Контакт

Спорт

Велосипедска трка по скопските улици

Објавено пред

Денеска со почеток во 16.30 часот во центарот на Скопје ќе се одржи вотрата по ред кружна велосипедска трка „Критеруим Енерџи Скопје 2009“, во организација на велосипедското спортско друштво „Енерџи“ од Скопје

dobivaj vesti na viber

Стартот на трката ќе биде на плоштадот „Пела“, на улицата Димитрие Чупоски, а ќе се вози по следниве улици:  11 Октомври,  на раскрсницата кај Собранието на Република Македонија се свртува на лево на илицата Моша Пијаде, па потоа се врти лево во сутеренот на Градски трговски центар па се излегува на илицата Димитрие Чупоски, при што кругот во должина од 1.300 метри се коплетира ка ресторанот МекДоналдс, и целта е повторно на плоштадот „Пела“Натпреварувањето ќе се одвива во пет категории, и тоа Кадети, Мастерс, Девојки, (во 15 кругови)  Јуниор и Елит (во 25 кругови).За категориите Кадети, Мастерс и Девојки старот е закажан за 16.30, часот, а за Јуниори и Елит во 17.45 часот. За време на трката споменатите улици ќе бидат затворени за сообраќај.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Митро-гол и пресуди на Шведска, Шкотска со пресврт ја победи Република Ирска

Објавено пред

Србија ја победи Шведска со 4:1, а Пкотска славеше во островското дерби против Република Ирска со 2:1, во натпреварите од Б-дивизијата во Лигата на нации. Србите против Норвешка, а Шкотите против Украија ќе решаваат околу победникот во групата и пласман во А-дивизијата.

dobivaj vesti na viber

Србите предводени од Александар Митровиќ убедливо ја поразија Шведска во Белград.

Клаисон постигна гол за Шведска во 15.минута, а потоа на сцена стапи напаѓачот на Фулам. Постигна три гола во 18., 45. и 50 минута и практично го реши победникот. Конечниот резултат го потсави Лукиќ во 70.минута.

Во Групата 4, Норвешка и Србија имаат по 10 бода, Словенија пет, а Шведска три бода. Во вторник, во Осло, Норвешка ќе ја пречека Србија, а Словенија ќе гостува во Шведска.

Шкотска ја победи Република Ирска и го задржа првото место во Групата 1.

Ирците водеа од 18.минута со голот на Иган, израмни Хнрди во 50., а победата на Шкотите им ја донесе Кристи во 81.минута од натпреварот.

Шкотска води со 12 бода, Украина има 10, Ирска има четири, а Ерменија три бода.

Украина, во вторник, ќе ја пречека Шкотска во Краков, во исто време Ерменија ќе гостува кај Република Ирска.Прикажи повеќе...

Спорт

Швајцарија ја шокираше Шпанија, Португалија рутински против Чешка

Објавено пред

Швајцарија ја шокираше Шпанија среде Сарагоса, а Португалија на погон на фудбалерите од Манчестер јунајтед рутински славеше во Прага против Чешка, во Групата 2, од А-дивизијата во Лигата на нации. За првото место во оваа група, во вторник во Брага ќе се борат Португалија и Шпанија.

dobivaj vesti na viber

Шпанија по четири години загуби официјален меч на домашен терен. Швајцарија славеше над „црвената фурија“ во Сарагоса со 2:1. Триумфот на „Ла Ромареда“ е втор за Швајцарците во 25. меѓусебен натпревар со Шпанија.

Шпанците доминираа во поседот на топката, што беше очекувано, но само еднаш спеаја да го пробијат блокот на Швајцарците предводен од голманот Јан Зомер.

Аканџи во 21.минута го постигна првиот гол, израмни Џорди Алба во 55.минута, а три минути подоцна Емболо го постави конечниот резултат.Португалија ја декласира Чешка со 4:0. Два гола постигна десниот бек Диого Дало, а по еднаш Вацлик го совладаа Бруно Фернадеш и Диого Жота.

Во пресрет на последното коло Португалија има 10 бода, Шпанија осум, Швајцарија шест, а Чешка четири.

Во вторник Португалија ќе ја пречека Шпанија, а Чешка ќе гостува во Швајцарија.Прикажи повеќе...

Спорт

Меколум го продолжи договорот со Њу Орлеанс

Објавено пред

Си Џеј Меколум ја продолжил соработката со Њу Орлеанс за уште две сезони, објави новинарот Адријан Војнаровски,. Договореното продолжување тежи 64.000.000 долари, па Пеликанс го врзаа искусниот бек до летото 2026 година.

dobivaj vesti na viber

Со новиот потпис, Меколум ќе заработи 133.000.000 долари во следните четири години.

Првите осум години од кариерата МекКолум ги мина во Портланд. Блезерси го избраа како 10.пик на драфтот во 2013 година. Тој се раздели со франшизата од Орегон кон средината на минатата сезона, кога пристигна во Луизијана во пакет со Лери Ненс и Тони Снел во замена за Џош Харт, Никел Александар Вокер, Томас Саторански и Диди Лузада.

Во дресот на Пеликанс одигра 26 натпревари и имаше просек од 24,3 поени, 5,8 асистенции и 4,5 украдени топки. Меколум е еден од шесте играчи со просек од 20 или повеќе поени во секоја од последните седум сезони. Во ова друштво покрај Меколум се и Ентони Дејвис, Демар Дерозан, Леброн Џејмс, Пол Џорџ и Џејмс Харден.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа13 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија13 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа13 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ14 часа

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа14 часа

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа17 часа

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија18 часа

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија19 часа

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа19 часа

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион21 час

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет22 часа

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа23 часа

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...

Македонија23 часа

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на ПСЈИЕ

На маргините на 77 – та сесија на генералното собрание на ОН, министерот Бујар Османи учествуваше на традиционалниот состанок на...

Свет23 часа

(Видео) Тајфун во Јапонија, едно лице загина, неколку се повредени

Јапонската метеоролошка агенција предупреди дека високи бранови, обилни дождови, лизгање на земјиштето и поплави може да ја погодат централна, источна...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски-Шоле: Го зајакнуваме партнерството со САД за обновливите извори на енергија

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на учеството на 77. Генерално Собрание на Обединетите нации во Њујорк, денеска одржа средба со...

Македонија2 дена

Полицијата упадна во златарници низ Македонија, одземени 10 килограми злато поради незаконско работење

Полицијата во координација со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи извршија контроли во повеќе златарници на подрачјето на...

Европа2 дена

Трамп: Конфликтот во Украина може да се претвори во трета светска војна

Конфликтот во Украина може да ескалира во трета светска војна, предупредил поранешниот американски претседател Доналд Трамп кога рускиот претседател Владимир...

Топ2 дена

Во тепачка во автобус на ЈСП малолетник со остар предмет повредил друг малолетник за место за седење

Синоќа, во 19.33 часот, во СВР Скопје било пријавено дека полициски службеник задржал две лица, кои кај Стара Рампа, во...

Македонија2 дена

ЕУ испрати покана до 44 земји за самитот во Прага, меѓу нив и за Македонија

Европската Унија ги покани шефовите на 44 држави и влади да присуствуваат на самитот во Прага по повод формирањето на...