Контакт

Спорт

Меси изведе шоу на вселенската игла во Сиетл

Објавено пред

Најдобриот фудбалер на денешницата ги покажа своите дриблерски способности на врвот на вселенската игла во Сиетл.

Тимот на Барселона вчера играше ревијален меч против домашниот тим Сиетл соундерс, а пред победата од 4-0, аргентинското чудо од фудбалер Лионел Меси го искористи слободното време да приреди мало шоу за фановите кои беа во истиот момент на висина од 184 метри. Откако уживаше во панорамскиот поглед од најпознатата зграда во Сиетл, тој се симна на пониското плато, каде што ги почести насобраните фанови со одлични трикови со топката, но и делеше автограми.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кулушевски со голчиште ги спаси Јуве од засрамувачки пораз

Објавено пред

Дејан Кулушевски во финишот на мечот го постигна својот втор гол во дресот на Јувентус, за да помогне „бјанконерите“ да извлечат 1:1 реми против Верона во уште еден неимпресивен меч на Андреа Пирло.

Алваро Мората во 45. минута ја затресе мрежата на гостите, меѓутоа неговиот гол беше поништен поради офсајд, пред во второто полувреме, неверојатна епизодна улога да има поранешниот јуниор на Јуве, Андреа Фавили.

Фавили влезе во игра во 55. минута на местото на Никола Калиниќ, за само пет минути подоцна фантастично да ја заврши убавата акција и да го совлада Војчех Шчесни. Веќе во 62. минута, Фавили мораше да излезе од игра поради повреда!

Јувентус продолжи со притисокот, и откако Пауло Дибала ја стресе пречката, во 78-тата уште една замена, Дејан Кулушевски да постигне убав гол за реми.

По пет кола, Јувентус се на петтото место со 9 поени (2 победи и 3 ремија), три зад лидерот Милан, додека Верона имаат осум поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џејми Варди е „лек“ за Арсенал!

Објавено пред

Лестер успеа да стигне до импресивна 1:0 победа на гостувањето кај Арсенал, откако Џејми Варди ја продолжи својата фантастична форма против „топчиите“ постигнувајќи го единствениот гол на мечот. Варди има постигнато дури 11 гола против Арсенал во 12 меча.

Во првото полувреме, домаќините имаа повеќе шанси, но Ектор Белјерин, Букајо Сака и Александер Лаказет промашија чисти шанси, по што во второто полувреме, Брендан Роџерс го внесе во игра Варди во 60-тата минута, и тоа се исплатеше, откако во 80. минута по фантастично брза акција, Варди успеа да го совлада Лено за победа.

Ова е прекинување на лошата низа од два порази едноподруго за „лисиците“, кои сега се на четвртото место со 12 поени, еден помалку од лидерите Евертон и Ливерпул, додека Арсенал сега има два порази во низа и се наоѓа на десеттото место со 9 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зверев го „збриша“ Шварцман за втора титула во две недели во Келн

Објавено пред

Александер Зверев вторпат во две недели триумфираше во на Келн опен, откако во едностраното финале со 6:2/6:1 го збриша Аргентинецот Диего Шварцман за да го подобри својот скор в0 2020 на 23-8.

За светскиот рекет број 7 ова исто така е втора титула во низа на германско тло во две недели на истиот турнир (тогаш се викаше Келн 1, сега е Келн 2), и сега има вкупно 13 АТП титули. Германецот почна агресивно освојувајќи ги седумте гема на свој сервис во импресивен меч за само 1 час и 11 минути.

„Саша беше едноставни подобар. Заслужи да победи минатата недела, а денеска беше совршен“, призна Шварцман.

Зверев заработи 250 АТП поени и 13.320 евра за титулата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет3 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија4 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија6 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион7 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион9 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа10 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион11 час

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ12 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија13 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија14 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија15 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија1 ден

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија1 ден

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион1 ден

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет1 ден

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет1 ден

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија1 ден

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија1 ден

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија1 ден

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Досие