Контакт

Спорт

Гол-трка на Барса и Реал

Објавено пред

Двата шпански фудбалски гиганта во саботата навечер имаа своевиден дуел во постигнување голови. Барса на гостувањето ја торпедираше Алмерија со 8:0, а Реал дома ги совладат тврдите Баски со 5:1

И двата лути ривала Аргентинецот Лионел Меси за Барселона и Португалецот Кристијан роналдо со хет-трик ја продолжуваат меѓусебната борба во докажувањето кој е најдобриот фудбалер на планетава во моментов. Меси инаку во саботата навечер против Алмерија дојде до 101-от гол во шпанската Примера и е само четвртиот фудбалер во историјата на Барселона кој постигнал повеќе од сто голови. Меси во последните 17 мечеви постигна 22 голови или ипресивни 69 голови во последните 66 натпревари. Оваа висока победа на каталонците е изедначување со последниот меч на кој една екипа постигнала осум погодоци во сезоната 1995/96 кога Ваљадолид откако на поливремето од Овиедо губеше со 1:2, на крајот славеше со 8:3. А Барселона со 8:0 последен пат славела на гости во сезоната 1959 г. кога го совлада Лас Палмас.Стрелци за Барселона покрај Меси кој погоди во 16.36. и 66 минута, беа и Иниеста во 18, Акасисте во 26.  минута си постигна автогол, потоа прецизен беше Педро во 34. и Бојан Кркиќ во  61. и во 72. минута.Високата победа на наујлутиот ривал ги мотивираше играчите на Реал кои својот синоќешен меч го почнаа кога заврши мечот во Алмерија.  Инкау Атлетико Билбао и не играше толку лошо како што тоа беше случај со Алмерија (на полувремето резултатот беше 2:1), но четата на Жозе Мурињо кој поради казната го пропушти и овој меч има многу подобри поединци кои кога се инспирирани тешко се запираат. Серијата голови за „кралевите ја отвори“ Аргентинецот Гознало Игуаин во 18. минута, потоа Роналдо стрелаше во 30., 62. и во 90+1 минута од пенал, во меѓувреме Серхио Рамос исто такао дпенал во 57. минута а почесниот гол за Баските го постигна Љоренте во 40. минута. Претходно во саботата Виљареал и Валенсија во дербито на колото одиграа 1:1, во меч во кој гостите поведоа преку Адуриз во 21. минута, а домаќините изедначија во 73. минута. Реал е прв со 32 бода, Барселона го следи со 31 бода, а на третата и четвртата позиција се Виљареала со 24, односно Валенсија со 21 бод, која ,може да биде мината од Севиља која има 20 бодови и меч помалку.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Се врати Кајри Ирвинг, без извинување, без објаснување: Ми требаше пауза!

Објавено пред

НБА ѕвездата на Бруклин Нетс, Кајри Ирвинг се врати во составот на екипата по 7 пропуштени натпревари од непознати причини. Таквата пауза предизвика бес кај кошаркарската заедница, но тој не се возбудува поради тоа.

Не им се извини на навивачите поради однесувањето додека му траеше паузата. Беше снимен како ги крши ковид-протоколите. Но и за тоа немаше коментар.

„Се вратив, радосен сум што се вратив. Имавме некои сјајни натпревари, продолжуваме понатаму, а јас ќе дозволам мојата игра и моите потези да зборуваат, како што планирав. само ми требаше мала пауза“ – изјави Ирвинг.

Плејмејкерот пропушти 5 меча од „приватни причини“, а 2 затоа што се подготвуваше за враќањето. Кога новинарите го прашаа за кршењето на ковид-протоколите, тој само одговори: „Драго ми е што се вратив, благодарам“.

НБА лигата го казни Ирвинг со 50.000 долари поради кршење на протоколите на Ковид 19, а клубот му зема повеќе од 800.000 долари од платата поради пропуштените мечеви.

„Имав многу семејни и лични работи, нека остане на тоа. Разговарав поединечно со секој играч, одиме понатаму“ рече 28-годишниот кошаркар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Спогодбено се разделија Арсенал и Папастадопулос

Објавено пред

Арсенал спогодбено се раздели со Сократис Папастадопулос. Грчкиот фудбалер, од почетокот на сезоната, не е во плановите на Микел Артета.

Сократис во 2018 година беше едно од првите засилувања на Унаи Емери. Тогаш тој пристигна во слободен трансфер од Борусија Дортмунд. Сега на идентичен начин ќе замине од Арсенал.

Медиумите шпекулираат дека тој кариерата ќе ја продолжи во Ла Лига, интерес за него покажале двата клуба од Севилја (Бетис и Севилја).

Во меѓувреме Сократис ја одбил понудата од Џенова, меѓутоа италијанските медиуми тврдат дека „грифоните“ не се откажале и дека подготвиле нова понуда.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Лева го предводи тимот на годината на УЕФА

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА), објави како изгледа идеалниот тим на 2020 година, во изборот на навивачите. Во гласањето учествувале 6 милиони посетители на интернет страницата на УЕФА.

Во формација 4-2-3-1, овој тим го предводи Роберт Левандовски, кој претходно од УЕФА и ФИФА беше прогласен за играч на годината.

Мануел Ноер (Баерн) – Џошуа Кимих (Баерн), Вирџил ван Дајк (Ливерпул), Серхио рамос (Реал), Алфонсо Дејвис (Баерн) – Тијаго Алкантара (Баерн/Ливерпул), Кевин Де Брујне (Ман. сити) – Нејмар (ПСЖ, Лионел Меси (Барселона), Кристијано Роналдо (Јувентус)- Роберт Левандовски (Баерн).

Прикажи повеќе...

Најново

Економија26 минути

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија55 минути

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет2 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија2 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија3 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет5 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет6 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија7 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ7 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет7 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет8 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија8 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет21 час

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет21 час

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија22 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија22 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија1 ден

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Досие