Контакт

Спорт

Џон Тери му се извини на човекот што го прегази

Објавено пред

Џон Тери, капитенот на Челзи, му се извини на човекот што синоќа го прегази по натпреварот со Интер, во Лигата на шампионите

За да си заминат од Стенфорд Бриџ, синоќа, по натпреварот за Лигата на шампионите против Интер, фудбалерите на Челзи мораа да се пробијат со автомобилите низ фоторепортерите.

Обезбедувањето успеа да направи место за да автомобилот управуван од Џон Тери, кој се возеше со својата сопруга. Но, пробивајќи се низ фоторепортерите и фановите, неговиот Ренџ Ровер удри во ногата на еден од припадниците на обезбедувањето, пренесуваат британските медиуми.

Човекот се здобил само со гребнатина, но од болка седнал на земја. Тери не го забележал инцидентот во моментот, па се одвелоз дома без сопирање. Подоца му било кажано што направил.

Капитенот на Челзи му се јавил на повредениот и му се извинил за ненамерната повреда.

„Џон возеше со 2 км/час, обидувајќи се да стигне до излезот од паркингот, кога неговиот автомобил беше обиколен од фотографи. Тој замина без да биде свесен за инцидентот, но кога му кажавме се јави кај повредениот и му се извини“, вели портпаролот на клубот за Mailonline.

Џон Тери со неговата жена си замина по натпреварот, додека фотографите, во обид да направат што подобра фотографија му го изгребале автомобилот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Митјиланд ќе го пречека Ливерпул во Дортмунд

Објавено пред

Натпреварот од последното коло, во Д–групата во Лигата на шампионите, помеѓу Митјиланд и Ливерпул, нема да се одигра во Данска, туку на стадионот во Дротмунд.

Натпреварот кој требаше да се одигра во Хернинг е преместен на друга локација поради епидемиолшките правила кои ги воведе Велика Британија за сите што влегуваат во земјата од Данска. Според правилата, доколку Ливерпул гостуваат во Данска, на враќање ќе треба да минат две недели во карантин.

„Митјиланд и Ливерпул се договорија натпреварот да се игра на нашиот стадион“, потврдија од Борусија Дортмунд.

Договорот на клубовите се уште го немаат потврдено од УЕФА.

Ливерпул на табелата во Д-групата води со девет поени, два повеќе од Ајакс и Аталанта, Митјиланд е на нула бодови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија е 65. на ФИФА-листата

Објавено пред

Фудбалсата репрезентација на Македонија, која пред неколку недели избори пласман на Евро 2021, ја задржа 65. позиција на ранг-листата на ФИФА. Ова е претпоследната листа што ФИФА ја објави оваа година.

Македонија во ноември славеше две победи, над Грузија (1:0) и Естонија (2:1), и забележа пораз од Ерменија (0:1).

На врвот на оваа листа првите шест репрезентации – Белгија, Франција, Бразил, Англија, Португалија и Шпанија – ги задржаа своите позиции, Аргентина го скокна Уругвај, деветти е Мексико, а десетта Италија.

Мексиканците напредуваа две места, а од топ-10 испадна Хрватска.

Хрватите се најдобро пласирани од репрезентациите што произлегоа од поранешна Југославија. Србија е на 30., Босна и Херцеговина на 55., на 62. и 63. се Словенија, односно Црна Гора, а Косово е на 117. место.

Foto/bbc.co.uk

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија од четвртиот „шешир“ ќе ги чека противниците за пласман на СП

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА) го објави распоредот на „шеширите“ за ждрепката, која ќе ги одреди квалификациските групи за пласман на Светското првенство. како што веќе пишувавме Македонија е во четвртиот „шешир“, што значи дека нема да може да се сретне со Босна и Херцеговина, Словенија, Албанија, Бугарија, Израел, Белорусија, Грузија и Луксембург.

Пласман на СП во Катар ќе изборат само победниците на десетте групи. Второпласираните репрезентации и двете најдобри селекции од третото издание на Лигата на нации ќе играат две бараж-рунди, по што ќе бидат познати уште три репрезентации кои ќе играат на Мундијалот.

Во Катар, од Европа ќе се пласираат 13 репрезентации.

Ждрепката ќе се изврши на 7.декември во Цирих, ќе започне во 18 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Премиерот Зоран Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во Европската...

Македонија3 часа

(Видео) Филипче: „Мој термин“ функционира, нема одложување на хроничните интервенции

Системот „Мој термин“, освен во некои клиники каде што е редуциран, насекаде работи нормално. Нема одложување на хроничните интервенции, изјави...

Економија4 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Регион4 часа

Словенечки педијатри: Некои деца заразени од Ковид-19 имаат потешка клиничка слика

Иако децата главно ја поминуваат инфекцијата со коронавирус без или со благи симптоми, тие поради силната имунолошка реакција може да...

Македонија5 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет5 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет6 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет6 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет7 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт7 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет7 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет7 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет8 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија19 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија21 час

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија21 час

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа21 час

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион23 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија24 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија1 ден

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Досие