Контакт

Спорт

Форца Сеат – повторно првак

Објавено пред

Одбојкарскиот клуб Форца Волејбал Сеат ја одбрани титулата и повторно се пласираше на првото место

dobivaj vesti na viber

Одбојкарската екипа на Форца Волејбал Сеат повторно ја одбрани својата титула на првак и се пласираше на првото место на табелата. Во текот на годината оваа екипа не претрпе ниту еден пораз во текот на натпреварите во домашното првенство. Последниот натпревар се одигра во Спортскиот центар Форца со одбојкарскиот клуб Фершпед Работнички, со победа од 3:1. На 15 мај во петок, ќе се одигра уште еден натпревар во салата на Градскиот парк, каде одбојкарките на Форца Волејбал Сеат и Фершпед Работнички ќе се борат за освојување на Купот на Македонија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Унаи Лопез донесе три бода за Рајо

Објавено пред

Рајо Ваљекано стигна до важен триумф (2:1) над Елче со гол постигнат во 96.минута од мечот. Херој на домаќините беше Унаи Лопез кој го постигна победоносниот гол.

dobivaj vesti na viber

По оваа победа, Рајо се наоѓа на десеттата позиција на табелата во Ла Лига со десет освоени бода.

Лукас Боје во 32.минута ги доведе гостите во водство, а израмни Серхио Камело осум минути подоцна. Трите бода за Рајо ги донесе Унаи Лопез.Прикажи повеќе...

Спорт

Дојде време и Лестер да победи во Премиерлигата

Објавено пред

Лестер во осмото коло стигна до првата победа во новата сезона од Премиерлигата. Тимот на Брендон Роџерс го совлада домашен терен Нотингем Форест со 4:0 и го прескокна на табелата.

dobivaj vesti na viber

Џек Медисон погоди двапати во првото полувреме, а му се придружи и Харви Барнс за убедливи 3:0.

Во второто полувреме во листата на стрелците се запиша и Патсон Дака во 73.минута од мечот.Прикажи повеќе...

Спорт

Продолжува бајката на Удинезе, десетина минути доби и Несторовски

Објавено пред

Удинезе ја оствари шестата последовна победа во Серија А откако славеше на гости кај Верона со 1:2. Победничкиот гол го постигна Јака Бијол во 93.минута од мечот.

dobivaj vesti na viber

Сега Удинезе има 19 бода, само бод помалку од Наполи и од Аталанта и изненадувачки се наоѓа на третата позиција на табелата.

Џош Доиг во 23.минута донесе предност за Верона, а израмни Бето во 70.минута.

Во последните десетина минути шанса доби и Илија Несторовски.Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа8 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет8 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија11 час

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион11 час

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија12 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија13 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија13 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија13 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет14 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет14 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија15 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет15 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија15 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет17 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет17 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет17 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа17 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет17 часа

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет18 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостиг на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити откога болеста ненадејно се врати поради недостиг на гориво и чиста вода...