Контакт

Спорт

Барса доволно за да држи чекор со Реал

Објавено пред

Фудбалерите на Барселона наизглед со многу мака но без особени тешкотии со 1:0 на гости ја совладаа Мајорка

Во мечот од 20-то коло на шпанското првенство, Каталонците влегоа обидувајќи се да го одморат својот најдобар играч и рутинирано да ги освојат трите бода. Но откако голманот Виктор Валдез мораше да интервенира за да спаси сигурен гол на домаќините, а во нападот играчите на Барселона и покрај тоа што ја имаа инцијативата не може да создадат посериозна шанса за погодок, во игра влезе Лионел Меси. Стрелец на единствениот гол беше Златан Ибрахимовиќ во 63. минута, па така Барселона со три бода предност на врвот од Примера ќе го очекува утрешното големо мадридско дерби меѓу Реал и Атлетико.  Во вториот денешен натпревар, Малага и Тенерифе одиграа мирољубиво 1:1, со головите на Хуанмиа во 66. (за домаќините) и Алфаро од пенал во 85. минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бекер нема време за германскиот тенис поради легалните проблеми

Објавено пред

Борис Бекер се повлекува од позицијата на одговорен за машкиот тенис во Германија, работа во која го надгледуваше развојот на младите тенисери и на Дејвис куп репрезентацијата.

Освојувачот на шест гренд слема признава дека веќе нема време да ја врши работата која ја стартуваше во 2017 година, откако 53-годишниот Германец се наоѓа сред скап и тежок судски процес во Лондон за банкрот. Тој беше обвинет дека ги крие трофеите и дел од своите недвижнини во процесот на исплаќање на долговите, и го очекува затворска казна од неколку години ако го осудат.

„Работата со Германската тениска федерација ми носеше огромно задоволство последните три и пол години. За жал, сега немам доволно време за оваа работа и останувам пријател со сите во федерацијата“, вели трикратниот шампион од Вимблдон.

Федерацијата му се заблагодари за работата и порача дека капитенот на Дејвис купот, Михаел Колман ќе ги преземе неговите обврски.

Кој ќе ја купи вилата на банкротираниот Бекер ќе мора да живее со неговата мајка!

Прикажи повеќе...

Спорт

Шампионот Хамилтон, нормално, е најдоброплатениот за 2020, Фетел зад него

Објавено пред

Луис Хамилтон ја донесе седмата последователна титула на Мерцедес оваа сезона и германскиот тим во последната сезона од неговиот актуелен договор ќе му исплати 47 милиони евра за неговите услуги, со што тој е убедливо најдоброплатениот Ф1 возач.

Во извештајот на обично многу сигурната „Бизнис бук ГП“ за 2020, не се земаат во предвид дополнителните пари од спонзорите и бонусите, туку се прави листа само на „чистата“ плата за секој возач.

Ако може да се каже дека Мерцедес го добиле посакуваното со високата плата, вториот на листата не може да се пофали со тоа – Ферари му дале на Себастијан Фетел 35 милиони евра, сума која ќе биде драстично помала следната година кога ќе вози во Астон Мартин.

Рено исто така пред заминувањето на Даниел Рикардо му исплатиле 20 милиони евра, а Макс Ферстапен е четврти со 16 милиони евра за сезоната. Кими Раиконен има солидни 6 милиони евра како најискусен возач во Ф1, а неговиот колега од Алфа Ромео, Антонио Џовинаци е најслабоплатениот со 500.000 евра за 2020.

ПЛАТИ НА ВОЗАЧИ 2020

1.Луис Хамилтон (Мерцедес) 47 милиони евра

2.Себастијан Фетел (Ферари) 35 милиони евра

3.Даниел Рикардо (Рено) 20 милиони евра

4.Макс Ферстапен (Ред бул) 16 милиони евра

5.Валтери Ботас (Мерцедес) 9 милиони евра

6.Шарл Леклер (Ферари) 9 милиони евра

7.Кими Раиконен (Алфа Ромео) 6 милиони евра

8.Карлос Саинс Јуниор (Мекларен) 4.5 милиони евра

9.Серхио Перез (Рејсинг поинт) 4 милиони евра

10.Естебан Окон (Рено) 4 милиони евра

11.Роман Грожан (Хас) 2 милиони евра

12.Кевин Магнусен (Хас) 2 милиони евра

13.Алекс Албон (Ред бул) 2 милиони евра

14.Лендо Норис (Мекларен) 1.5 милиони евра

16.Пјер Гасли (Алфа Таури) 1 милион евра

17.Данил Квјат (Алфа Таури) 750.000 евра

18.Џорџ Расел (Вилијамс) 750.000 евра

19.Николас Латифи (Вилијамс) 750.000 евра

20.Антонио Џовинаци (Алфа Ромео) 500.000 евра

Прикажи повеќе...

Спорт

Во Неапол нема да се спие – тагата за Марадона е преголема

Објавено пред

Иако Марадона имаше статус на легенда во својата родна Аргентина, вистински статус на фудбалски бог имаше во јужна Италија, односно во Неапол, каде што ги оствари сите соништа на навивачите на „партенопеи“.

Марадона играше во Наполи од 1984 до 1991 година, помагајќи во градот во Кампанија да пристигне првата титула од Серија А во историјата. Каде и да се тргне во градот, може да се забележи некој мурал на „Ел Пибе дел оро“, каде што тој претставуваше претставник на „обичниот човек“, суперхерој кој успеа да ги симне од врвот доминантните клубови од богатиот север на земјата. Речиси сигурно е дека вечерва ќе има собирања и ретко кој ќе може да заспие.

На официјалниот Твитер профил на Наполи кажаа најдобро: „Светот ги чека нашите зборови, но не постојат зборови да се опише болката низ која поминуваме. Сега е време за тагување“.

Никола Ломбардо, портпаролот на клубот, исто така побара да се даде време за тагување: „Во моментов ние сме во тагување. Се чувствуваме како боксер кој е во нокаут. Сите сме во шок“.

На Интернет пак, веднаш почна „кампањата“ стадионот „Сан Паоло“ да го носи името на легендата која го прослави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија2 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Меѓународен3 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност,...

Македонија6 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Свет6 часа

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС....

Македонија8 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија8 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура9 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа10 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет10 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија11 час

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија11 час

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион11 час

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа11 час

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет12 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет12 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет13 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет13 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет13 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Досие