Контакт

Спорт

Победа на Рома против Интер

Објавено пред

Во големот дерби на 31-то коло од Серија А, Рома се погрижи да го зачини финишот на италијанскиот фудбалски шампионат доближувајќи му се на водечкиот Интер на еден бод разлика

На седум кола до крајот на италијанското првенство, можеби во дербито на сезоната, домашната Рома на „Олимпико“ го совлада милански Интер со 2:1. Головите ги постигнаа Де Роси во 17. и Лука Тони во 72. минута, а за гостите изедначи Аргентинецот Милито во 66. минута. Во овој вистински дерби меч и според позицијата на клубовите на првенствената табела и според играта, едноставно актуелниот италијански шампион немаше среќа. Гостите од Милано дури трипати ги погодија рамките од голот на Рома, од кои последната шанса отиде во неврат по стативата на Милито во четвртата минута од продолжението по истекот на регуларните 90 минути. Македонскиот репрезентативец Горан Пандев, влезе во средината на вториот дел и се вклопи во играта на сите 22 фудбалери на теренот, цврста и нервозна игра во која беа покажани дури 11 жолти картони. Интер и натаму е прв со 63 бодови, Рома има еден помалку, а сега трет е Милан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Богдановиќ во Атланта: Перо Антиќ ми зборуваше за клубот!

Објавено пред

Српскиот кошаркарски ас, Богдан Богдановиќ го напушти тимот на Сакраменто Кингс и кариерата ќе ја продолжи во Атланта Хоукс. Во изјава за српските медиуми, тој вели дека информации за Хоукси собира од македонскиот кошаркарски ас, Перо Антиќ кој моментно е претседател на КФМ.

„Моментно барам стан, немав многу време да го прошетам градот. Овде играше еден мој пријател – Перо Антиќ. Зборував со него, игравме заедно во Фенербахче. Беше бесен кога си одеше од Атланта, но беше возбуден кога дојдов тука и верувам дека ќе ми помогне“ вели Богдановиќ.

Србинот смета дека брзо ќе се навикне на средината.

„Јас сум добар играч и сметам дека добро ќе се вклопам. Чувствувам дека моѓам многу да допринесам. Од Сакраменто најмногу ќе ми недостигаат пријателите што ги стекнав во овие 3 сезони“ вели Богдановиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Овие 11 рекорди изгледаат недостижно во Лигата на шампиони

Објавено пред

Лигата на шампиони ги понуди некои од најдобрите фудбалски моменти кои се видени некогаш. Од 1992 година ова натпреварување е на сила како продолжение на Европскиот куп.

Постојат рекорди кои и понатаму изгледаат недостижно, а поставени се од 1992 година се до ден ден.

Еве кои се рекордите кои чекаат некој да ги сруши:

– Бафетимби Гомис за само 7 минути постигна хет-трик за Лион против Динамо Загреб. Лион на „Максимир“ во 2011 година победи со 7-1, а Гомис постигна 4 гола на тој меч

– Лео Меси во осминафинале постигна 5 гола, а Барса славеше со 7-1 против Баер Леверкузен. Мечот се одигра во 2012 година

– Екс-голманот на Баерн Минхен, Ханс-Јорг Бут постигна 3 гола во ЛШ, интересно сите против Јувентус, од пенал

– Германскиот голман Јенс Леман од 2005 до 2006 година како голман на Арсенал врза 9 меча без примен гол во ЛШ

– ХЈК Хелсинки во второто претколо во квалификациите за ЛШ во 2011 година со 10:0 го победи Бангор Сити, во двата меча финскиот клуб славеше со вкупни 13:0 против клубот од Велс

– Борусија Дортмунд во групната фаза во 2016 година на домашен терен со 8-4 ја победи Легија Варшава, а тоа е мечот со најмногу голови на еден натпревар во ЛШ

– Екс-италијанскиот голман Марко Балота имаше 43 години и 253 дена кога настапи за Лацио при поразот од Реал Мадрид (3-1) во сезоната 2007/2008. Тоа беше неговиот последен настап во ЛШ и го држи рекордот како најстар фудбалер

– Кристијано Роналдо во сезоната 2013/2014 постигна дури 17 гола во ЛШ, таа сезона стигна до титулата со Реал

– Барселона во сезоната 1994/95 на „Ноу Камп“ играше против ПСЖ, а на трибините имаше рекордни за ЛШ 115.000 гледачи

– Лајвин Курзава во победата на ПСЖ против Андерлехт во 2017 година постигна дури 3 гола и стана дефанзивец со најмногу постигнати голови на еден меч во ЛШ

– Раул во победата на Реал против Ференцварош во 1995 годин постигна хет-трик, а имаше само 18 години и 114 дена. Досега само 5 тинејџери постигнале хет-трик во ЛШ, но никој не бил помлад од легендарниот Шпанец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леброн: Подмладени сме, ама можеме да ја одбраниме титулата

Објавено пред

Кошаркарот на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс, е уверен дека и новиот, подмладен состав на „езерџиите“, е кадарен да ја одбрани титулата во НБА-лигата.

Лејкерси во новата сезона, која почнува за 20 дена, влегуваат со изменет состав. Ќе ги нема Дени Грин, Двајт Хауард, Ражон Рондо, Џавел Мекги и Квин Кук, но ќе бидат засилени со Денис Шредер, Монтрез Харел и Марк Гасол.

„Тимот е подмладен. Дојдоа Шредер и Харел, тука е и Марк, фантастичен одбранбен играч со неверојатна интелегенција. Мислам дека можеме да го одбраниме прстенот. Можеме тоа да го направиме, но ќе мора да имаме и малку среќа на тој пат. Пред сè, да останеме здрави во текот на целата сезона“, рече Џејмс.

„Езерџиите“ претсезоната ја почнуваат на 11 декември, на стартот два меча против Клиперси, па следува Феникс Санс.

За потсетување, минатата сезона стигнаа до титулата кога во финалето беа подобри со 4-2 во победи од Мајами хит.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија2 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија4 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Македонија6 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија7 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија7 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија7 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија7 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет8 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион8 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет8 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион9 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија9 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет11 час

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет12 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет12 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет12 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија1 ден

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија1 ден

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Досие