Контакт

Спорт

Портсмут отпушти 85 вработени

Објавено пред

Англискиот фудбалски премиерлигаш које во стечај во сред отпуштил 85 вработени, а најавени се и други стриг мерки за штедење

Стечајниот управник на клубот Ендрју Андроникоу најавил дека некои од преостанатите вработени се согласиле на скратено работно време, а претстојат и догвори за намалување на палтите за админситративнците во клубот.Засега фудбалерите не се опфатени со мерките за штедење, но Андроникоу нагласил дека некои играчи веќе се согласиле на помали плати. Порстмут кој е напоследно место на Премиер лигата и кој сигурно ќе испадне заради тоа што дополнително му беа одземени пбодови заради одењето во стечај е должен повеќе од 70 милиони фунти, а беше тужен од страна на државата за неплатен данок во вредност од 11 милиони фунти.Навивачите на „помпеите“страхуваат дека тоа е само првиот чекор кон гаснењето на клубот кој е основан пред 112 години. Неговиот сегашен сопственик, веќе четврти во последната година, хонхоншкиот бизнисмен Бaлрам Чаинраи безуспешно се обидуваше да го продаде клубот, но засега понуда нема а по одземањето и на минималните шанси за опстанок, најверојатно е дека тешко ќе се најде заинтересиран, бидејќи клубот и досега беше последен на табелата и сега има само седум бодови. Раководството на Портсмут побара од челниците на англиската Премиер лига дозвола за продажба на играчите надвор од преодниот рок за да соберат пари и да го спасат клубот. На продажба тие ги ставија најдобрите играчи, како Дејвид Џејмс, Надир Белхаџ и Кевин-Принс Боатенг. А претходно сосопственикот на англискиот премиерлигаш Вест хем јунајтед, Дејвид Голд, изјави дека е подготвен да му позајми 11,5 милиони евра на финансиски речиси банкротираниот Портсмут.Меѓутоа, раководството на натпреварите во англиската Премиер лига го одби барањето да ги продава играчите пред преодниот рок за да собере пари за враќање на долговите. На Портсмут инаку претходно му беше даден еден рок точно до 16 часот на 17-ти февруари да најде нов сопственик, и да докаже дека е способен да ги отплати кредиторите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Експресен пресврт на Манчестер јунајтед против Вест Хем

Објавено пред

Манчестер јунајтед ја забележаа четвртата победа во низа, во Премиер лигата.. Во 11.коло, Јунајтед победија кај Вест Хем со 3:1.

Манчестер јунајтед одиграа ужасно во првото полувреме и вистинско е чудо како Вест Хем на паузата заминаа со само еден гол предност. Единствениот гол во првиот период го постигна Чехот Соучек во 38.минута.

Јунајтед започнаа да играат во вториот дел кога на теренот влегоа Бруно Фернандеш и Рашфорд.

Пол Погба позтигна убав гол 65.минута, а само три минути подоцна Гринвуд го постигна вториот гол за Јунајтед.

Победата на „црвените ѓаволи“ ја потврди Рашфорд.

Јунајтед со овој триумф се искачија на четвртото место, со бод повеќе од Манчестер сити. Во наредното коло на програмата е дербито на Манчестер.Прикажи повеќе...

Спорт

Реми со шест гола во дербито Баерн-Лајпциг

Објавено пред

Нерешено, со шест гола (3:3), заврши дербито во Бундес лигата помеѓу Баерн и Лајпциг. По десет кола Баерн има два бода повеќе од Лајпциг на табелата.

Неверојатно квалитенот и возбудливо дерби одиграа Баерн и Лајпциг. Особено тоа важи за првото полувреме, кога беа постигнати четири гола.

Нкунку, во 18 минута ја искористи лошата проценка на Нојер и погоди за 0:1. Баерн потоа за четири минути направи пресврт. Најпрвин младиот Мусиала израмни во 30.минута, а потоа Милер погоди во 34. Само две минути подцна израмни Клајверт.

Само што започна второто полувреме, Лајпциг ја врати предноста. Форсберг погоди за 2:3.

Предноста Лајпциг ја имаше до 75.минута кога Милер со својот втор гол го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус со пресврт го доби градското дерби

Објавено пред

Јувентус со пресврт славеа над градскиот ривал Торино со 2.1. Тимот на Андреа Пирло повторно не блескаше, но за тренерот е најважно што забележа победа.

Торино постигнаа гол во деветтата минута, кога лошата реакција во одбраната на Јувентус ја искористи Николас Нколу. Неколку минути подоцна Симоне Заза беше во „мртва шанса“, меѓутоа Војчех Шчесни го одбрани неговиот удар.

Торино предноста ја чуваа до 77.минута, кога по нафрлувањето на Квадрадо, Вестон Мекени постигна гол. За Американецот ова беше прв гол во дресот на Јувентус.

Пресвртот на Јуве го комплетираше капитенот Леонардо Бонучи во 89.минута.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Регистрирани 984 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11,...

Македонија6 часа

Маж од Дебар е нова жртва на измамниците со купопродажба на автомобили

Во последно време зачестени се кривичните дела – измами при купопродажба на патнички моторни возила. Четириесет и двегодишен маж од...

Македонија6 часа

Заев: Нема дилми во употребата на придавката „македонски“

Придавката „македонски“ е употреблива насекаде низ светот. Таа е идентитетска, и нема дилеми во нејзината употреба. Ова го изјави премиерот...

Македонија7 часа

Мицкоски: Заев преговара за идентитетот, ќе му се случи народ

Зоран Заев преговара за идентитетот, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешните протести, од каде му порача на премиерот...

Македонија7 часа

Вкупно во Македонија се хоспитализирани 1.326 пациенти со коронавирус

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија8 часа

Се поставува модуларната болница во Гевгелија

Денеска во Гевгелија започна поставувањето на модуларната болница, а во текот на следната недела монтажа на објектите ќе започне во...

Топ8 часа

Две лица повредени во сообраќајна несреќа на Партизанска

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа помеѓу две возила што се случи на булеварот Партизански одреди, во близина на...

Македонија11 час

Штип ќе добие модуларна болница и ново возило за итна помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека до крајот на месецов ќе биде готова модуларната болница во Штип. „Имајќи предвид...

Свет12 часа

Русија почна со вакцинирање на населението против коронавирус

Од утрово почна вакцинацијата против коронавирус во Москва со вакцината „Спутник 5“, со што Русија стана првата земја која го...

Македонија12 часа

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува едната страна да изврши политичко самоубиство

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и...

Македонија13 часа

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Македонија13 часа

Регистриран земјотрес во Скопје околу полноќ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија1 ден

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија1 ден

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија1 ден

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија1 ден

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа1 ден

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија1 ден

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Досие