Контакт

Спорт

Тотенхем со пресврт до голема победа над Арсенал, нов пораз на Челзи

Објавено пред

Северно-лондонското дерби од 14-то коло на англиската лига донесе возбудлив и драматичен натрпевар во кој Тотенхем успеа да се соземе и да го анулира водството на Арсенал од 0:2 во своја голема победа од 3:2

„Топчиите“ поведоа уште во 10. минута со голот на Самир Насри а во 25. минута предноста на домаќините на „Емирати“ е зголемена од Маруан Чамак.Првите десет минути изминаа во испитување на поставеноста на силите и стратегиите на Арсен Венгер и Хари Реднап но истовремено и со обид од двете страни да се искористи шансата. Во таквата игра Насри беше одлично проигран од Сес Фабрегас по што изби сам пред голманот Гомез кого го мина и откако шутираше морше да потрча по топката за да не излезе во гол-аут и да ја спроведе во голот. Овој гол силно демотивирачки делуваше на „сапрсите“ кои веќе не може да ја префрлат топката во нападот, а одбраната правеше почетнички грешки кои ги искористи Арсенал чиј цел напад учествуваше во постигнувањето на вториот гол. Пављученко во празно го уфрли Насри кој ја продолжи топката на левата страна до Аршавин а овој го пронајде Чамак кој ја смести зад грбот на Гомез. Во овој дел Тотенхем имаше само еден шут во рамките на голот на Арсенал, и тоа во 30. минута кога хрватскиот интернационалец Лука Модриќ од голема далечина биеше но Фабиански одбрани без проблеми.  Покрај целосната доминација во првиот дел Арсенал продолжува со својата игра и во второто полувреме, но во Бејл практично од игра без шанси за „спарсите“ усепа да намали на 1:2 во 50. минут. Рафаел ван дер Варт го изедначи резултатот во 67. минута од пенал откако претходно изведе слободен удар а топката во шеснаесетникот го погоди во раката Фабрегас. А четири минути пред крајот намечот целосниот пресврт го доврши Кабол откако повторно во главната ролја се јави Велшанецот Гарет Бејл. Тој беше соборен при брз продор по левата страна од Кошчиелни, по што беше изведен прецизниот слободен удар до главата на Кабол. Ова беше прва победа на Тотенхем по 19 мечеви со Арсенал и прва по 17 години во дуелите со клуб од големата четворка на гостински терен. Арсенал само на полувремето го мина на чело на табелата во Премиершип водечкиот Челзи, а веќе по 45 минути остана трет со 26 бодови додека Челзи и Манчестер јунајтед на првите две позиции имаат по 28 бодови. Лидерот Челзи го загуби и третиот од последните четири мечеви. Овојпат лондонските „сини“ беа поразени на гости кај Бирмингем со голот на Боујер во 17. минута. Овој кикс на шампионот Челзи го искористија манчестерските „црвени ѓаволи“ кои со 2:0 го совладаа Виган. За Јунајтед на овој меч настапи и Вејн Руни, а стрелци беа Патрик Евра во 45. и Хернандез во 77. минута. Болтон со високата победа над Њукасл од 5:1, моментално е на четвртата позиција со 22 бодови колку што има и Манчестер сити но со меч помалку. Домашните ја извојуваа победата со головите на Дејвис во 18. и 90+3. минута од пенал, на Елмандер во 50. и 72. минута, а во 39. минута стрелец беше кореанецот Ли Чунг-Јанг, додека почесниот гол за гостите го постигна новопечениот англиски репрезентативец Енди Карол во 52. минута.Блекпул со головите на Варнеј во 3. и Хејривуд во 44. минута со 2:1 го совлада Вулверхемптон за кој голот го постигна Дојл во 86. минути.Вест бромвич албион на домашен терен беше прегазен од Сток сити со 0:3, со головите на Итерингтон во 55. минута од пенал, како и двојниот стрелец Валтерс кој во 85. минута зголеми на 2:0 а во третата минута од судиското надополнување го постави конечниот резултат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барди заигра по три месеци, Леванте со 2:2 реми против Валјадолид

Објавено пред

Енис Барди по три месеци надвор од стројот поради повреда, доби шанса да влезе во последните десетина минути од мечот на неговиот Леванте со Валјадолид, кога резултатот беше 2:2, како што заврши мечот од 20-тото коло на шпанската Ла лига.

Даниел Гомез ги донесе Леванте во водство во 62. минута, но гостите направија пресврт за пет минути, преку Алкараз (73.) и Плано (78.), пред во 83. Роџер да израмни на 2:2. Барди влезе во игра во 84. минута, но Леванте не успеа да стигне до шестата победа оваа сезона.

Леванте се на 10. место во Ла лига со 23 поени, додека со три поени помалку Валјадолид се на 15-тото место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе, Нејмар и Икарди дадоа три гола за три минути, ПСЖ го „здроби“ Монпелје

Објавено пред

Пари Сен-Жермен се одвои на три поени од Лил на врвот на табелата во Франција, откако лесно со 4:0 ги совлада Монпелје во меч од 21. коло во Лига 1.

Текот на мечот беше утврден уште во 19. минута, кога голманот на гостите, Јонас Омлин доби црвен картон за еден брутален старт на Килијан Мбапе. Токму Мбапе го отвори резултатот во 34. минута, пред во второто полувреме, „светците“ да ја искористат предноста од играч повеќе за да постигнат три гола за само три минути – Нејмар во 60-тата минута, Мауро Икарди во 61-та минута, и Мбапе уште еднаш во 63-тата минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Не помогна ниту „чудото“ Халанд – убедлив пораз на Дортмунд во „Борусен дербито“

Објавено пред

Ерлинг Халанд уште еднаш го покажа својот неверојатен талент за голови со два гола во шест минути, но тоа не помогна на Борусија Дортмунд која во „Борусен дербито“ загуби на гости кај Борусија Менхенгладбах со високи 4:2.

Мечот започна со поништен гол за Флоријан Нојхаус уште во втората минута, но Менхенглдабах поведе со голот на Нико Елведи девет минути подоцна. Тогаш на сцена стапи норвешкото чудо Халанд, кој во 22. и 28. минута постигна два гола за пресврт. Домаќините, сепак, брзо се созедоа и Швајцарецот Елведи во 32. минута осигура на одмор да се отиде со 2:2.

Рами Бенсебаини ги врати Гладбах во водство во 49. минута, пред во 78. минута, Маркус Турам да ги постави конечните 4:2. Менхенгладбах со победата ги прескокна Дортмунд на четвртото место на табелата со 31 поен, додека „милионерите“ се петти со 29 поени по двата порази во низа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион6 часа

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет6 часа

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Македонија8 часа

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет9 часа

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија11 час

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа12 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија12 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија13 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ15 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија15 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија15 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија15 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион15 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа16 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет16 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа17 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет17 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа1 ден

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Досие