Контакт

Спорт

Шампионот Интер нокаутиран од Тотенхем

Објавено пред

Фудбалерите на Тотенхем беа убедливи против ланскиот освојувач на Лигата на шампионите, кого на домашен терен го совладаа со 3:1

Рафа Бенитез и неговите фудбалери се чини не го сфатија она што се случи во финишот од претходниот дуел со англискиот клуб на својот стадион во Милано пред две седмици, кога Тотенхем успеа опасно да го загрози водството од 4:0 на „нероаѕурите“, на крајот со играч помалку дојде до резултат 4:3.За разлика од мечот на „Џузепе Меаца“, „спарсите“ од почетокот на мечот можеа да сметаат на својот најдобар играч Рафаел ван дер Варт, како и на Хрватот Лука Модриќ, кој поради прераниот црвен картон на соиграчот Гомес мораше да излезе од игра. Домаќините типично англиски тргнаа силно веднаш од почетокот и за 15-ина минути изведоа три корнера, благодарејќи најмногу на продорите на агилниот Велшанец Гарет Бејл, кој во Милано беше трикратен стрелец. Интер за кого по подолго време од почетокот мечот го започна македонскиот интернационалец Горан Пандев, не успеа да се одбрани од првичниот притисок и во 19-та минута  по комбинацијата меѓу Асу-Екото и Лука Модриќ кој во празно го проигра ван дер Варт кој поентираше од десетина метри. Во продолжение Бејл суверено ги добива сите дуели со Маикон и постојано создаваше шанси за своите соиграчи. Интер посериозно возврати дури во 42. минута преку Весли Снајдер, откако Самуел Ето беше фаулиран неколку метри пред 16-те метри од левата страна. Но ветеранот на голот на Тотенхем, Кудичини извонредно интервенираше. Во вториот дел заради обновување на повредата, ван дер Варт остана на клупата а на негово место во игра влезе Џермејн Џенас. Тотенхем продолжи со притисокот по крилните позиции, па на Бејл на спротивната страна успешно му парираше Арон Ленон. Во таква игра во која „спарсите“ успеаја да ги спречат обидите на Интер да се врати во игра и да наметне темпо, дојде и зголемување на водството. Повторно Модриќ го проигра по страничната линија Бејл кој му избега на новиот чувар Нвакво и упати прецизен центаршут до високиот Питер Крауч кој ја закова топката во голот. По пет минути уште еднаш овој тандем постигна погодок, но тој беше поништен заради офсајд. Во 70-та минута Диего Милито влезе на местото од Пандев, во обидот на Бенитез да направи пресврт. Тоа даде резултат десет минути подоцна, но откако Ето си направи простор за шут од 16 метри и прецизно стрелаше во левиот агол од голот на Кудичини. Но Интер немаше сила да ги преземе конците во свои раце, а Бејл учествуваше повторно во акцијата во која во 89. минута Роман Пављученко стави точка на каква и да е неизвесност на вечерашниот меч. Во вториот меч од Групата А во Лигата на шампионите, Твенте успеа да го изненади домашниот Вердер и да му нанесе пораз со кој речиси го отпиша од можноста да се квалификува во продолжението од најсилното европско клупско натпреварувањето. Во Вердер, холандскиот претставник триумфираше во самиот финиш на мечот со головите на Кадли во 81. и де Јонг во 84. минута.Во оваа група Тотенхем и Интер се на челните две позиции со по седум бодови, Твенте е блиску со пет а четврт е Вердер со два бода.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Објавено пред

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен Бразил“ и други локални медиуми објавија дека претседателот на четвртолигашот Палмас и четири фудбалери загинаа во авионска несреќа.

„Палмас ФР потврдува дека во 8.15 часот наутро на 24 септември имаше авионска несреќа во која беше претседателот на клубот Лукас Меира во летот за Гојана а мечот помеѓу Вила Нова на 25 февруари. Авионот во кој беше и пилотот Вагнер и фудбалерите Лукас Прашедес, Гијерме Ное, Рануле и Маркус Молинари се сруши при полетувањето на аеродромот Токантинс. Нема преживеани. Клубот бара молитви за семејствата на починатите“, се вели во објавата на клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јохансон до победа во Лахти, Гранеруд падна при поставувањето на рекордот на скокалницата

Објавено пред

Норвешкиот ветеран Роберт Јохансон триумфираше на натпреварувањата во Ски скокови во финскиот Лахти собирајќи 265.9 поени со скоковите од 128.5 и 126.5 метри, победувајќи го Германецот Маркус Ајзенбихлер за 1.7 поени, додека трет беше уште еден германец Карл Гајгер со 264 поени.

Сепак, приказната на денот е младиот сонародник на Јохансон и лидер во генерален пласман, Халвор Гранеруд. Тој беше убедливо прв по првата серија со скок од 132.5 метри и ќе победеше и со потпросечен скок, но тој се обиде да стигне до рекордот на скокалницата и стигна до 137.5 метри, но падна при доскокот. На крајот тој заврши како четврти.

Гранеруд е убедливо прв во генерален пласман со 1.006 поени пред Ајзенбихлер (796) и победникот на „4 скокалници“, Полјакот Камил Стох (661).



 

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса предводена од Де Јонг сврза четири победи во низа

Објавено пред

Барселона стигна до 2:0 победа на гостувањето кај Елче, за нивна четврта победа во низа во шпанската Ла лига, за да се вратат на третото место на табелата.

Човек на одлука беше Холанѓанецот Френки де Јонг во 39. минута од мечот, кога во последна секунда спречи автогол на Диего Гонзалез сместувајќи ја топката во мрежата во последните сантиметри пред голот. Ова е петти гол на Де Јонг оваа сезона, со што ја помина бројката од 4 гола постигнати во пет сезони со Ајакс. Де Јонг ја продолжи одличната форма со асистенција на Рики Пуиг во 90-тата минута за потврда на триумфот.

Со победата, Барса се врати на третото место на табелата со 37 поени, три помалку од Реал Мадрид на второто место, и далечни седум зад лидерот Атлетико Мадрид, кои вечерва играат со Валенсија.

ЛА ЛИГА, 20.КОЛО

Осасуна – Гранада 3:1

Елче – Барселона 0:2

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт47 минути

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт3 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија4 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион5 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ5 часа

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион6 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион7 часа

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет8 часа

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион9 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет9 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион9 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет10 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион23 часа

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ1 ден

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет1 ден

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ1 ден

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет1 ден

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија1 ден

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ1 ден

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Досие