Контакт

Спорт

Победи на Челзи и Арсенал во Премиер

Објавено пред

Челзи и Арсенал победија во отворањето на 30-то коло од англискиот шампионат, па состојбата на врвот од табелата останува непроменет

За разлика од Челзи кој лесно и рутински го победи Вест хем со 4:1, лондонските „тобџии“ до победата на гости против Хал сити дојдоа многу потешко, со голот на Данецот Бендтнер во третата минута од судиското надополнување со што беа постигнати конечните 1:2 за Арсенал. Рускиот репрезентативец Аршавин уверливо го отвори резултатот за гостите од Лондон уште во 14. минута, но домаќините израмнија со голот од пенал на Балард во 28 минута. За победата на моментално водечкиот Челзи, прецизни беа Алекс во 16., Дрогба во 56 и 90. и Малуда во 77. минута, додека гостите успеаја само да изедначат во 30. минута преку Паркер. Болтон дома со 4:0 го порази Виган, додека Тотенхем го победи Блекбурн со 3:1. Барнсли дома загуби од Вулверхемптон со 1:2., а Сток сити и Астон вила одиграа без голови. Исто така ремизираа и Бирмингем и Евертон, но фудбалерите на двете екипи успеаја да постигнат по два погодока.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лапорта: Меси чувствува дека е измамен

Објавено пред

Започна борбата за претседателската функција во еден од најпрестижните клубови во светот на фудбалот, Барселона. Извесно е дека борбата ќе ја водат Карлес Тускетс и Жоан Лапорта.

Вчера Тускетс предизвика големо внимание со изјавата дека Барселона направиле грешка што не му овозможила на Лионел Меси во летниот преоден рок да го напушти клубот. Според него, клубот пропуштил шанса да заработи задоволителна сума на пари.

Денес, поранешниот претседател на Барселона, Лапорта, му реплицираше на Тускетс.

„Лео сака да остане во Барселона. Јас сакам тој повторно да биде среќен. Парите не се проблем, тој само сака да игра во екипа која ќе биде конкурентна со најдобрите тимови. Чувствува дека клубот го измами, тоа е неговиот проблем. Тој е победник, не може да гледа како секоја година некоја друга екипа победува во Лигата на шампионите“, рекол Лапорта и дополнил.

„Последен пат имав можност да разговарам со него во октомври. Благодарен сум му за се она што го има направено за Барселона. Сакам да остане во клубот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конференциската лига ја остави Македонија без претставник во Лига Европа

Објавено пред

УЕФА потврди дека од наредната сезона ќе стартува новото натпреварување, Конференциска лига. Ова натпреварување ќе биде трето според квалитет, по Лигата на шампионите и Лига Европа. УЕФА ќе го намали бројот на екипи кои ќе учествуваат во Лига Европа, од 48 на 32. Во Конференциската лига исто така ќе учествуваат 32 екипи.

Воведувањето на новото натпреварување значи дека Македонија од наредната сезона нема да има ниту еден претставник во Лига Европа. Досега Македонија, во европските купови настапувала со четири клуба, шампионот играл квалификации во Лигата на шампионите, а победникот во Купот и вториот и третиот на табелата настапувале во квалификациите за Лига Европа.

Според новиот систем, шампионот на Македонија ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите, додека останатите три екипи ќе играа квалификации за новот натпреварување, Конференциска лига.

Наградниот фонд во Конференциската лига ќе изнесува 240.000.000 евра, што е за два и пол пати помалку од наградниот фонд во Лига Европа.

Во главната фаза ќе се натпреваруваат 32 тима, ќе бидат поделени во осум групи, а само победниците ќе продолжат во нокаут-фазата. За преостанатите места во осмина-финалето ќе се борат второпласираните екипи од Конференциската лига и третопласираните тимови во Лига Европа.

Место во Конференциската лига ќе има за шестопласираните тимови во првенствата на Англија, Германија, Шпанија и Италија, односно за петтопласираниот тим во Франција. По две места ќе добијат Португалија, Русија, Белгија, Австрија, Чешка, Турција, Украина, Холандија, Данска и Шкотска.

Овие национални првенства за разлика од македонската лига, ќе имаат свои претставници и во Лига Европа.

УЕФА веќе реши првото финале во Конференциската лига да се одигра на стадионот во Тирана. Победникот ќе избори директен пласман во Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси ја напушта Барселона – Француски новинар го знае името не неговиот нов клуб

Објавено пред

Лионел Меси, најдобриот играч во историјата на Барелона, од наредната сезона ќе го носи дресот на ПСЖ. Оваа информација, синоќај ја објави, новинарот на Радио Монте Карло, Даниел Риоло.

„Меси наредната сезона ќе игра за ПСЖ. Да, сериозен сум кога го велам ова. Меси ќе биде играч на ПСЖ“, објавил Риоло на „Твитер“. Објавите на овој новинар ги следат повеќе од 500.000 луѓе.

Оваа информација е пласирана ден по изјавата на Нејмар, кој рекол „дека следната сезона тие двајца мора да играат заедно“.

Исто така, во текот на вчерашниот ден, еден од кандидатите за претседател на Барселона, Карлес Тускетс, рекол дека клубот требало да го продаде Меси во летниот преоден рок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Регион2 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Македонија2 часа

Данска и Холандија го поддржуваат ветото на Софија, тврди бугарски весник

Данска и Холандија се двете земји кои се приклучија кон бугарското вето за Северна Македонија, изјави дипломатски извор за бугарскиот...

Топ3 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион3 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија3 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија4 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион4 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет5 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа18 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија19 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија20 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија20 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија23 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен23 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ24 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет1 ден

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет1 ден

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија1 ден

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Досие