Контакт

Спорт

fsdfsdfs

Објавено пред

sdfsdf

dobivaj vesti na viber

fsdfsdf©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Милер со доминантна победа во Јапонија, Бањаја излета во последниот круг!

Објавено пред

Австралиецот Џек Милер триумфираше на Јапонското ГП, иако трката за неговиот италијански тим, Дукати заврши со разочарување, откако конкурентот за светската титула, Франческо „Пеко“ Бањаја излета во последниот круг во обид да го претекне лидерот во генерален пласман и актуелен шампион, Фабио Квартараро.

dobivaj vesti na viber

Марк Маркез, кој стартуваше на пол-позицијата првпат по три години, имаше солиден старт, но дозволи Бред Биндер да го помине на првата кривина. Веднаш потоа, Хорхе Мартин успеа да ги помиен двајцата и да стане лидер по крајот на првиот круг. Зад нив, Квартараро и Бањаја беа во иректна битка за пласман, а Џек Милер со нзиа претекнувања дојде до првото место и ривалите немаа одговор за брзината на фабричкото Дукати.

На три круга пред крајот, најважната битка беше за осмото место, во кое Бањаја беше веднаш зад Квартараро, за во последниот круг, Италијанецот да излета од патеката и да дозволи Квартараро да го заддржи првото место во генерален пласман со 18 поени разлика.

На крајот, на подиумот покрај Милер беше Биндер на второто место и Мартин на третото, додека Маркез со претекнување на два круга пред крајот го победи Мигуел Оливеира за четвртото место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мејведер го нокаутираше Асакура во втората рунда

Објавено пред

Боксерската легенда, Флојд Мејведер Јуниор запиша нова победа во егзибициски меч, нокаутирајќи го Јапонецот Микуру Аскура во втората рунда на мечот во Саитама, за кој повторно ќе заработи милиони.

dobivaj vesti na viber

Мејведер, кој стави крај на професионалната кариера со 50-0 скор, покажа зошто го сметаат за најдобриот дефанзивен боксер во историјата, откако успеа да ги избегне речиси сите обиди за удар на Асакура во првата рунда. На крајот на втората рунда, во последните 20 секунди, Мејведер успеа да го „фати“ Асакура со повеќе удари и да го прати на подот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џо Џојс го нокаутираше Паркер за да стане конкурент за титула во тешка категорија

Објавено пред

Англискиот боксер, Џо Џојс покажа дека е подготвен за борба за титула во тешка категорија, откако по фуриозни 11 рунди го нокаутираше Џозеф Паркер на мечот во Манчестер.

dobivaj vesti na viber

Иако Паркер доминираше во првите рунди, Џојс ја презее контролата од шестата рунда, за да го заврши мечот со фантастичен удар со левата рака за да го освои „преодниот“ ВБО појас, помалку престижната верзија на титулата која ја држи Украинецот Олександер Усик, но која може да му гарантира меч за титула следната сезона.

Додека ВБЦ шампионот Тајсон Фјури и ексшампионот Ентони Џошуа се во преговори за меч на 3 декември во Кардиф, 37-годишниот Џојс може да биде алтернатива за „Џипси кинг“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа55 минути

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет1 час

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет2 часа

Филипинските власти започнаа евакуација-Доаѓа супертајфун, брзината на ветерот од час во час се засилува

Филипинските власти почнаа да ги евакуираат луѓето од крајбрежните области додека главниот остров Лузон, вклучително и Манила, се подготвува за...

Свет2 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа2 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа2 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија15 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа16 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија16 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа16 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ17 часа

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа18 часа

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа20 часа

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија21 час

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија22 часа

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа22 часа

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион24 часа

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет1 ден

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...

Македонија1 ден

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на ПСЈИЕ

На маргините на 77 – та сесија на генералното собрание на ОН, министерот Бујар Османи учествуваше на традиционалниот состанок на...