беа на обука и усовршување во изминатите два месеци. УЕФА се надева дека ќе им стави крај на милионските трансфери, кои доведоа до плати и од 150.000 фунти неделно. Европската куќа на фудбалот смета дека многу клубови создаваат нерамноправност со што ги принудуваат малите клубови да бидат далеку од конкурентни со нив. Начинот на кој се решени овие прашања во бејзболот, можеби ќе бидат прифатени и од УЕФА. Данокот на „луксуз“ ќе биде само една од мерките кои ќе бидат преземени за да се сопре трендот на мултимилионски трансфер цени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јунајтед дури 82 години во низа имаат барем еден фудбалер од својата школа во составот

Објавено пред

Манчестер јунајтед во недела ќе прослави еден неверојатен успех – дуелот со Евертон ќе биде 4.000-тиот меч во низа со барем еден фудбалер од нивната фудбалска академија во тимот.

Ова е низа која трае од октомври 1937 година, кога двојката родена во Манчестер, Том Менли и Џеки Волсол играа во 1:0 поразот од Фулам, и традицијата трае повеќе од 80 години. Помеѓу имињата кои ја продолжувале оваа низа се Данкан Едвардс, Боби Чарлтон, Џорџ Бест, Марк Хјуз, како и целата генерација 1992: Гери и Фил Невил, Дејвид Бекам, Ники Бат, Рајан Гигс, Пол Сколс.

Во 2019 година, Јунајтед можат да се пофалат со голем број на фудбалери од својата академија во првиот тим: Пол Погба, Маркус Рашфорд, Скот Мектоминеј, Брендон Вилијамс, Џеси Лингард, Андреас Переира, Тахит Чонг, Ангел Гомеш, Аксел Туанзебе, Мејсон Гринвуд и Тим Фосу-Менсах.

„Тренерите се многу добри и речиси 12 години трошат на развој на еден фудбалер. Во тие 12 години ти ќе станеш фудбалер на Манчестер јунајтед. Но, и да не станеш, има доста други опции – други клубови во Премиер лигата, во Чемпионшип или во странство“, изјави Рашфорд.

Менаџерот Оле Гунар Солскјер, кој има посебна „наклоност“ кон академијата, вели дека е горд на низата од 82 години.

„Тоа е нешто на што мораме да сме горди и што е дел од нашата ДНК. Овој клуб е изграден на локални момци и на момци од академијата и горди сме на тоа“, вели Солскјер.

Прикажи повеќе...

Спорт

По Клоп, тука е Милнер – нов тригодишен договор за ветеранот

Објавено пред

Џејмс Милнер потпиша нов тригодишен договор со Ливерпул, со кој ќе остане на „Енфилд“ до 2022 година, истиот ден кога и тренерот Јирген Клоп ја продолжи верноста со клубот.

Фудбалерот од средниот ред дојде во Ливерпул од Манчестер сити во 2015 година како слободен играч, и неговиот сегашен договор завршуваше на крајот на сезоната, но сега тој сигурно останува барем уште две години.

33-годишниот ветеран има 198 меча за „црвените“ и оваа сезона има клучна улога во тимот кој направи неверојатна предност на табелата. Тој има 25 гола за клубот и покрај тоа што под Клоп почесто игра како дефанзивец отколку како играч од средниот ред. Милнер освои две титули од Премиер лигата со Сити во 2012 и 2014, а имаше и 61 настап за Англија пред да се повлече од репрезентацијата во 2016.

„Имав среќа и привилегија да играм за овој клуб веќе четири и пол години и фантастично е да се види растот на тимот. Уживам на тренинг секој ден, со овие соиграчи, со овој менаџер и со овој тим. Сакав да останам што е можно подолго“, вели Милнер.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ шефот е заинтересиран за рускиот „шамарџија“ Василиј!

Објавено пред

Василиј Хамотискиј вели дека чека покана од шефот на УФЦ, Дејна Вајт, за влез во најпопуларната ММА-серија, откако самиот Американец изјави дека сака да го пренесува рускиот шампионат во удирање шлаканици на својот веб-сервис.

Хамотискиј стана ѕвезда низ целиот свет откако стана руски шампион во удирање шлаканици на необичното натпреварување во неговиот роден Сибир. Фармерот од малото село Иљанскиј во Сибир неодамна доби брутален нокаут, но тоа не го намали интересот за него и необичната „активност“.

Наместо на Олимпијадите, шампионатот во удирање шлаканици најверојатно оди на УФЦ, откако Вајт изјави дека ги гледал видеата и дека е можно да се направи шоу меѓу натпреварувањата во УФЦ.

„Овие момци се удираат до крај! Човекот во црвено е шампионот и загуби првпат. Мислам да ги поканам на УФЦ, што мислите?“, напиша Вајт.

Русинот иако изјави дека не би влегол во УФЦ кафез бидејќи „тие момци удираат силно и ќе умрам“, сега вели дека е подготвен за предизвик.

Рускиот шампион во „шамарање“ доби шокантен нокаут: Ме стави во кома! (видео)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Изгласани одредбите за импичмент на Трамп

Одборот на американскиот Претставнички дом, каде мнозинство се демократите, одобри обвинение за злоупотреба на власта и попречување, против претседателот на...

Македонија4 часа

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ5 часа

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија5 часа

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ6 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија8 часа

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија11 час

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија11 час

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет12 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет13 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет13 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија1 ден

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет1 ден

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет1 ден

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа1 ден

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет1 ден

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт1 ден

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија1 ден

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа1 ден

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија1 ден

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Досие